Newfoundland Köpek Eğitimi

0
759

Oldukça iri görüntüsüyle dikkat çeken bu ırka ait köpekler, görünüşünün aksine sakin, uysal ve oldukça cana yakın hayvanlardır. Dış görüntüsüne bakıldığında korku yaratmasına rağmen aynı zamanda çok naziklerdir.

Profesyonel eğitmenlerle birlikte bir eğitim gördüğü takdirde bu iri görüntüsünün yanında oldukça çevik olabilir ve çok iyi bir kurtarma köpeği olabilir. Kökeni Kanada olan bu ırk eski zamanlarda balıkçılar tarafından beslenerek can kurtarma köpeği olarak kullanılıyordu. İri bedeni ve dayanıklı yapısıyla uzun süre bu tip görevleri yerine getirmiştir.

Uysal olmaları nedeniyle eğitilmesi kolay hayvanlardır. Sahibine ve birlikte yaşadığı insanlara karşı oldukça nazik ve çok bağlıdır.

Yavru Newfoundland Eğitimi

Görünüş itibari ile yavruluk dönemlerinde de diğer köpek cinslerinden daha iri olurlar. Sevgilerini sürekli göstermek ve aynı şekilde ilgi görmek isterler. Yavruluk dönemlerinde her ne kadar evde yaşayabilseler de aslında dışarıda yaşarken daha rahat hissedecek hayvanlardır.

Bir bahçede bakıldığı takdirde ev halkı da onlar da daha mutlu olacaktır. Fakat yavruluk döneminde sahibi ya da sahiplerinin yanında olmaktan keyif alır.

Yavruluk döneminde eğitimlerine başlanması gerekir. Ne kadar sakin ve uysal bir hayvan olsa da zaman zaman inatçı ve gururlu yapısı, sahibi için zorluk çıkarabilir. Yavruluklarından itibaren bu inatçı karakteri yumuşatılmaya çalışılmalıdır. Aksi halde, yetişkin oldukları zaman başa çıkmak zorlaşabilir.

Zeki hayvanlar oldukları için yavruluk dönemlerinde de verilen eğitimleri hızla kavrarlar. Dikkatlerini toplamakta güçlük çekecekleri için tek yapmanız gereken nazik olmak ve dikkatini sizde toplamasını sağlamaktır.

Newfoundland Tuvalet Eğitimi

Newfoundland köpekler genellikle bahçe ya da buna benzer daha açık ve geniş alanlarda kalırlar. Ev içerisinde çok denk gelinmeyen bu ırkın tuvalet eğitimi de bu yüzden daha kolaydır.

Ev içerisinde bulunmadığından dolayı, tuvalet eğitimi de dışarı hayatının koşullarına göre verilir. Zaten yaşam alanı olan açık bir alanda, tuvaletini yapması ya da yapmaması gereken yerleri öğrenmek pek zamanını almayacaktır.

Diğer ırk köpeklerde olduğu gibi tuvalet eğitiminin verilmesi için kısıtlanmış eğitim alanına ihtiyacı yoktur. İnatçı yapısı dolayısıyla eğitim vermekte zorlanıldığı takdirde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Newfoundland Temel İtaat Eğitimi

Newfoundland köpekler, her ne kadar iyi huylara ve güzel bir karaktere sahip olsa da eğitim almaktan pek hoşlanmazlar. İnatçı yapıları dolayısıyla öğretilmek istenilen şeyden çok çabuk sıkılarak kendi sevdiği şeylere yönelirler.

Bu yüzden, eğitim verilmek istenildiği takdirde oldukça sabırlı ve kararlı olmalısınız. Zeki hayvanlar olmaları nedeniyle eğitimi çok çabuk kavrayabilir fakat inatçı kişilikleri nedeniyle bu öğrendiklerini uygulamayabilirler.

Newfoundland cinsi hayvanların eğitimi için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Özellikle genç dönemlerinde eğitime başlamak sizin için de küçük dostunuz için de daha kısa yoldan sonuca varabilmeniz için etkili olacaktır.

Temel itaat eğitimlerinde temel basit komutları öğrenirler. Dur, otur, yat, evet, hayır, koş… gibi basit komutlarla birlikte tasma eğitimleri de alırlar. Büyük cüsseleri ile tasma kullanırken sizi çokça zorlayacaklardır. Bu yüzden tasma eğitimi bu ırk köpek sahipleri için oldukça önem taşır.

Newfoundland İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimleri başarıyla tamamlandıktan sonra ileri itaat eğitimine geçmeye hak kazanırlar. Temel itaat eğitiminden farklı olarak, tasmalı ve tasmasız eğitimler, ileri sözlü komutlar ve jest ve mimiklerle verilen komutları dostunuzun algılayıp uygulayabilir hale gelmesi sağlanır.

Verilen bütün eğitimlerinde sakin ve sabırlı olunmalıdır. Sizi rakibi olarak değil sahibi olarak görmelidir. Aynı zamanda gururlu ve duygusal hayvanlar da oldukları için, incinecekleri durumlardan kaçınmalısınız.

Akıllı hayvanlardır ve sizi üzecek şeyler yapmamaya özen gösterirler. Erken yaşlarda başlanılan eğitimlerinden sonuç almak daha hızlı olacaktır. Tamamlanan eğitimleri zaman içerisinde unutma problemleri yoktur.

Newfoundland Özellikleri

  • Dış görünüşlerine bakılarak oluşan düşüncelerin çoğu bu hayvan için geçerli değildir. Oldukça sakin, uysal, uyumlu ve sevecen hayvanlardır.
  • Ailesiyle birlikte bulunmayı, insanlarla iletişim halinde olmayı seven sosyal hayvanlardır.
  • Çocuklarla, yabancılarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar yalnız çok küçük çocuklarla bir arada yalnız bırakılması önerilmez. İri yapısıyla istemeden zarar verebilir.
  • Su ile ilgili her şeyi çok severler ve kusursuz birer yüzücüdürler. Kurtarma işlerinde de oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyarlar.
  • Hantal görüntüsüne karşın tam tersi oldukça çevik hayvanlardır.
  • Oyuncu ve eğlenceli kişilikleri olmasının yanında bir tehlike anında büyük cüsselerinin bütün avantajlarını kullanarak sahiplerini koruma durumuna geçerler.
  • Boyları ortalama 63- 75 santimetreye kadar uzayabilir. Vücut ağırlıkları 60- 70 kilograma kadar ulaşabilir. Ortalama yaşam süreleri ise 8- 12 yıl arasındadır.

Newfoundland Bakımı

Uzun tüyleri ve iri yapılarıyla hem tüy sağlığı hem de beslenme düzeni açısından oldukça dikkatli davranılması gereken hayvanlardır. Dayanıklı ve sağlam yapılarıyla hastalıklara yakalanma oranları çok düşük olsa da beslenme düzenleri ve tüy sağlığına dikkat edilmediği sürece güçsüz düşebilir ya da enfeksiyon kapabilirler.

İri ve kaslı vücutlarına uygun olarak protein yönünden zengin mamalar ya da gıdalarla beslenilmeliler. Sıcak mevsimlerde çokça tüy dökecekleri için sıcak mevsim geçişlerinde tıraş ettirilmeleri gerekebilir. Bunun dışında 2 günde bir köpek tarağı ya da köpek fırçasıyla taramak yeterli olacaktır.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]