Bichon Frise Köpek Eğitimi

0
477

Bichon Frise eğitimi verilirken agresif hareketlerden kaçınarak daha nazik bir üslupla hitap etmek önemlidir. Sevecen ve itaatkar bir köpek olmasına karşın, kırılgan bir yapıya sahip olması, eğitim verilirken dikkat edilmesini gerektirir.

Bichon Frise  cinsi köpek, Avrupa’nın Akdeniz Bölgesinde yetişen Barbet ve Water Spaniel cinsi ırkların birleşimiyle ortaya çıkmış bir ırktır. Bu ırkın ilk ortaya çıktığı sıralarda Barbichon adı verilmiştir. Daha sonrasında ise Bichon olarak halk ağzında kısaltılarak yayılmıştır.

Dış görünüşü ve iyi huylu olması sebebi ile pek çok ailenin tercihi bichon frise’lardan yana olmaktadır. Çocuklarla ve yabancılarla olan uyumu nedeniyle çoğunlukla tercih sebebi olur. Bu zeki hayvanlar, dış görünüşü yanında dikkat çekici davranışlarıyla da gönlünüzü almayı başaracaktır.

Bichon Frise Eğitimi

Mutlu ve sevecen bir görüntüye sahip bu ırka ait köpekler, özgüvenleri yüksek ve çok insancıldırlar. Fakat bu yüksek öz güvenleri nedeniyle çok agresif hareketler sergileyebilmektedir. Bu nedenle yavruluk çağından itibaren eğitim alması gereken bir karaktere sahiptir.

Sakin ve sevecen görüntüsü ile ilgileri çekmesinin yanında, eğitimsiz bir Bichon Frise, insanlara karşı da saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle çoğunlukla bu duruma hazırlıksız yakalanmaktadır.

Zeka gerektiren oyunlardan ve yeni şeyler öğrenmekten büyük zevk alan Bichon Frise’ların eğitim almaları da oldukça kolaydır. Özellikle temel itaat eğitimlerini kısa sürede tamamlayabilir ve bu yeni yaşama çok çabuk adapte olabilirler.

Çocuklarla ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşması, istediği gibi davranılması ve aksi bir durum yaşanmaması şartıyla geçerlidir. Sizin fark etmediğiniz herhangi olumsuz bir durum karşısında işler değişebilir. Sadece bu durum tarafından bakılınca bile temel eğitimlerinin şart olduğunu görebiliriz.

Yavru Bichon Frise Eğitimi

Bu ırkın yavruları, çok sakin ve kendi halinde hayvanlardır. Yetişkinlik dönemine geçmeden bu özelliği korunmalı ve temel itaat eğitimleri 3 aydan itibaren verilmeye başlanmalıdır. 3 ayı beklemeden basit komut eğitimlerine de başlayabilirsiniz.

Eğitimi için geç kalındığı takdirde, gücü kendinde olarak düşünecek ve sadece kendi istediği şekilde hareketler sergilemeye başlayacaktır. Bu da daha sonra başlanılacak olası eğitimler için zorluk yaratır ve ev için yaşamda da uyumsuz olmasına sebep olur.

Bichon Frise Tuvalet Eğitimi

Yavruluklarından itibaren uzun tüylere ve süslü bir görüntüye sahip olan Bichon’ların tuvalet eğitimini olabilecek en erken zamanda alması gerekir. Tüylerinin uzunluğu, tuvalet eğitimi olmadığı takdirde sağlıksal sorunlar da yaratabilir.

Tuvalet eğitimi verilmesinin amacı dostunuzun, yaşam alanlarını kavrayıp buralarda tuvaletini tutması gerektiğini ve tuvaletini yapabileceği alanları öğreten bir eğitimdir.

Bunun için ilk önce dostunuzun nerede yaşayacağına karar verin. Evde ya da bahçede yaşayacaksa, bu ikisinin eğitimleri farklı şekillerde verilecektir.

Bichon Frise Temel İtaat Eğitimi

Bu oyuncak görünümlü ve sevimli dostunuzun aslında eğitimsiz olduğu takdirde tehlike oluşturduğunu söylesek yanlış olmaz. Sosyal alanlarda uyulması gereken temel eğitimlerini almadığı takdirde, en ufak bir aksilikte saldırma haline geçebilir.

Temel itaat eğitimiyle, sizin vereceğiniz komutlarla durması gerektiğini, ilerlemesi gerektiğini, susması gerektiğini ya da buna benzer basit komutları öğrenecektir. Bu eğitimlerin dışında tasma eğitimi e önem taşır. Bildiğiniz üzere bütün evcil hayvanlar tasma kullanılarak yürüyüşe çıkarılır.

Fakat Bichon’lar için bu durum oldukça zorlayıcı olabilir. Tasmada durmak istemeyecek ve özgür kalmak isteyecektir. Temel itaat eğitimlerinin içerisinde tasma eğitimi ve tasmada olduğu halde sizden gelen komutları uygulaması yönünde eğitimler verilir. Bichon Frise’larda temel itaat eğitimi süresi ortalama 4 haftadır. Farklı eğitimler eklendiği takdirde ya da başarısız bulunduğu takdirde bu süre birkaç hafta uzayabilir.

Bichon Frise İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitimlerine geçilebilmesi için dostunuzun temel itaat eğitimlerini almış ve bu konuda başarılı olmuş olması gerekir. Aksi halde ileri itaat eğitimlerini tam olarak kavrayamayacağı için bu eğitime geçilmez.

İleri itaat eğitimlerinde, tasmasız olarak yürüyüşlere çıkmanız durumunda, kalabalık ortamlarda sık bulunmanız durumunda ya da birden fazla hayvanla ilgileniyorsanız işinizi kolaylaştırmak açısından dostunuzun alması gereken bir eğitimdir.

İleri itaat eğitimi, tasmasız halde sizin sözlü komutlarınızı ya da jest ve mimiklerinizden aldığı komutlarla hareket etmesini sağlar. Daha kontrol altında tutulabilir ve daha dayanıklı bir eğitim istiyorsanız, temel itaat eğitiminin yanında ileri itaat eğitimini de tamamlamanızı öneririz.

Bichon Frise Özellikleri

Görenleri kendine hayran bırakan Bichon Frise’lar, göründükleri kadar neşeli ve sevgi dolu hayvanlardır. Karakteristik özellikleri de genellikle yumuşak huylu olmaları ve sadık olmaları yönündedir. Bichon’lar pek çok özelliklerine göre tercih sebebi olabilirler.

  1. Ortalama yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasındadır
  2. İlk kez köpek sahiplenecekler için kolay bir karaktere sahip olan bu köpek çok uygundur.
  3. Küçük ırk köpekler arasında yer alırlar. Yetişkin bir Bichon ortalama 25-30 cm arasında boya sahiptir.
  4. Duygusal ve hassas hayvanlardır.
  5. Ortalama vücut ağırlıkları 3 ile 5 kilogram arasında değişkenlik gösterir.
  6. Havlamaya yatkın ve konuşkan canlılardır.

Bichon Frise Bakımı Nasıl Yapılır?

Fazlaca enerjik olan Bichon’ların egzersiz ihtiyacı yüksektir. Kilo alma eğiliminden dolayı değil enerji seviyeleri yönünden, günlük olarak yürüyüşlere çıkarılması ya da geniş ve havadar bir alanda özgürce oyunlar oynamasına izin verilmesi gerekir.

Sahiplerine ve aynı evde yaşadıkları kişilere aşırı derecede bağımlılık hissederler. Fiziksel olarak olduğu kadar duygusal olarak da hassas canlılardır. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve yalnız kaldıklarında büyük oranda üzülürler ya da ağlarlar.

Tüy yapıları diğer köpek ırklarına göre işinizi çok daha fazla kolaylaştıracaktır. Tüy dökmüyor denecek kadar az tüy dökerler. Fakat tüylerinin yapısı kabarık ve kıvırcık olduğu için gün aşırı detaylı tarama gerektirir. Tüy sağlığı için, özellikle mevsim geçişi dönemlerinde yılda 2 defa tıraş ettirmeniz gerekir.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]