Yorkshire Terrier Eğitimi

0
931

Yorkshire Terrier köpek eğitimi, diğer köpek cinslerine göre biraz daha zorlayıcıdır. Köpeğinizle inada girerek eğitim vermeye çalışırsanız muhtemelen ters tepecektir.

Köpek eğitimi alanında uzman bir eğitmenden destek alarak Yorkshire Terrier köpek eğitimi vermeniz, sağlıklı bir eğitim açısından en doğrusu olacaktır.

Yavru Yorkshire Terrier Köpek Eğitimi

Yorkshire Terrier süs köpekleri oldukça tatlı olup bu köpek cinsinde doğan yavrular siyah ya da ten renginde doğarlar. Yorkshire Terrier köpekler düz bir kafaya sahiptir ve de orta uzunluk olan burun yapıları vardır.

Yorkshire Terrier ırkı köpekler eğitime yatkın köpeklerdir. Komutları iyi algılarlar ve sahiplerini dinlerler. Özellikle yavru bir Yorkshire Terrier sahiplendiyseniz işiniz oldukça kolaydır. Kısa bir süre sonra size kolaylıkla ayak uydurabilecektir.

Komutlarda ve sizi anlama da başarılı olan bu ırk, tuvalet eğitimi konusunda da başarılıdır. Kısa bir süre de tuvalet alışkanlığını Yorkshire Terrier’e verebilirsiniz.

Sadece biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Yorkshire Terrier ırkı köpekler her ne kadar sevecen ve insan canlısı olsalar da inatçı bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden de tuvalet eğitimi verirken sabırlı ve sakin olmalısınız.

yavru Yorkshire Terrier Eğitimi

Yorkshire Terrier Tuvalet Eğitimi

Yorkshire Terrier tuvalet eğitimi konusunda oldukça zor bir türdür. O sebeple inatlaşmak yerine sabırlı olunması sonucu hızlandıracaktır. Yorkshire Terrier, istenmeye bölgelere çişini yaparsa korkutmak ya da cezalandırmak, güven problemi yaratır.

Bir sonraki denemede, kırgınlığı ve inatçılığından ötürü yanlış yere çiş yapması, ya da siz görmeyin diye gizli bölgelere yapması kaçınılmazdır. Bu da süreci zor ve uzun bir hale getirir.

Yorkshire Terrier duygusal bir köpek olduğu için ses tonunuzu yükseltmenizle birlikte dikkatini size verecektir. İstenmeyen yere çişini yaptığında yüksek sesle “hayır” diyerek dikkatini çekebilirsiniz. Bu komutu aynı ses tonu ile her seferinde tekrarlamalısınız.

Tabi bu komut çişi yaptığı an geçerlidir, aksi takdirde üzerinden zaman geçmişse, verdiğiniz komut ile yaptığı yanlışı ilişkilendiremeyecektir.

Tuvalet alışkanlığını kazanan kadar, çiş yaptığı yerleri güzelce temizleyebilirsiniz. Öncesinde çamaşır suyu sonrasında ise kolonya ile dezenfekte etmeniz hijyen açısından önemlidir. Aynı zamanda köpeğinizde bulunan içgüdüsel olan kokuyu almasını engeller ve sürekli yanlış yere çişini yapmaz.

Yorkshire Terrier Temel İtaat Eğitimi

Yorkshire Terrier ırkı genellikle ev ortamında beslenilen köpekler oldukları için bu süreç onlar için kısa ve kolaydır. Zeki bir köpek olan Yorkshire ırkı, komut almaya müsaittir.

Gel, yat, uzan, dur, yapma, hayır, bekle gibi komutları kolay bir şekilde öğrenirler. Temel itaat eğitimleri 1 ay gibi kısa bir sürede halledilebilir. Yorkshire Terrier cinsi köpeklerde eğitim 3 aydan itibaren başlanabilir.

Yorkshire Terrier İleri İtaat Eğitimi

Temel eğitimden sonra tasma takılmadan yapılan ileri itaat eğitimine geçilir. Sizinle beraber tasmasız yürüme, verilen kısa ve net komutlarınıza tam olarak uyması, sizinle tam uyum sağlaması geliştirilmektedir.

Bu süreç köpeğiniz adapte olana kadar biraz zaman alabilir ama bu sizi korkutmasın dediğimiz gibi Yorkshire Terrierler biraz inatçıı bir yapıya sahip olsalar da ailelerine düşkün köpek cinsleridir. Evde yaşayacak Yorkshire’lar için temel itaat eğitimi yeterli olacaktır.

Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire Terrier, kendini genel olarak bütünü ile insanlara adamış ve zarif görüntüsü ile estetik görünümü bu köpeklerin apartman yaşamına kusursuz bir şekilde uyum sağlaması ile de bu küçük köpeklerin bu denli çok sevilmesi de gayet normal olmaktadır. Bu cins en küçük köpek cinslerinin arasında yer almakta olan Yorkshire, nerdeyse bir insanın en iyi dostu olmak amacı ile yaratılmış bir köpek gibidir.

Yorkshire Terrier Köpeklerinin Karakter Özellikleri

Dış görünüşe baktığınız zaman minicik bir köpek görseniz de sahibini korumak için inanılmaz bir cesaret sergilerler. Yabancı bir köpek gördüğü zaman tehdit olarak algılayan Yorkshire Terrier, bu sebeple saldırgan tavırlara eğilimlidir.

Yorkshire Terrier ırkının bu hayatta en çok önem verdiği şey ailesidir. İnsanlara inanılmaz derecede düşkün olan Yorkshire Terrier, sadakatini ve bağlılığını sürekli olarak göstermek ister. Akıllı bir köpek olduğu için söylediğinizi ve verdiğiniz komutları kolayca algılar.

Küçük çocuklarla çok fazla bir arada bulundurulmaları tavsiye edilmez. Çünkü bazı zamanlarda saldırganlık gösterebilmektedirler. Eğer evde küçük bir çocuğunuz varsa yavru bir Yorkshire Terrier edinebilirsiniz.

Böylelikle ufak yaştan itibaren çocuklar ile bir arada olacağı için saldırgan bir tavır sergilemezler ve daha uyumlu olurlar.

Yorkshire Terrier Köpeklerinin Özellikleri

  • Bu köpek ırkının ortalama ömrü 12 ile 15 yıl arasıdır.
  • Boyutları 15 cm ile 18 cm arası yükseklikte değişmektedir.
  • Ortalama ağırlıkları 3 kg ve 4 kg’dır.
  • Tüy dökmezler fakat tüy yapıları nedeni ile fazlaca bakım isterler.
  • Düzenli diş yapısına sahiptir.

Yorkshire Terrier Bakımı

Yorkshire Terrier bakımı başlarda biraz zahmetli gelse de aslında alışıldığı zaman rutin olarak kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Yorkshire Terrier’in tüyleri ipek kadar yumuşaktır.

İnce ve uzun yapıya sahiptir. Bu yüzden her gün mutlaka taranmalıdır. Aksi halde tüyler birbirine dolanarak düğüm olur. Tüylerin dolanmasından ziyade taranmasının bir diğer önemi ise cildinin hava almasıdır. Uzun tüyler yüzünden ilerleyen zamanlarda Yorkshire Terrier’de bazı deri problemleri meydana gelebilmektedir. Yorkshire Terrier ev yaşantısı için mükemmel bir köpektir. Bu sebeple özel olarak bir egzersiz programına ihtiyaç duymaz.

Günlük tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkması yeterli gelecektir. Yapıları gereği küçük olan Yorkshire Terrier’ler çok çabuk yorulabilmektedir. Buna dikkat etmelisiniz.

Sende Puan Ver
[Toplam: 2 Ortalama: 5]