Shih Tzu Eğitimi

0
472

Shih tzu köpek eğitimi, hem hassasiyet gerektiren hem de disiplin gerektiren bir eğitimdir. Uzman eğiticiler tarafından verilmeyen bilinçsizce eğitimler, köpeğin hem psikolojik sorunlar yaşamasına hem de sahibine karşı itaatkar olmamasına neden olur.

Shih tzu’lar, ana vatanı Çin olan bir tür küçük köpek ırkıdır. Sevecen karakteri ve dış görüntüsüyle oldukça ilgi çeker. Bina yaşantısında ve dışarıda hayvan bakımı sağlayamayacak kişiler için öncelikli tercih sebebidir. Aile ve apartman yaşantısına uygun ve sakin bir hayvandır. Sevgi gösterilerinde bulunmayı severler aynı şekilde ilgi görmek de isterler. Oyun oynamayı ve kısa yürüyüşler yapmayı severler.

Shih Tzu Özellikleri

Küçük yapısı ve uzun tüylü görüntüsü sayesinde pek çok kişinin tercihi haline gelen shih tzu’lar görüntüsü kadar hassas hayvanlar değil oldukça dayanıklıdır. Aynı zamanda çok cesaretli hayvanlardır. Küçük boyutlarda olmalarına rağmen, sahibi ya da kendi adına tehlike hissettiği anda karşısında büyük ırk bir köpek cinsi de olsa direkt saldırıya geçebilir.

Çocuklarla iyi anlaşırlar. Yabancılarla pek iletişim kurmayı sevmeseler de sahiplerinin yanında bulunan yabancılar konusunda daha anlayışlı olabilirler. Oldukça enerjik ve aile yaşamına uygun hayvanlardır.

  1. Ortalama boyutları 23-28 cm arasındadır.
  2. Yetişkinleri 3-7 kilogram arasında ağırlığa sahiptir.
  3. Ortalama ömürleri 10- 16 yıl arasındadır.
  4. Kısa tüylü ve küçük bir bedene sahiptir.
  5. Ne kadar sevecek ve oyuncu olsa da gerilmeye müsait bir karakteri vardır.

Shih Tzu Bakımı

Boyutları çok küçük olsa da dikkatli ve düzenli bakım gerektirir. Uzun ve yumuşak tüyleri, formunu koruyabilmesi için günlük olarak taranmalıdır. Yıkanması için şampuanı da özenle seçilmelidir. Köpekler için özel olarak üretilen ve hassas bakım yapan şampuanlar kullanılmalıdır.

Mama seçimi konusunda da hassas olan shih tzu’lar mama değiştirmeyi sevmezler. Düzenli ve dengeli şekilde beslenmesi gerekir. Bütün ihtiyaçları karşılayan mama seçilmelidir ve sürekli mama değişikliği yapılmamalıdır.

Tüy bakımı için zaman zaman veterinerinize ya da pet kuaförlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Tüylerinin uzama hızı değişiklik gösterebilir ve şekilsiz bir görüntü alabilir. Bu durumda istediğiniz şekilde tıraş ettirebilirsiniz.

Yavru Shih Tzu Eğitimi

Shih tzu’lar zeki hayvanlar oldukları için verilen eğitimleri kolayca kavrayıp uygulayabilirler fakat bazı eğitimler yavruyken verilmelidir. İçgüdüsel olarak yaptığı hareketlerin düzene sokulabilmesi için yavruluk çağında eğitime başlanılması uygundur.

Bu cins köpeklerde yavruluk eğitimi yaklaşık 30 gün sürer. Eğitimler ne kadar erken yaşlarda başlarsa o kadar erken ve o kadar etkili sonuçlar alınmaktadır. Örnek vermek gerekirse, içgüdüsel olan saldırganlık davranışları için yavruluk döneminde eğitim aldıkları takdirde aşmaları mümkün olabilir.

Shih Tzu Tuvalet Eğitimi

Küçük boyutlarda olmalarına rağmen, eğitim verilmediği takdirde inatçı hayvanlardır. Ev yaşamı konusunda erken eğitim verilmediği takdirde ev içerisinde kendi üstünlüğünü sağlamaya çalışacak ve başına buyruk hareketler sergileyecektir.

Yavruluk döneminde biyolojik yapıları nedeniyle tuvalet eğitimi alamazlar. Kas ve kemik yapıları eğitimi aldıktan sonra tuvaletlerini tutmalarına ve bekletmelerine izin vermeyecektir. 3 aydan sonra verilen eğitimler geçerli olacaktır. Tuvalet eğitimiyle birlikte köpeğiniz, yaşam alanına tuvaletini yapamayacağını ve uygun alan bulana kadar beklemesi gerektiğini öğrenir.

Shih Tzu Temel İtaat Eğitimi

Shih tzu’ların temel itaat eğitimi yaklaşık 1 ay sürmektedir. Yavruluk döneminden itibaren temel komutları almaya ve anlamaya başlarlar. Bu eğitim ile birlikte yanınızda tasmasını zorlamadan ya da tasmasız yürümeyi öğrenirler. Basit komutları ‘’gel, otur, koş, dur, yat’’ öğrenirler.

Bu eğitim, küçük dostunuzun günlük hayata çok daha çabuk uyum sağlamasına yardımcı olur. Özellikle dışarıda daha kontrol edilebilir hayvanlar olmasını sağlar.

Büyük ırk köpeklerde olduğu gibi ileri itaat eğitimine gerek duyulmaz. Zaten aldığı temel itaat eğitimine uyum sağlandığı sürece başka bir zorluk çıkarmayacaktır.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]