Sibirya Kurdu ( Husky) Eğitimi

0
891

Asil duruşu, keskin bakışları ve eşsiz kürküyle herkesin hayran kaldığı Sibirya kurtları, dışarıdan gözüktükleri kadar asil hayvanlardır aynı zamanda. Gerçek adı Husky’dir. Göz alıcı ve çarpıcı göz renkleriyle, sahiplenmek için en çok tercih edilen büyük ırk köpeklerdendir.

Kökenleri Rusya’nın kutuplara yakın bölgelerine dayanır. Zaman içerisinde Alaska’da üretimleri hızlandırılarak ren geyiklerine bakıcılık etmeleri ve kızakları çekmeleri için eğitilmişlerdir. Dayanıklı ve çabuk uyum sağlayan yapısıyla pek çok ağır iş için kolaylıkla eğitilmişlerdir.

Keskin ve delici bakışlarının arkasında sakin ve uyumlu hayvanlardır. Sahiplerine ve diğer insanlara karşı göründükleri kadar sert değil aksine oldukça sevecenlerdir. Çok zeki hayvanlar olmaları sebebiyle kolay eğitilir fakat dikkatli olunmalıdır.

Yavru Sibirya Kurdu Eğitimi

Sibirya kurdu cinsi köpekler, yavruluklarında çok enerji dolu ve hareketli olurlar. Avcılık içgüdülerinden dolayı her şeyi merak eder ve defalarca keşfetmek isterler. Zekaları yavruluk çağlarından itibaren yüksektir.

Anlama ve algılama kapasiteleri her zaman açıktır. Yavruluk dönemlerinde dahi basit komutları öğrenip uygulayabilirler. Çok hareketli ve meraklı olmalarından kaynaklı sık sık dikkatleri dağılacağı için, dikkatlerini toplayabileceğiniz bir çözüm bulabilirseniz yavru bir Sibirya kurduna basit komutları rahatlıkla öğretebilirsiniz.

Dikkatlerini toplayabilmek için en sevdiği oyuncağı kullanabilir, sevdiği ödül mamalarıyla ödüllendirebilir ya da vereceğiniz eğitimi oyunlarla birleştirerek onu sıkmadan istediğiniz verimi alabilirsiniz.

Sibirya Kurdu Tuvalet Eğitimi

Doğaları gereği dışarıda daha rahat olan hayvanlardır. Sürekli evde kalmaktansa doğalarında olmaları rahat etmeleri açısından daha önemlidir. Yine de evde baktığınız küçük dostunuzun tuvalet eğitimi konusunda bir şeyler yapabilirsiniz.

Diğer köpek cinsleri gibi Husky’ler de yattıkları, yemek yedikleri ya da uyudukları yerlerin yakınlarına tuvaletini yapmazlar. Evde tuvalet eğitimine başlamak istiyorsanız bu sizi biraz zorlayabilir fakat bunun da çözümü var.

  1. Küçük dostunuz için kısıtlı bir eğitim alanı oluşturun.
  2. Mama ve su kabının dışında uyuması için de alan bırakarak, kalan diğer bütün kısımlara köpek tuvalet pedi serin.
  3. Tuvalet pedlerini düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.
  4. Birkaç günde bir tuvalet pedlerini eksiltmeye başlayın.
  5. Köpeğinize en yakın noktadan başlayarak, birkaç günde bir pedleri eksiltin.
  6. Sadece 2 tane ped kaldığında bir hafta kadar buna adapte olmasını bekleyin.
  7. Son ped kaldığında yine aynı şekilde 1 hafta kadar buna adapte olması için bekleyin.

Sibirya kurtları için oluşturduğunuz kısıtlı eğitim alanı, enerjilerini atabilmeleri için yeterli bir alan değildir. Bu yüzden gün içerisinde dışarı çıkararak birlikte oyun oynayabilirsiniz. Özellikle yemek yedikten ve tuvaletini doğru yere yaptıktan sonra onlarla oyun oynamanız, takdir gördüklerini anlamalarını ve eğitimi pekiştirmelerini sağlar.

Oluşturduğunuz eğitim alanında tuvaletini her zaman doğru yere yapmayabilir. Yanlış yere yaptığı takdirde, tuvaletini yaptığı yere pedi serin ve tuvaletini yapması gereken asıl yerin ped olduğunu anlamalarını sağlayın.

Eğitim bittikten sonra ve küçük dostunuz tuvalet pedine alıştıktan sonra, direkt olarak tuvalet yürüyüşüne çıkarak tuvaletlerini yapmalarını bekleyemezsiniz. Sonuç olarak dışarıda gördüğü dünya daha farklı ve tuvaletini yapmasını istediğiniz zemin de tuvalet pedinden çok daha farklı.

Bunun için de, dışarıda tuvaletini yapmaya alışana kadar tuvalet pedlerini yanınızda bulundurun. Uygun bir yer bulduğu takdirde köpeğiniz zaten duracaktır fakat zemini yadırgayabilir. İşte böyle bir zamanda tuvalet pedini sererek dışarıda da tuvaletini yapmaya alıştırabilirsiniz.

Sibirya kurdu Temel İtaat Eğitimi

Sibirya kurtları, sürü halinde yaşarlar. Doğaları gereği ve içgüdüleri kaynaklı olarak da doğada bu şekilde yaşamaya devam ederler.

Sürü mantığında da en zeki olan, lider özelliklerini en fazla taşıyan ve en çok öne çıkan lider olarak seçilir. Bu mantıkla da bu cinse ait bütün köpeklerde lider olma güdüsü ön plana çıkar ve sürüde lider sadece bir tane olabilir, unutmayın.

Küçük dostunuz ve sizin dahil olduğunuz sürüde de liderin tek olması gerekir. Liderlik özelliklerinizi göstermediğiniz ve asıl patronun siz olduğunuzu anlamadığı takdirde kendisini lider ilan edecek ve bundan sonrasında verilen eğitimler çok daha zorlu olacaktır. Çünkü böyle olduğu takdirde ondan daha altta bir sınıfta yer aldığınızı düşünecektir.

Buraya dikkat edin, patronun kim olduğunu gösterin derken şiddet ya da sert müdahalelerden bahsetmiyoruz. Hiçbir canlıya bu tarz yaklaşımlar, pozitif bir sonuç getirmez.

Bu ırka sahipseniz ve eğitmek istiyorsanız, temel itaat eğitimleri sırasında olabildiğince ciddi ve sabırlı olmalısınız. Çünkü lider olabilmek için oldukça inatçı ve ısrarcı hayvanlar olabilirler.

Karakterini tanımaya ve ait olduğu ırka ait kalıtsal bilgiler edinerek bunlardan yola çıkmaya çalışmalısınız. Buna örnek vermek gerekirse;

*Avcı hayvanlar oldukları için bu güdülerinin körelmesi hem onları rahatsız edecek hem de bulundukları ırk grubunda kendilerini ayrışmış hissetmelerine neden olacaktır. Bu özelliğini besleyecek oyunlar oynayabilir, av olarak ona bir oyuncak seçebilir, atma ve yakalama ağırlıklı oyunlara yönlendirebilirsiniz.

Taviz vermeniz gereken kısım asla eğitimler olmamalıdır. Eğitim konusunda oldukça net ve keskin olmalısınız. Göstereceğiniz en ufak taviz, liderin aslında kendisi olduğunu düşünmesine neden olacaktır. Duygusal köpekler olmalarının yanında duygu sömürüsü yapmayı seven hayvanlardır. Bu ikisinin ayrımını, dostunuzun karakterini tanıdıkça ayırt edebilir ve buna göre davranabilirsiniz.

Oldukça hareketlidirler. Yavruluk zamanlarından itibaren her yaşlarında değişik hareketleri görülebilir. Olur olmadık zamanlarda sizi oyun oynamak için avlamaya çalışabilir, birden önünüze atlayabilir ya da evin içerisinde koştururken dikkat çekmek için size çarpabilirler. Bütün bunlar yavruyken problem çıkarmasa da yetişkin bir Husky’nin avcılık oyunlarına denk gelmek istemezsiniz.

Bütün bu davranışlarını da engellemek için, yavruluk çağından itibaren ona karşı net ve keskin tavırlar takınmalısınız. Oyun oynarken dahi patronun kim olduğunu bilmeli fakat sizi rakip olarak görmemelidir. Gücünüzü, zeka olarak sürekli göstermelisiniz.

Bu eğitim ile temel ve basit sözlü komutlar ile tasma eğitimi verilir. Gel, yapma, otur, bekle, dur, evet, hayır… gibi basit komutları algılayabilir ve uygulayabilir duruma gelir. Dışarı yürüyüşlerinde tasmada zorlamadan durmasını sağlamak da bu eğitimin diğer bir amacıdır.

Sibirya Kurdu İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitiminden başarıyla geçmiş ve bütün aşamalarını başarılı şekilde uygulamış Husky’ler ileri itaat eğitimi almaya hak kazanırlar. Temel itaat eğitiminde belirttiğimiz şartları bozmadan ve aynı düzende devam edildiği takdirde ileri itaat eğitiminden de tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz.

Sibirya kurtları, lider olarak kabul ettikleri kişilerle aynı zamanda duygusal bağ da kurarlar. Kilit nokta, lider olarak sizi görmesini sağlamaktır.

Bunun ardından verilen ileri itaat eğitiminde tasmalı ve tasmasız şekilde yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Sizi her alanda takip etmesi gerektiğini bilir ve buna uygun şekilde davranır. İleri sözlü komutlar, isteğiniz doğrultusunda öğretilen komutlar, jest ve mimiklerinizden anlayabileceği komutlar öğretilir.

Tasma ve tam itaat sorunu da ortadan kalktıktan sonra Sibirya kurtları size tam bir dost olacaktır.

Sibirya Kurdu Özellikleri

Kimine göre korkunç ve güven vermeyen kimine göre de muhteşem ve samimi görüntüsüyle Sibirya kurtları, dışarıdan gözüktüğü gibi olan hayvanlar değillerdir. İnatçı ve lider ruhları dışında oldukça sevgi dolu ve aynı oranda sevgi bekleyen hayvanlardır.

Duygusallardır ve duygularını belli etmeyi bazen aşırı severler.

Vereceğiniz herhangi bir otoriter boşluğu hemen değerlendirmek isteyip oyunla karışık başına buyruk hareketler sergilemeye başlayabilir. Daima dikkatli olmalısınız.

Yavruluklarından itibaren insanlarla sürekli bir arada oldukları takdirde oldukça sosyal ve dışa dönük hayvanlar olurlar. Sosyal yaşama çok çabuk adapte olabilirler. Evde gün içerisinde uzun saatler tek başına kalması gerekiyorsa yanına başka bir Sibirya kurdu alarak arkadaşlık etmelerini sağlamanız yine sosyallikten kopmalarını engelleyecektir.

Sosyal hayatta lazım olacak bütün komutları öğretebilirsiniz. Bunların hepsini öğrenecek ve uygulayacak kadar akıllı hayvanlardır. Böylece sosyal hayatta siz de dostunuz da daha çok rahat edebilirsiniz.

Yetişkin bir erkek Sibirya kurdu, 55- 65 santimetreye kadar uzayabilir. Ortalama vücut ağırlıkları 45 kilogramdır. Yetişkin dişi bir Sibirya kurdu ise 50- 60 santimetreye kadar uzayabilir ve ortalama vücut ağırlıkları da 40 kilogram civarındadır. Ortalama yaşam süreleri 12- 16 yıl arasındadır.

Sibirya Kurdu Bakımı

Bu cins hayvanların tüyleri için özel bakımlar gerekebilir. Tüy yapısı nedeniyle oldukça fazla tüy dökebilirler. Tabii tüy bakımı ve mama kullanımı gibi faktörler de bu konuda etkilidir. Özellikle yılda 2 defa ciddi oranda tüy dökerler. Bunun için bu dönemlerde tıraş ettirmeniz hem dostunuzun sağlığı açısından hem de sizin için daha kolay bir çözüm olacaktır.

Yine tüy sağlığı ve tüy dökme miktarının kontrol altında tutulması açısından, vücudu için gerekli vitamin ve minerallerin iyi takip edilmesi ve sağlanması gerekir. ‘ günde bir tüylerinin detaylı şekilde taranması da tüy dökme miktarında azalma sağlayacaktır.

Sıcak havalara çok maruz kalmamaları gerekir. Tıraş olduktan sonra özellikle cildine çok fazla güneş ışığı isabet etmemelidir. Ciltleri hassastır. Günlük olarak toplam 30- 45 dakika kadar egzersiz ihtiyaçları bulunur. Bu ihtiyacını da günlük yürüyüşlere çıkarak giderebilirsiniz.

Enerji seviyeleri yüksek hayvanlar olmaları sebebiyle mamaları ve diğer besin takviyeleri buna göre düzenlenmiş yüksek protein ve sağlıklı karbonhidrat içerikli ürünler olmalıdır.

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]