Jack Russel Eğitimi

0
753

Zeki, inatçı ve enerji dolu özellikleriyle bilinen jack russel’lar, küçük ırk köpek sahiplenmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Sahiplerine karşı çok itaatkar ve bağlı olan bu cins köpeklerin eğitimi konusunda biraz zorlanabilirsiniz.

İnatçı, meraklı ve fazla enerjik yapılarının erken zamanda kontrol altına alınabilmesi için yavruluk dönemlerinden itibaren eğitimlerine başlanması gerekmektedir. Aksi halde ilerleyen yaşlarında eğitim vermek ve kontrol altına almak güçleşebilir.

Terrier ailesinin üyelerinden olan jack russel’lar, ortaya çıktıkları 18. Yüz yılda özellikle avcılık işlerinde çokça kullanılmışlardır. Hala devam eden toprağı kazma ve kemirme huylarının da bu yüzden atalarından kalmış olabileceği öne sürülür.

Yavru Jack Russel Eğitimi

Jack Russel’ların eğitimlerine yavruluk dönemlerinde başlanması, ilerleyen zamanda size ve sosyal çevreye adapte olabilmeleri adına önemlidir. İnatçı ve zaman zaman fevri yapılarıyla kontrol etmekte zorlanabileceğiniz bu ırk köpekler, yavruluk dönemlerinde hafif eğitimler almaya başlayarak bu olumsuz kişilik özelliklerinden kurtulabilirler.

Yavruluk dönemlerinde fazla hareketli ve kemirme alışkanlıkları bulunacağı için biraz yorulabilirsiniz. Fakat ufak eğitimlerle bu kemirme alışkanlığından kolaylıkla kurtulabilir. Zeli hayvanlar oldukları için verilen eğitimleri küçük yaşlarında dahi çok hızlı şekilde algılayabilirler fakat inatçı olmaları sebebiyle uygulama konusunda zorluk çıkarabilirler.

Bunun için de eğitim verecek kişi özenle seçilmelidir. Bütün bunların yanında hassas hayvanlar oldukları için eğitimi konusunda da dikkatli davranılmalıdır. Fevri tepkiler vermeden, sabırlı ve sakin şekilde gerekli eğitimler verilmelidir. Onunla inatlaşmak, onun daha fazla inatçı bir karaktere bürünmesini sağlarsınız. Sakin ve sabırlı bir yaklaşım içinde bulunulmalıdır.

Jack Russel Tuvalet Eğitimi

Fazla enerjik ve çok hareketli oldukları için yavruluklarından itibaren çok yemek yemeye meyilli hayvanlardır. Bu yüzden tuvalet ihtiyaçları da fazla olur.

Özellikle yavruluk dönemlerinde çok yemek yemek isteyecekleri için tuvalet eğitimleri çok daha sık olacaktır çünkü yavruluk döneminde henüz kas ve kemik yapılarının tam olarak gelişmemiş olmasından dolayı tuvalet tutma süreleri çok kısa olur.

Bu yüzden öncelikle yemek saatleri ve öğünlerini sıraya koymanız gerekiyor. İhtiyacı kadar yemek yemesi ve tuvalet saatlerinin de ona göre ayarlanması gerekiyor.

Yavruluk döneminde her yemek yedikten yaklaşık 10- 15 dakika sonra tuvaletini yapabileceği bir yere götürmeniz, zaman içerisinde minik dostunuzun da alışkanlığı haline gelecektir.

Bu yer, dışarıda istediğiniz bir yer, evinizin bahçesinde özel olarak ayrılmış bir yer ya da ev içerisinde ayarladığınız bir yer olabilir. Bunun dışında, dışarı tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız, kısıtlı bir eğitim alanı ve köpek tuvalet pedlerinden yardım alabilirsiniz.

Jack Russel Temel İtaat Eğitimi

Ciddi eğitimlerine başlanabilecek en erken dönem olan 3. Aydan itibaren temel itaat eğitimlerine başlanması gerekir. Zaman ilerledikçe inatçı karakter yapısı ve aşırı hareketlerini kontrol altına almak zorlaşabilir.

Jack Russel’larda temel itaat eğitimi, temel basit sözlü komutlar ve tasma eğitiminden oluşur. Gel, otur, yat, hayır, evet, git… gibi basit sözlü komutları algılayabilir ve uygulayabilir hale getirilmesi hedeflenir.

Tasma eğitiminde ise amaç, dışarıda olduğunuz takdirde tasma ile kontrol etmekte zorlanmamanızdır. Yanınızda yürümesi gerektiği, tasmayı kasmaması gerektiği, yönlendirme şekillerinizden anlaması gibi unsurları anlayıp bunlara uyması gerektiği öğretilir.

Temel itaat eğitimi ile küçük dostunuz daha sakin ve daha kontrol edilebilir hale gelir. Eğitim öncesinde dikkat bozukluğu ya da fazla meraklı oluşundan dolayı yaşadığınız problemleri, eğitimden sonra yaşamayacağınız içi gezilerinizi çok daha rahat şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Jack Russel İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitimi ile size tam olarak bir arkadaş olacak russel’lar, bu eğitim kapsamında ileri sözlü komutları ve yine tasma eğitimini alır.

Temel itaat eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra ileri itaat eğitimine geçmeye hak kazanırlar. İleri itaat eğitiminde ise sizin isteğiniz doğrultusunda öğretilen komutlar ve ileri komutlar öğretilir. Böylelikle tamamen kontrol edilebilir hayvanlar haline gelirler.

Temel itaat eğitimindeki tasma eğitiminden farklı olarak, ileri itaat eğitiminde, tasma olmadan yönetilmeyi öğrenir. Dışarıda olduğunuz takdirde tasmaya ihtiyaç duymadan sizi takip etmesi, komut alması ve uygulaması gerektiğini öğrenir.

Aldığı komutları sadece sözlü olarak değil aynı zamanda jest ve mimiklerinizden de alabilir. Dikkati tamamen sizde olur ve vereceğiniz komutu uygulama süresi hızlanır.

Jack Russel Özellikleri

Fazla meraklı ve inatçı hayvanlar olmaları sebebiyle zaman zaman dikkat bozuklukları gelişebilir. Bu yüzden erken yaşlarda eğitime tabi tutulmalıdır.

Yaşadıkları yeri ve beraber yaşadığı insanları fazla sahiplenici hayvanlardır.

Tıpkı tazı cinsi köpekler gibi koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bunun sebebi de geçmiş dönemlerde avcılık için kullanılan atalarından kalmıştır.

Daha çok bahçeli ve geniş alanlarda yaşamaya uygun hayvanlardır. Fazla hareketliliği nedeniyle bina yaşantısında zaman zaman problem çıkarabilirler.

İnsanlarla sürekli iletişim halinde kalmayı severler bunu da havlayarak gerçekleştirirler.

Çocuklarla çok iyi anlaşmalarının yanında köpekler ve diğer hayvanlardan pek hoşlanmazlar. Eğer zaten bir hayvana sahipseniz ve jack russel sahiplenmek istiyorsanız, yavruluk döneminde sahiplenmeniz gerekir.

İlgisiz ve hareketsiz kaldığı dönemlerde, özellikle oyun oynayamadığı ve sahiplerinden gerekli sevgiyi almadığını düşündüğü dönemlerde depresyona girebilir.

Jack Russel Bakımı

Kısa tüylü ve orta derece tüy döken hayvanlardır. Hatada 2 defa taraması yeterli olacaktır.

Fazla hareketli olmasından dolayı egzersiz ihtiyacı yüksektir. Bahçede ve geniş alanlarda yaşaması daha uygundur.

Zaman ayırılması ve bolca ilgilenilmesi gereken bir ırktır aksi halde depresyona girebilir. Depresyona girdiği takdirde de farklı cilt sorunları, tüy dökülmesi ya da değişik davranışlar gözlemlenebilir.

Yıkanması gereken durumlarda, köpekler için özel olarak üretilmiş şampuanlardan yardım alınmalıdır çünkü ciltleri hassastır ve tahrişe açıktır.

Enerjik oluşlarından ve vücut yapılarından dolayı özel içerikli mamalar tüketmeleri gerekir. Günlük enerji ve protein ihtiyacını tam olarak karşılayacak mamalar tercih edilmelidir.

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]