Pitbull Eğitimi

0
482

Pitbull cinsi köpekler, zannedilenin aksine, var oluşundan saldırgan ya da katil bir köpek cinsi değildir. Yetiştirilme tarzı ve verilen eğitimler, bu köpeklerin karakterini belirler.

Doğumundan itibaren koruyucu iç güdüyle yaklaşması, bu köpeklerin saldırgan olduğunu düşündürmemelidir. Bu ırkın saldırgan olmasına yol açan kişiler yine sahipleridir.

Pitbull’lar duygusal köpeklerdir ve ne verirseniz karşılığında da onu görmeye başlarsanız. Duygusal derken sürekli gülüp oynayan bir cinsten bahsetmiyoruz tabii.

Duygularıyla şekil alan hayvanlardır. Kötü duygulara maruz kaldıklarında kötü bir karaktere sahip olurlar. Kötü şekilde yetiştirildiklerinde de aynı derece yoğun duygular besledikleri için, çok kötü köpekler olabilirler.

Hal arasında bilinen katil pitbull efsanesi, tamamen sahipleri tarafından zaten böyle olması için yetiştirilmiş hayvanlardan oluşur.

İyi yetiştirilmiş, eğitim almış, iyi davranılmış ve sevgiyle büyümüş bir pitbull arkadaşlık etmek ve itaat etmek dışında bir taşkınlıkta bulunmayacaktır.

Yavru Pitbull Eğitimi

Eski zamanlarda, dövüş sporları için ortaya çıkarılmış bu köpekler, yavruluklarında dahi kaslı ve güçlü duruşa sahip olan hayvanlardır. Karakterleri gereği özgürlüğü severler.

Olan olaylar karşısında ani tepkiler verebilirler. Fakat yavruluk döneminden itibaren verilebilecek olan eğitimlerle bu durum da kolaylıkla ortadan kalkar.

Yavruluk döneminde başlanılan eğitimler çok daha hızlı sonuçlar verir. Yavru pitbull’ların eğitiminde dikkat etmeniz gereken konu, davranış biçiminizdir.

Her zaman sakin, anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. Vereceğiniz en ufak kötü duygu sinyalleri dahi bu ırkın etkilenmesine ve tetiklenmesine neden olabilir.

Eğitimlerini hassasiyetle sürdürdükten sonra yeni şeyler öğrenmeye alışacaktır. Zaman zaman ortaya çıkan inatçılıkları da zaman içerisinde eğitimlerle aşılabilir.

Pitbull Tuvalet Eğitimi

Diğer köpeklerden farklı olarak ekstra zorlanacağınız bir durum yaşamazsınız. Sadece, pitbull’ların yavruluk dönemlerinde sindirim sistemleri çok daha hızlı olur.

Çok daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissettikleri için çok daha fazla tuvalete çıkma ihtiyacı hissederler. Bunun için de yavruluk dönemiyle birlikte tuvalet eğitimi verilmeye başlanmalıdır.

Öğünlerini yedikten yaklaşık 10 dakika sonra, tuvaletini yapmasını istediğiniz alana götürerek tuvaletini yapmasını bekleyebilirsiniz.

Bu, bir yürüyüş de olabilir, evinizde özel olarak oluşturduğunuz bir alan da olabilir. Tuvaletini, uygun yere yaptığında ödüllendirmeyi unutmayın. Böylelikle, tuvalet eğitimi daha çok yerleşecektir.

Tuvaletini, evin içerisinde ya da uygun olmayan bir yere yaptığı takdirde tepkisiz kalın ya da sert davranmadan yaptığı şeyin yanlış olduğunu anlaması için bir süre oyun oynamayın. Doğru yere tuvaletini yaptığında verdiğiniz tepkinin tersini verebilirsiniz.

Pitbull Temel İtaat Eğitimi

Sahiplerine bağlı ve itaatkar hayvanlardır. Bunların oluşabilmesi için iyi bir eğitim alması yeterlidir. Akıllı hayvanlar oldukları için eğitimlerini kısa sürede tamamlayabilir ve başarılı olabilirler.

Temel itaat eğitimini amacı, dostunuzun temel basit sözlü komutları alıp uygulayabilir hale gelmesidir.

Gel, dur, hayır, koş, otur, evet… gibi basit komutları algılayıp öğrenmesi sağlanır. Bunun yanında, iri ve güçlü köpekler olmaları nedeniyle, tasmalı haliyle bile kolaylıkla idare edilebilen hayvanlar değillerdir.  Bu yüzden tasma eğitimi de verilir.

Tasmayla nasıl hareket etmesi gerektiği, yanınızdan yürümesi gerektiği, tasmayı zorlamaması gerektiği gibi eğitimler verilir.

Pitbull İleri İtaat Eğitimi

Pitbull’lar doğaları gereği aşırı korumacı ve sahiplenen hayvanlardır. Pek çok zaman hırçınlıklarının sebebi de budur. İyi bir eğitim almış pitbull, korumacı özelliğini koruyarak daha sakin ve tehlikesiz bir köpek haline gelir. İleri itaat eğitimi ile de, kendi karakteristik özelliklerini kaybetmeden, küçük dostunuzun hizaya girmesini sağlamaktır.

İleri itaat eğitimi ile ileri sözlü komutları algılayabilir ve uygulayabilir hale gelirler. İsteğiniz doğrultusunda verilebilecek diğer komutları da öğrenmeleri sağlanır. Sözlü komutlar dışında jest ve mimiklerinizle komut alabilecekleri eğitimler de alırlar.

Temel itaat eğitiminde aldıkları tasma eğitimini, bu sefer tasma olmadan sizi her şekilde takip etmeleri gerektiği yönünde alırlar.

Tasmasız şekilde bir pitbull gezdirmek kulağa ne kadar korkunç gelse de pitbull’lar oldukça sadık ve zeki hayvanlardır. Bu eğitimler yeterince yerleştiği ve yeterince iyi bir eğitim aldığı takdirde hiçbir problem yaşamazsınız.

Pitbull Koruma Eğitimi

Hangi ırk köpeklerde olursa olsun, bütün köpek ırkları korumaya yatkın hayvanlardır. En sakin bilinen yavru bir köpeğin önünden yiyeceğini almaya ya da sahibine zarar vermeye çalıştığınızda hiçbir şey yapamaz durumda olsa bile havlar ya da hırlayarak tepki verir.

İşte bu içgüdü pitbull’larda biraz daha gelişmiş durumdadır. Pitbull’lar, vücut yapısının ve gücünün farkında olan hayvanlardır. Bu yüzden koruma konusunda yüksek cesaret gösterirler.

Koruma eğitimleri, bireysel koruma ya da mülk koruma şeklinde farklı kategorilere verilen eğitimlerdir. Kişisel korumada küçük dostunuz, size çok dikkatli davranacak ve bütün sözlü komutlar dahil olmak üzere jest ve mimiklerinizi de sürekli göz önünde bulunduracaktır.

Koruma eğitimleri asla başka bir canlıya zarar vermemesi, sadece etkisiz hale getirmesi yönünde verilir. Diğer hayvanlar ya da insanlardan korumak için onlara zarar vermesinin doğru olmadığı öğretilir.

Zannedilenin aksine küçük dostunuz bu eğitimle daha saldırgan değil daha sakin bir hayvan haline gelecektir ancak olaylar karşısında tepki verme süresi hızlanacaktır.

Pitbull Özellikleri

Vücudu oldukça kaslı ve dayanıklıdır. Düzgün ve gösterişli bir vücut yapısına sahiptir. Derin ve güçlü bir göğüs yapısı vardır.

Özgüvenleri çok yüksektir ve verilen görevleri başarıyla yerine getirebilen hayvanlardır. Yetiştirilme tarzına göre değişiklik gösterebilir fakat sevgi dolu ve sevgi bekleyen hayvanlardır.

Yabancılara karşı çok sıcakkanlı olmasalar da çocuk ve bebeklerle araları çok iyidir. Özellikle bebekleri korumak için ayrıca çaba sarf ederler.

Çok iyi bir oyun arkadaşıdır. Çocuklarla oyun oynamayı ve onları eğlendirmeyi sever.

Sahibine bağlı ve çok sadık hayvanlardır. Bu cins köpeklerin yanında sahibine karşı şakalaşma amaçlı da olsa sert tepkiler verilmemelidir. Özellikle dişileri oldukça korumacı olabilir.

Boyları 40- 50 santimetreye kadar uzayabilir Vücut ağırlıkları ise 15- 25 kilogram arasında değişiklik gösterir. Ortalama yaşam süreleri 8 yıl ile 15 yıl arasında değişiklik gösterir.

Pitbull Bakımı

Tüyleri kısa olması nedeniyle sürekli tüy bakımı yapılması gerekmez. Haftada 2 defa tüylerinin taranması yeterli olacaktır. Tüy dökme oranı yok denecek kadar azdır.

Kaslı ve güçlü vücudunu besleyebilmek ve geliştirebilmek için bolca proteine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden protein yönünden zengin ve sağlıklı karbonhidrat içeren ürünlerle beslenmeleri gerekir.

Enerjileri yüksek hayvanlar oldukları için gün içerisinde 2 defa dışarı çıkması gerekir. Bu geziler tuvalet yürüyüşleri için bile olabilir. Zaman zaman geniş bir alanda enerjisini atması gerekebilir. Bu yüzden serbest kalacağı alanların oluşturulması gerekir.

Tasma eğitimini aldıktan sonra tasmasız şekilde yapılan yürüyüşlerden büyük keyif alacaklardır.

Pitbull sahibi ya da pitbull sahiplenmek isteyen birçok kişinin merak ettiği durum olan kulak ve kuyruklarının kesilmesi konusu, her yönüyle yanlıştır. İnsani açıdan düşünerek de bilimsel olarak düşünerek de yanlıştır.

Pitbull’ların küçük yaşlarda kesilen uzuvları, ilerleyen yaşlarında daha hırçın hayvanlar olmalarına neden olur. Sırf estetik görüntüsü için hiçbir hayvanın doğal görüntüsüne dışarıdan bir müdahalede bulunulmamalıdır. Özellikle vücut için farklı önemi ve göre olan uzuvlara zarar vermek, hayvanın dengesini bozar.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]