Kaniş Cinsi Köpek Eğitimi

0
799

Kaniş köpek eğitimi, hassasiyet gerektiren ve özenle üzerinde durulması gereken bir eğitim ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu yüzden uzman bir köpek eğitmeninden destek almanız önemlidir.

Almanya kökenli olan fakat Fransa’da popüler hale gelen evcil hayvan ırkıdır. Evcil hayvan denilince akıllara gelen ilk cins kanişlerdir. Dünya üzerinde insanlarla en çok yaşayan köpek ırkı olarak kayıtlara geçmiştir. Zarif ve mükemmel görünümleri ile birlikte zekaları ile de oldukça etkileyicidirler.

Köpekler için oluşturulan zeki hayvanlar sıralamasında en üst sıralarda yer almaktadır. Poddle olarak da adlandırılan bu sevimli hayvanlar, pelüş oyuncak olarak anılırlar. Gerçek hayatta bir kaniş gördüğünüzde, neden pelüş oyuncak dediklerini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

kaniş köpek eğitimi istanbul

Yavru Kaniş Eğitimi

Zeki ve uyumlu hayvanlar oldukları için, verilen eğitimleri ve komutları çok hızlı kavrayabilirler. Eğitim konusunda bir problem çıkarmayarak oldukça hızlı öğreneceklerdir. Kısa süre içerisinde işinize yarayacak ve kalıcı olacak eğitimleri alabilir.

Bir kaniş için oluşturulacak eğitimde, pozitif eğitim kuralları geçerli olmalıdır. Duygusal olan bu hayvanlar için en geçerli eğitim yolu bu olacaktır. Sakin ve uyumlu bir yapıya sahip olmasının yanında lider ruhlu bir ırk olmasından dolayı, eğitim almadığı takdirde kendisini ailenin lideri zannedebilir. Bunun için de yavruluk döneminde mutlaka eğitim verilmesi gerekir.

Kaniş Tuvalet Eğitimi

Dostunuzun, yaşam alanına tuvaletini yapamayacağı ve yapabileceği yerleri ayırt edebileceği bir eğitimdir. Kanişlerde tuvalet eğitimi çok küçük olduğu dönemlerde başlaması pek mümkün değildir. Çünkü yavruluk dönemindeki kas ve kemik dokusu, tuvaletini tutmasına izin vermeyecektir.

Yavruluk dönemlerinde sindirim sistemleri çok hızlı olduğu ve kas sistemleri henüz gelişmediği için bunu yapmakta zorluk çekebilirler fakat 3 ay sonrasında verilen kısa süreli bir tuvalet eğitimini kısa sürede öğrenirler.

Kaniş Temel İtaat Eğitimi

Lider ruhlu hayvanlar olmaları sebebi ile eğitim verilmediği takdirde bulunduğu ortamda kendisini lider ilan edecektir. Kendisini lider ilan etmesi de komutlara uyumlu davranmayacağını gösterir.

Bunun için, eğitim alabilecek döneme gelir gelmek temel itaat eğitimlerinin verilmesi gerekir. Çok hızlı anlayan ve çabuk kavrayan hayvanlar oldukları için uzun ve yorucu bir süreç olmayacaktır. Verilen eğitimi unutması gibi bir problem de yaşanmayacaktır.

Bu eğitim sürecinde tasmalı olarak ve ev içerisinde vereceğiniz temel otur, yat, dur, gel, git gibi basit komutları anlayıp uygulaması sağlanır.

Kaniş İleri İtaat Eğitimi

Öncelikle, kanişlerin ileri itaat eğitimine geçebilmesi için temel itaat eğitimlerini başarıyla tamamlamış olmaları gerekir. Bir önceki eğitimi tamamlamadığı takdirde ileri itaat eğitimine geçilemez.

Ev dışında bir yaşam alanında bulunmadığı takdirde ileri itaat eğitimlerine pek ihtiyaç duyulmaz fakat sürekli seyahat halindeyseniz, sürekli farklı yerlerde bulunması gerekiyorsa, müsabakalara ya da farklı yarışmalara katılması gerekiyorsa ileri itaat eğitimi alması şarttır.

İleri itaat eğitiminin dostunuza katacağı pek çok şeyle birlikte asıl verilen, tasmasız şekilde de bütün komutlarınızı yerine getirebiliyor duruma gelmesidir. İleri itaat eğitimi tek başına 4 haftalık bir süreçtir. Fakat temel itaat eğitimi ile ileri itaat eğitimi aynı anda verilecekse bu süre 6 hafta ile 8 hafta arasında değişir.

Kaniş Özellikleri

Kanişler diğer köpek cinslerine göre çok daha uzun bir yaşama sahiptir. Ortalama 20 yıl kadar yaşayabilirler. Zeki, sevimli ve gururlu hayvanlardır. Haksızlığa uğradığını hissettiği zaman küsebilir ya da üzüldüğünü açıkça belli eder.

Ev içerisinde aile ile bağları kuvvetli olan hayvanlardır. Duygusal ve sizin hissettiklerinize karşı tepkisiz kalamazlar. Tam bir arkadaş desek yanlış olmaz. Bulunduğu ortam ne kadar kalabalık olsa da bundan rahatsız olmayacak kadar sosyal hayvanlardır. Diğer hayvanlarla da çok çabuk arkadaş olurlar.

Oyunun türü her ne olursa olsun, sahibiyle ve sevdikleriyle oyun oynamaktan keyif alırlar. Çocukları çok severler ve onları oyun arkadaşları olarak görürler. Apartman ve aile yaşantısına çok uygun olmasının yanında, eğitilmediği takdirde konuşkan kişiliği diğer apartman sakinlerince rahatsız edici bulunabilir.

Verilen eğitimler ve komutları neredeyse ilk seferde anlayacak kadar gelişmiş zekaya sahiplerdir. Özellikle yavruluk dönemlerinin sonlarına doğru verilen eğitimler oldukça hızlı ve oldukça kalıcı olacaktır.

Kedilerle, diğer herkesten daha iyi anlaşabilmeleri kafa karıştırsa da en sevdiği hayvanlar kedilerdir. Kanişler konusunda tek sıkıntı yaşayabileceğiniz durum da yalnız kalmaktan hoşlanmamalarıdır. Duygusal karakterleri, terkedilme düşüncelerini hep ön planda tutar ve sürekli sizlerle birlikte olmak ister.

Kaniş Fiziksel Özellikleri

Kanişler, her ne kadar küçük ırk bir köpek olarak bilinse de kendi aralarında 3 boyuta sahiptir. Yani boyları ve kiloları hakkında tek bir şey söylemek hiç doğru olmaz.

  • Standart kanişler
  • Minyatür Kanişler
  • Oyuncak kanişler

Standart Kanişler

Standart kanişler, bu cinsin en büyük ve en ağır olan üyeleridir. Orijinal boylarının bu olduğu savunulsa da diğer 2 boyuta sahip olan kanişleri de bu konuda savunanlar vardır.

Standart kanişlerin boyları ortalama 40-60 cm arasındadır. Kiloları ise erkeklerde 20 ile 33 kilogram, dişilerde ise 20 ile 27 kilogram arasında değişmektedir.

Minyatür Kanişler

Minyatür kanişler, bu cinsin orta boylu üyeleridir. Görüntüsü daha küçük ve kilo olarak da daha hafiftir. Minyatür kanişlerin boyu 25- 30 santimetre aralığındadır. Kiloları ise dişi ya da erkek fark etmeden 6- 9 kilogram aralığındadır.

Oyuncak Kanişler

Oyuncak kanişler, bu cins için kullanılan pelüş oyuncak deyiminin tam karşılığıdır. Boyları yaklaşık 20-25 santimetre aralığındadır. Kiloları ise 2 ile 5 kilogram arasında değişkenlik gösterir.

Kaniş Bakımı

Kanişlerin bakımında en önemli nokta tüy bakımıdır. Kıvırcık ve yoğun tüylere sahip olan bu cinste, en özenli yaklaşılması gereken yer tüyleridir. Kanişlerin tüylerinin günde 1 defa köpek fırçası kullanılarak taranması gerekir. Köpek tarağını tercih etmemelisiniz.

Kıvırcık tüylere sahip olan bu cinste, bir de tüylerini uzatmışsanız dolaşmalar görülebilir. Tarak kullanmak tüyleri çekiştirir ve kopmalara neden olur. Bu da cildinde tahrişe neden olabilir. Bu yüzden köpek fırçası ile günde 1 defa taramanız yeterli olacaktır.

Köpek maması seçiminde, dostunuzun ihtiyacı olan değerleri iyi belirlemeli ve buna göre bir mama seçimi yapılması gerekmektedir. Günlük olarak en azından 1 defa dışarı yürüyüşü yapmaları gerekir. Yürüyüş sırasında tasmasız gezdirmemeniz gerekir. Heyecanlı bir yapıya sahip olan bu köpekler, her an bir kedi ile oynamak isteyebilir ya da bir yabancıya kendini sevdirmek isterken başına bir şeyler gelebilir.

Diğer köpek ırklarına göre oldukça sağlam ve sağlıklı köpeklerdir. Tek dikkat etmeniz gereken kısım dişleridir. Diş sağlığı açısından biraz şanssız hayvanlardır. Tırnaklarını da düzenli olarak 2 haftada bir defa kesmeniz gerekir. Aksi halde tırnakları hızlı uzayan bir cinstir ve uzayan tırnaklar geriye doğru kıvrılarak derisine batar.

Kaniş cinsi bir köpeğiniz varsa ve eğitimi konusunda zorluk yaşıyorsanız. Bizlerle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]