Cavalier King Charles Eğitimi

0
789

Cavalier King Charles’ler, oldukça soylu ve aynı zamanda soylu ailelerin tercih ettikleri ırklardır. 18. Yüz yıla kadar Avrupa’da soyluluk sembolü olmalarının sebebi, sahiplerine oldukça bağlı, sevdiklerine karşı oldukça sabırlı ve dengeli hareketlere sahip köpekler olmasıydı.

King Charles’ler, oldukça sakin, durgun ve bir o kadar da neşeli ve oyuncu hayvanlardır. Problem yaratmayan bir dost ve eğlenebileceğiniz bir arkadaş istiyorsanız King Charles ırkı tam size göre.

King Charles’ların eğitimi de oldukça kolaydır. Sahibini memnun etmeyi, onay almayı ve ilgi toplamayı seven bu köpekler, her şeyi hızlıca öğrenmeye ve bunu sergilemeye meraklıdırlar. Öğrenmeyi ve uygulamayı seven hayvanlardır.

king charles

Yavru Cavalier King Charles Eğitimi

Çok zeki hayvanlardır. Yavruluk çağlarında da bu zekalarını gösterirler. Aynı zamanda çok da meraklıdırlar. Meraklı olmalarının sebebi her şeyi hemen keşfetme arzularıdır. Bu yüzden kendilerini tehlikeye atabilecekleri için yavruluk dönemlerinde iyi gözetlenmelidirler.

Yavruluklarında zeka gerektiren oyunları ve sahipleriyle zaman geçirmeyi çok severler. Gittiği her yere peşinizden gelen bir King Charles’a kim hayır diyebilir ki?

Yavruluk çağlarından itibaren küçük eğitimleri almaya başlayabilir. Önemli olan nokta, sert uyarılar ve sert müdahalelerden kaçınmanızdır. Bu kadar sakin ve neşeli bir hayvan aynı zamanda çok da hassastır.

Cavalier King Charles Tuvalet Eğitimi

Yavruluk dönelerinde oldukça heyecanlı olan King Charles’lar bu dönemde tuvaletlerini tutamama problemi yaşayabilirler. Çoğu zaman heyecanlarından kaynaklı olarak tuvaletlerini kaçırabilirler.

Bunu sorun etmemeniz ve büyük tepkiler vermemeniz gerekir. Eğer yavruluklarından itibaren tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız bu biraz zaman alacaktır. Çünkü, kas yapıları ve beden güçleri henüz tuvaletlerini tutabilecek kadar güçlenmemiş olacaktır.

Her mama yediğinden yaklaşık 15 dakika sonra, tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götürerek bekleyebilirsiniz. Yavru King Charles’lar, yemek yedikten 15- 20 dakika sonra tuvaletlerini yapma gereği hissederler. Bu eğitime 3 aydan sonra başlamanız daha etkili olacaktır.

  1. aydan sonra verilen eğitimler daha hızlı ve daha kalıcı olacaktır.

Cavalier King Charles Temel İtaat Eğitimi

King Charles’lar, insan hislerine çok duyarlı hayvanlardır. Onları çok çabuk anlayabilir ve onlara destek olmak için eğlendirmeye çalışırlar. Bu ırka ait köpeklerin eğitim alması kolaydır. İnsanları memnun etmek için ayrıca bir çaba harcarlar. Bu yüzden eğitim almak, yeni şeyler öğretmek ve bunu insanlara göstermekten keyif alırlar.

Temel itaat eğitimlerinde basit komutlar yer alır. Dur hayır, gel, otur, koş… gibi basit komutlar, temel itaat eğitimi içerisinde verilen eğitimlerdir. Aynı zamanda tasma eğitimi de bunların içerisinde yer alır. Bütün bu komutları kısa sürede öğrenecek ve komut verdiğiniz takdirde uygulama hızı sizi şaşırtacaktır.

Cavalier King Charles İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimini başarıyla tamamladığı takdirde dilerseniz ileri itaat eğitimi adımına geçilebilir. Temel itaat eğitiminde başarısız olduğu takdirde diğer bir adıma geçemezler.

İleri itaat eğitiminde amaç, dostunuzun ileri sözlü komutları algılayıp uygulayabilir duruma gelmesidir. Dışarıda yürüyüş sırasında tasmasız şekilde komut almayı, sizi takip etmeyi ve bütün dikkatini size yoğunlaştırması gerektiğini öğrenir.

Bütün bunların yanında komutları yalnızca sözlü olarak değil, jest ve mimiklerinizden de komut alacak şekilde öğrenir. Böylelikle her hareketinizde asıl yapması gereken şeyin ne olduğunu ya da neyi yapmaması gerektiğini anlayacaktır.

Cavalier King Charles Özellikleri

  1. King Charles’lar küçük ırk köpeklerdir. Yetişkin boyutları yaklaşık olarak 30 santim, vücut ağırlıkları ise 4- 8 kilogram arasındadır.
  2. Oldukça yumuşak ve uzun tüylere sahiptir. Vücudundaki tüyler düz ve pürüzsüzken kulak ve yüz çevresinde bulunan tüyler daha dalgalıdır.
  3. Oldukça gelişen koklama ve görme yetilerinden dolayı iyi bir avcı köpeği de olabilirler.
  4. Çok zeki hayvanlardır. Eğitimleri sırasında sert hareketler sergilenmediği takdirde her şeyi kolaylıkla öğrenirler.
  5. Ev içerisinde oldukça uyumlu, sakin ve sabırlı hayvanlardır. Dışarıya çıktıklarında ise oldukça oyuncu ve enerjik hayvanlara dönüşürler.
  6. İnsan hislerine çok duyarlı olmaları sebebi ile terapi köpeği olarak da kullanılabilirler.
  7. Sahiplerine olan bağlılıklarından dolayı sürekli yanlarında olmak isterler ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.
  8. Ortalama yaşam süreleri 12-16 yıl arasındadır.

Cavalier King Charles Spaniel Bakımı

Narin ve hassas köpekler oldukları için bakımlarına da özen gösterilmelidir. Özellikle kulak içindeki tüylerinin dikkatle kesilmesi ve kulak içine kadar uzaması engellenmelidir. Tırnakları düzenli olarak 2 haftada bir kontrol edilmeli, kesilmelidir. Tüyleri 2 günde bir köpek tarağı ya da köpek fırçasıyla taranmalıdır.

Beslenmesi için düşük tahıllı ve vücut ihtiyaçlarını karşılayabilen mamalar tercih edilmelidir. Keyifli anlarında köpek bisküvileri ya da çeşitli köpek ödül mamaları verilebilir.

Egzersiz ihtiyacı düşüktür. Günlük yürüyüşler ya da tuvalet yürüyüşleri, günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılamaları için yeterli olacaktır.

Sende Puan Ver
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]