Boston Terrier Cinsi Köpek Eğitimi

0
476

İtaatkar, oyuncu ve sakin karakteri ile bilinen boston terrier’ler arkadaş canlısı ve sevecen yapılarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Kökeni olan Kuzey Amerika’da ilk orta çıktığı zamanlarda dövüş köpeği olarak kullanılan Boston Terrier’ler günümüzde ise özellikle ailelerin sıkça sahiplendiği köpek cinsleri arasındadır.

Aile ve bina yaşantısına oldukça hızlı adapte olan bu köpeklerin eğitimi de zorlayıcı değildir. Sahibine karşı itaatkar olan ve sahibini mutlu etmekten hoşlanan bu köpekler, aldıkları eğitimi insanlara sunmaktan büyük zevk alırlar.

Yaşı fark etmeksizin dışarıdan her bakıldığında gözüken çocuksuz ve masum görüntüsü karakterini yansıtmaktadır. Eğitim almaya ve yeni şeyler öğrenmeye açık oldukları için eğitilmesi ve yönlendirilmesi kolay hayvanlardır.

Yavru Boston Terrier Eğitimi

Yavruluk döneminden itibaren sahibi ile arasında sürekli bağ kurmaya çalışan sevgi dolu köpeklerdir. Yavruluklarından itibaren sahiplerini memnun etmeyi sevdikleri için özellikle insanların onayladığı davranışları yapmaya özen gösterirler.

Duygusal hayvanlardır. Özellikle yavruluk dönelerinde her türlü duyguyu hızlıca anlayabilir ve çok yoğun şekilde yaşarlar. Tuvalet eğitimi için en doğru zaman, yavruluk dönemindeki 3. Aydır.

Yavru Boston Terrier’lerde, bütün yaşamları boyunca en oyuncu oldukları dönemi görürsünüz. Hayatının her anında oyuncu ve enerjik olan bu köpekler, yavruluk zamanlarında evinizin neşesi olmaya aday olacaktır.

Bostan Terrier Tuvalet Eğitimi

Diğer köpekler gibi Boston Terrier’lerde de tuvalet eğitimi gereklidir. Zeki oluşu, kavrama gücü ve sahibini memnun etme isteği nedeniyle tuvalet eğitimini alması da çok kısa bir zaman alacaktır.

Bu eğitime başlanması için en uygun yaşlar olan 3. Ay sonrasında tuvalet eğitimi verilebilir. Tuvalet eğitimi vermeniz ya da bir uzman tarafından tuvalet eğitimi verilmesi, özellikle bina hayatı yaşayanlar için rahatlatıcı bir çözüm olacaktır.

Yavruluk dönelerinde tuvalet eğitimi vermeniz bir miktar zor olabilir fakat 3. Ay sonrasında verilen tuvalet eğitimi kalıcı ve öğretici olacaktır.

Boston Terrier Temel İtaat Eğitimi

Bosotn Terrier’ler akıllı oldukları kadar eğitilmeye de açık hayvanlardır. Bu cins bir köpeği sahiplenmek istediğinizde eğitim konusunun kafanızı karıştırmaması gerekir. Başta sahibinin memnuniyeti için sonrasında da takdir görmek için eğitime açık ve hızlı öğrenebilen hayvanlardır.

Boston Terrier’ler temel itaat eğitimi kapsamında basit sözlü komutları öğrenirler. Gel, otur, hayır, evet, yapma, yat… gibi basit sözlü komutları algılayıp uygulayabilir duruma gelirler.

Bunun yanında, dışarıda yapacağınız yürüyüşleriniz için de tasma eğitimi verilir. Tasmada nasıl durması gerektiği, sizi takip mesafesi, tasmayı zorlamaması gerektiği gibi basit kurallar öğretilir.

Temel itaat eğitiminde tasma eğitiminin de yer almasının avantajı, dışarıda bir yürüyüş yaptığınız takdirde küçük dostunuz fazla meraklı olacak ve her yeri tanıyıp keşfetmek isteyecektir. Tasma eğitimi, dostunuzun dikkatinin dağılmamasını ve eğitime sadık kalmasını sağlar. Bu eğitim ortalama 4 hafta sürmektedir.

Boston Terrier İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi başarı ile tamamladıktan sonra ileri itaat eğitimine geçmeye hak kazanırlar. Temel itaat eğitimi ile birlikte verildiği zaman toplamda 6 hafta sürmektedir fakat temel itaat eğitiminden bağımsız olarak farkı bir zamanda ileri itaat eğitimi verilmesi tek başına 4 hafta sürmektedir.

İleri itaat eğitiminde köpeğinizin ileri sözlü komutlarla birlikte jest ve mimiklerinizle vereceğiniz komutları da algılayıp uygulayabilir hale gelmesi sağlanır.

Sizin isteğiniz doğrultusunda oluşturulan ve hali hazırda var olan ileri sözlü komutlar öğretilir. Buna ek olarak jest ve mimiklerinizle vereceğiniz komutları da takip edip yerine getirmeyi öğrenir.

İleri itaat eğitiminde de tasma eğitimi yer alır. Temel itaat eğitiminden farklı olarak ileri itaat eğitimindeki tasma eğitimi, tasmasız şekilde verilir. Dışarıda gerçekleştireceğiniz gezi ve yürüyüşlerinizde tasma kullanmadan sizi takip etmesi ve sizin komutlarınız doğrultusunda hareket etmesi sağlanır.

Boston Terrier Özellikleri

Sadık, zeki ve şefkatli hayvanlardır. Özellikle sahibini üzecek şeyler yapmaktan kaçınır. Sürekli onay almak onun için çok önemlidir.

Yaşadığı alanda bulunan enerjiden çok çabuk etkilenir. Ev içerisindeki bir tartışmadan ya da yoğun mutluluktan etkilenir ve bu duyguları onlar da yaşarlar.

Çocukları ekstra olarak çok fazla sevmese de onlara asla zarar vermez ve çocukları oyun arkadaşı olarak kabul edebilir.

Kolay eğitilebildikleri için bir köpek sahiplenmek ve eğitiminde zorluk çekmek istemiyorsanız Boston Terrier’ler tam size göredir.

Bütün iyi özellikleriyle birlikte çok heyecanlı hayvanlar oldukları için zaman zaman tutarsız hareketler sergileyebilirler bunun için de eğitim almaları gerekir.

Eğitimleri büyük özenle, sabırla ve şefkatle verilmelidir.

Boston Terrier’lerin boy ortalaması 35- 43 santimetre arasındadır. Ortalama vücut ağırlıkları ise 4,5 kilogram ile 10 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama yaşam süreleri ise 12- 15 yıl arasındadır.

Boston Terrier Bakımı

Tüyleri çok kısa olduğu için tüy dökme problemi neredeyse hiç yaşanmayan bu cins köpeklerin bakımı da bir o kadar kolaydır. Hafta bir defa köpeklere özel üretilen taraklar ile tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Mama seçimi ise oldukça önemlidir. Protein, vitamin ve mineraller yönünden zengin bir mama seçimi yapmanız gerekir. Bu mama seçimi, dostunuzun ortalama ömrünü uzatabilmek, kaliteli bir yaşam sürebilmesi ve vücut sağlığı açısından önemlidir.

Çok hareketli ve enerji seviyeleri yüksek hayvanlar oldukları için günlük olarak yürüyüşler yapılmalı ve bolca oyun oynanmalıdır.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]