Basenji Köpek Eğitimi

0
480

Sevecen, oyuncu ve meraklı yapılarıyla dikkat çeken Basenji cinsi köpekler, sahibine olan düşkünlüğü ve enerjik halleriyle bilinirler. Orta boy köpek cinslerinden sahiplenmek isteyen ailelerin, apartman daireleri ya da bahçede yaşaması için uygun gördükleri Basenji cinsinin kökeni Orta Afrika’dır.

Bu sevecen, enerji dolu ve oyuna doymak bilmeyen ırkın tek kötü yanı sıkıldığında etrafa zarar vermeye başlamasıdır. En an oyun oynamak ya da her an hareket halinde kalmak istedikleri için sabit durmak ya da durmaya zorlanmaktan sıkılırlar. Sıkıldıklarında da etrafa ya da eşyalara zarar verebilirler.

Yavru Basenji Eğitimi

Oldukça zeki ve algısı açık hayvanlardır. İstedikleri anda istedikleri eğitimi hızlıca kavrayıp uygulayabilirler fakat monotonluktan çok çabuk sıkılırlar. Onların dikkatini çekmeli ve farklı yollar bulmalısınız.

Sürekli sabit olarak yaptıkları şeylerden bir süre sonra keyif almazlar. Eğitimlerinde dikkatli ve sabırlı olunması gerekir. Sıkıldıklarında büründükleri hırçın tavırlarından kurtulmak için yavruluk çağında eğitilmesi gerekir. Yavruluk çağında hırçın hareketlerinden kurtulmasını sağladığınızda, yetişkin döneminde çok daha rahat edebilirsiniz.

Yavruluk dönemlerinde her zamankinden daha enerji dolu ve daha oyuncu olurlar. Sürekli hareket etmek ve sürekli hareket ettirilmek isterler. Sıkça verilen görevlerden ne kadar sıkılsalar da oyun oynamak konusunda asla bir sıkılma söz konusu olmaz

Basenji tuvalet Eğitimi

Zeki hayvanlar oldukları ve verilen bilgileri çabucak kavradıkları için Basenji’ierin tuvalet eğitimi de sorunsuz şekilde geçmektedir. Fakat inatçı ve bağımsız yapılarından kaynaklı olarak dikkatini sürekli kendinizde tutmakta zorlanabilirsiniz. Dikkatini çekecek farklı yollar bulmalısınız.

Tuvalet eğitimini ev içerisinde vermek istiyorsanız kısıtlandırılmış eğitim alanlarından ve köpek tuvalet pedlerinden yardım alabilirsiniz. Fakat eğitimini bir uzmanın vermesini tavsiye ediyoruz. İnatçı, sıkılgan, dominant bir karaktere sahip olan Basenji’lerin eğitiminde çok hassas olunmalıdır. Yapılabilecek en ufak yanlış davranış onları kızdırabilir ya da ilgisini dağıtabilir.

Basenji Temel İtaat Eğitimi

Basenjiilerin eğitim alması ve yeni şeyler öğrenmesi kolaydır. Zeki oldukları için yeni şeyler öğrenmekte zorlanmazlar fakat dominant ve inatçı karakterleri nedeniyle itaat etmek konusunda problem yaşarlar.

Vereceğiniz eğitime ne kadar çok güvenirseniz güvenin uzman ellerde eğitim alması gereken köpek cinslerindendir. Sabır ve dayanıklılık gerektiren bu eğitimden sonra küçük dostunuz daha eğitilebilir hale gelecektir.

Temel itaat eğitiminde temel basit komutlar öğretilir. Gel, otur, yat, hayır, koş… gibi basit sözlü komutları algılayabilir ve uygulayabilir hale getirmek amaçlanır. Temel itaat eğitiminde, basit sözlü komutların dışında tasma eğitimi de verilir. Tasma eğitiminin amacı, tasmada nasıl hareket etmesi gerektiğini ve neleri yapmaktan kaçınması gerektiğini öğretmektir.

Meraklı bir yapıya sahip olan Basenji’ler dışarı yürüyüşleri sırasında farklı yerlere gitmek isteyecektir ve dikkati çok çabuk dağılacaktır. Tasma eğitimi sonrasında nasıl davranması gerektiğini ve tasmada nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenir.

Basenji İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra ileri itaat eğitimine geçmeye hak kazanırlar. İleri itaat eğitiminde ileri sözlü komutlar ile jest ve mimiklerinizle alabileceği özel komutları öğrenir. Sizin isteğiniz doğrultusunda da verilebilecek komutları algılayıp kısa süre içerisinde uygulaması sağlanır.

İleri itaat eğitiminde de tasma eğitimi verilir. Temel itaat eğitimindeki tasma eğitiminden farklı olarak ileri itaat eğitimindeki tasma eğitiminde tasma kullanılmaz. Tasma kullanılmadan kontrol edilmeyi ve tasmasız şekilde komutlara uymayı öğrenirler.

Basenji Özellikleri

Oyuncu, sevecen ve insanlarla olmayı çok seven hayvanlardır. Aile ve apartman hayatında zorluk çıkarmazlar.

Sabırsız, sıkılgan ve dominant karaktere sahiplerdir. Eğitim verilmediği takdirde kendi büyüklüğünü ilan edebilir.

Çok hareketli ve oyuncudurlar. Bu yüzden egzersiz ihtiyaçları fazladır.

Aile hayatı içerisinde büyüyen Basenji’ler çocuklarla çok iyi geçinebilir ve onları oyun arkadaşları yerine koyabilirler.

Komutları tek seferde algılarlar fakat her zaman uygulamayabilirler. İnatlaşmamanız ve sakin davranmanız onu da yumuşatacaktır.

Otalama yaşam süreleri 11-15 yıl aralığındadır. Vücut ağırlıkları 8- 12 kilogram arasında değişiklik gösterir. Boyları ise 35-43 santimetre arasındadır.

Basenji Bakımı

Tüyleri kısa hayvanlardır. Bu yüzden yoğu bir tüy bakımı gerekmez. Haftada 2 defa tüylerini taramanız yeterli olacaktır.

Çok hareketli ve fazlaca egzersiz ihtiyacı duyan hayvanlar oldukları için günlük yürüyüşlere ve bolca oyuna ihtiyacı vardır.

Bu kadar hareketli oldukları için mama ihtiyaçları da buna göre gelişir. Protein ve sağlıklı karbonhidratlar yönünden zengin mamalar tercih edilmelidir.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]