Rottweiler Eğitimi ve Özellikleri

0
1763

rottweiller

Rottweiler ırkı tarihi bakımdan çok eskilere dayanan köpek türleri arasında yer almaktadır. Bu cins köpekler bekçi köpeği ve hayvan sürü korumalığı yapması için üretilmiştir.

Almanya’da geliştirilen bu cins köpekler dünya tarafından da çokça bilinip, beslen ilmektedir. İş köpeği konumunda yer alan Rottweiler cinsi besleyen insanların memnuniyeti oldukça çoktur.

Cesur ve cana yakın bir yapıya sahip oldukları için besleyen insanların tercih etmesi sağlanır. Orta boy köpek kategorisinde yer alan bu cins köpekler saldırgan ve hırçın köpek olarak bilinse de iyi yetiştirme sonucu sağlam bir itaat ve sakin bir karaktere sahip olur. Bu ırk köpeklere günümüzde Rottie, Rotty, Rott, Roddy olarak ta adlandırılır.


Rottweiler Özellikleri

Tek tip bir yapıya sahip olabilen nadir köpek ırklarından birisidir. Ev ortamında da çokça beslenildiği için duygusal bir yapıya sahiplerdir. İlk defa köpek sahiplenecek insanlar için çok başarılı bir tercihtir. Çünkü alışması ve anlaşılması kolay bir köpek ırkıdır.

  • Doğru orantılı bir vücut yapısına sahiptir.
  • Güçlü adale ve sırt yapısı bulunmaktadır.
  • Genel olarak siyah-kahverengi renklerinde görülmektedir.
  • Ortalama yaşama süreleri 12-16 yıl arasındadır.
  • Sadık olduğu kadar korkusuz bir karakteri vardır.
  • Düz bacakları ve kaslı yapıdadır.
  • Yatık kulaklara ve burunları siyah yuvarlaktır.

Yavru Rottweiler Eğitimi


Rottweiler cinsi köpekler yavruluk dönemi oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Yavruluk dönemi içerisinde belirli karakter yapılarını yerleştirmek ve davranış biçimlerini belirlemek için Yavru Eğitimi alması şarttır. Rottweiler cinsi köpekler herkes tarafından hırçın ve saldırgan olarak bilinmesinin en büyük sebebi yavruluk dönemi içerisinde kontrol edilememesidir. Yavru Rottweiler Eğitimi ile erkenden sorunları tespit edebilir ve engelleyebilirsiniz.

Rottweiler cinsi köpeğiniz için Yavruluk Eğitimi alması günlük hayatınızda birçok etkisi bulunacaktır. Bu eğitimi Rottweiler köpeklerinin alabilmesi için 2 aylık olmaları yeterlidir. Eğitimleri 1 ay sürer ve çok daha kontrollü bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.


Rottweiler Tuvalet Eğitimi

Her köpek cinsinden olduğu gibi Rottweiler besleyen insanlarında yavruluk döneminden itibaren en çok sorun yaşadığı durumlardan birisi de tuvaletini zamansız gidermesidir. Bu sorun hem köpeğin sağlığı hem de bulunduğu ortamının temizliği açısından büyük önem taşımaktadır. Rottweiler Tuvalet Eğitimi yaklaşık olarak 3 aylık köpeklere verilmektedir. Tuvalet Eğitimi yaşadığı ortam koşullarına göre farklılık gösterir. Ev içerisinde tuvalet eğitimi ve dışarıda tuvalet eğitimi olarak farklı 2 gruba ayırabiliriz.

Ev ortamında yaşayan Rottweiler cinsi köpeğinizin evinizde ona ait olduğu bir bölgede yere serilen Pet diye tabir edilen köpek tuvalet kağıdına yapması sağlanır. Bu eğitim yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Dışarı tuvalet eğitimi ise sürekli olarak dışarı çıkarma imkanınız varsa verilmektedir. Günlük olarak 3 defa dışarı çıkarıldığında tuvaletini tutma alışkanlığı kazandırılır.

Bu Eğitim ise 45 gün sürer ve daha huzurlu bir şekilde hayatınıza birlikte devam edebilirsiniz.


Rottweiler Temel İtaat Eğitimi

Bekçi köpeği  olarak yetiştirilen Rottweiler cinsinin en çok tercih ettiği eğitim türü Temel İtaat’tir. Bu eğitim yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Temel İtaat Eğitimi köpeğinizin sizin sol tarafınızda çekiştirmeden sakin bir şekilde yürümesine yardımcı olur. Köpeğiniz ile aranızdaki bağları güçlendirmek ve karakter yapısını düzeltmek için verilen bir eğitim türüdür.

Rottweiler Temel İtaat Eğitimi içerisinde Yat, Bekle, Otur, Gel, Takip ,Hayır gibi birçok komutu öğrenerek günlük hayatınızda kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Rottweiler cinsi bu eğitimi alabilmesi için 3 aylık olması gerekmektedir.  Bu eğitimi aldıktan sonra birçok olumsuz davranışını komutlar ile yönlendirerek düzeltme sağlanabilmektedir. Buda köpeğiniz ile daha mutlu bir hayat yaşamanıza yardımcı olur.


Rottweiler İleri İtaat Eğitimi

İş köpeği ve Spor köpeği olan Rottweiler cinsi köpekler için tercih edilen bir eğitim türüdür. Öncelik olarak İleri İtaat Eğitimi alması istenilen Rottweiler cinsi köpeğin temel itaat eğitimi almış olması gerekmektedir. İleri İtaat Eğitimi sevk kayışı (tasma) olmadan sol tarafınızda göz teması kurarak yürümenizi sağlar.

Köpeğin hem fiziksel hem de beyinsel gelişimi için verilen bu eğitim yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir. Rottweiler İleri İtaat Eğitimi içerisinde Yat-bekle, Otur-bekle, Hayır ve Takip gibi birçok komutu barındırmaktadır. Bu komutları algılaması ve uygulaması günlük hayatınızda çok daha rahat kontrol etmenize yardımcı olur.

Rottweiler cinsi köpekler bu eğitimi alabilmeleri için 4 aylık olması yeterlidir. Genel olarak yarışmalar için hazırlanan ve polis köpeği olarak kullanan köpekler bu eğitimi alması gerekmektedir.


Rottweiler Alan Koruma Eğitimi

Rottweiler cinsi köpekler  Alan Koruma Eğitimine yatkın ve çok uygun köpeklerdir. Bu eğitim türünü iki şekilde verilir ve uygulamaktadır. Alan koruma ve Şahıs koruma eğitimleri  Rottweiler cinsi köpekler için 45 gün sürmektedir. Alacağı eğitim ile bulunduğu her ortamı sahiplenerek yabancı ve negatif şekilde yaklaşan her şeye karşı komut bekleyip saldırıya geçmesidir.

Köpeğiniz sizin ile yürüdüğünde veya size karşı yapılan bir olumsuz harekette sizden gelen komut ile koruma gerçekleşebilir. Rottweiler cinsi köpekler Koruma Eğitimi alabilmesi için 8 aylık olması gerekmektedir.


Rottweiler  Sosyalleşme (Sosyalizasyon) Eğitimi

Rottweiler cinsi köpeklerin yetiştirilmesi tarzları ve biçimlerine göre bulundukları ortamda tavır göstermektedir. Yavruluk dönemi içerisinde korku kontrolü veya dış etken baskısı çok yaşatıldı ise sosyalleşme eğitimi alması zorundadır. Sosyalleşmek genel tabir ile sadece köpeğin herkes tarafından sevilmesi değildir.

Ruhsal problemleri, davranış bozuklukları gibi birçok etkeni düzene getirmek için Sosyalizasyon Eğitimi verilir. Bu eğitim Rottweiler cinsi köpekler için yavruluk döneminden itibaren verilmesi gerekir. Geç kalınırsa eğer önlemesi zor durumlar ile karşılaşılabilir. Köpekler de görülen sosyal sorunların başında gereksiz havlama ve saldırma gelmektedir. Bu sorun aslında yetiştirme şekline bağlı bir durumdur.

Köpeğin özünde bir saldırganlık olabilir, ama bu durumda eğitim ile çözümlenebilir. Rottweiler cinsi köpekler için Sosyalleşme Eğitimi yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir. Eğitim neticesinde sakin ve daha kontrollü bir hale gelmesi mümkün olacaktır.


Rottweiler Sık Sorulan Sorular

Rottweiler Eğitiminde %30 İndirim Var Mı?

Rottweiler eğitimine özel indirim yapmaktayız.

Rottweiler Koruma Eğitimi Hizmeti Var Mı?

Pet okulu olarak Rottweiler alan koruma eğitimi hizmeti vermekteyiz.

Yavru Rottweiler Tuvalet Eğitimi Var Mı?

Köpeğiniz 3 aylık olduktan sonra tuvalet eğitimine hazır durumdadır. Bizlerle iletişime geçerek köpeğinize tuvalet eğitimi hizmeti vermekteyiz.

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]