İngiliz Mastiff Eğitimi

0
614

Heybetli, düzgün kaslara sahip ve iri vücuduyla dikkat çeken İngiliz Mastiff’lerin kökeninin Antik Mısır ve Roma dönemine dayandığı söylenir. Eski dönemlere ait yapılan kazı çalışmalarında İngiliz Mastiff’lerin kalıntılarına rastlanmıştır.

Mastiff’ler, ülkemizde bulunan Kangal cinsi köpeklere benzetilmektedir. Fakat onlarla aralarında büyük bir mesafe ve özellikleri bakımından farklar bulunur. Tıpkı Kangallar gibi iri ve güçlü kaslara sahip bir vücutları vardır. Sakin, ağır başlı ve akıllı hayvanlardır.

Orta çağ döneminde çoban köpeği ve avcılıkta görevlendirilmişlerdir. Ortaya çıkışından itibaren çok erken tarihlerde evcilleştirilip farklı görevlerde kullanılmışlardır.

Genellikle sakin, ağır başlı ve kendi halinde hayvanlardır. Tehlike sezmediği sürece zarar verecek hayvanlar değillerdir fakat ufak bir aksilikte, ağır ve iri vücutları yüzünden onları kontrol etmek pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden erken yaşlarda itaat eğitimlerine başlanmalıdır.

Yavru İngiliz Mastiff Eğitimi

Erken yaşlarından itibaren genellikle söz dinleyen ve sakin köpeklerdir. Yavruluk dönemlerinde oyuncu ve daha hareketli olurlar. Büyüdükçe hareketleri kısmın azalır. Doğumlarından itibaren diğer köpeklere göre daha iri dururlar. İngiliz Mastiff hakkında bilgi sahibi olmayan bir kimse onu olduğu yaştan daha büyük zannedebilir.

Büyüdükleri dönemde kontrol zorluğu çekmemek için yavruluk döneminde itaat eğitimleri verilmeye başlanmalıdır. Bu ırk köpeklerin tam itaat etmesi, kontrol edilebilmesi ve çevre güvenliği açısından önemlidir. Büyüdüklerinde de eğitim alabilirler fakat işler biraz zorlaşabilir.

İngiliz Mastiff Tuvalet Eğitimi

Dışarıdan korkutucu ve iri gözüken bu hayvanlar zaman zaman utangaç ve içine kapanık olabilirler. Bu da bazı konularda verilen eğitimlerin süresini uzatabilir. Tuvalet eğitimi de bunlardan biridir. Erken yaşlarda tuvalet eğitimine başlamak ilerleyen dönemde sizin için de dostunuz için de faydalı olcaktır.

Genellikle bahçede ya d daha geniş alanlarda bakılan İngiliz Mastiff’lerin tuvalet eğitimi de bu alanlara göre olmaktadır. Küçük yaşlarından itibaren ister sınırlı bir eğitim alanı oluşturun isterseniz de yavruluk döneminde her yemek yedikten 15 dakika sonra tuvaletini yapması gereken alana götürün.

Hassas hayvanlar oldukları için sert tepkiler ve sert müdahaleler onların içine kapanmasına ve daha utangaç bir hal almasına neden olur. Eğitimlerde gayet sakin ve nazik davranılmalıdır. Zaten zeki hayvanlar oldukları için bilgileri çabucak algılayabilirler.

İngiliz Mastiff Temel İtaat Eğitimi

Bir İngiliz Mastiff sahibi olmak istiyorsanız en son zorlanacağınız şey itaat etmesidir. Yüksek derecede itaatkar ve yufka yürekli hayvanlardır. Sahibine çok düşkün ve birlikte yaşadığı insanlara ve diğer hayvanlara karşı çok korumacı olurlar.

İngiliz Mastiff temel itaat eğitiminde basit sözlü komutlar ve tasma eğitimi verilir. Bu eğitime erken yaşlarda başlanmalıdır. Doğumundan itibaren 3. Ayın sonunda eğitimler verilmeye başlanabilir.

Otur, kalk, gel, hayır, evet, koş… gibi temel basit sözlü komutlar öğretilir. Bunun yanında tasma eğitiminin verilmesinin sebebi ilerleyen yaşlarında kontrol etmekte zorlanmamanızdır. Tasmada nasıl durması gerektiği, tasmada alacağı komutlar ve tasmayı zorlamaması gerektiği gibi eğitimler alır. Tasma eğitimi almadığı sürece, ne kadar sakin hayvanlar olurlarsa olsunlar bir süre sonra kontrol etmekte zorlanırsınız.

İngiliz Mastiff İleri İtaat Eğitimi

Mastiff’ler itaatkar ve sahibini memnun etmeyi seven hayvanlardır. Temel itaat eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra ileri itaat eğitimine geçmeye hak kazanırlar. İleri itaat eğitiminde ileri sözlü komutlar iler birlikte jest ve mimiklerle alabileceği komutları da öğrenirler.

Sizin isteğiniz doğrultusunda ileri sözlü komutlar da öğretilebilir. İleri itaat eğitiminde de tasma eğitimi yer alır fakat temel itaat eğitimden farklı olarak bu sefer tasmasız eğitim verilir. Tasmasız şekilde komut alması ve uygulaması, tasmasız şekilde sizi takip etmesi ve aynı tasmadaymış gibi itaat etmesi sağlanır.

İngiliz Mastiff Özellikleri

İngiliz Mastiff’ler, görüntüsüne zıt olarak oldukça anlayışlı, sevecen, arkadaş canlısı ve utangaç köpeklerdir.

Sahiplerine ve birlikte yaşadıkları insanlara karşı çok düşkün ve korumacıdırlar. Bebeklerle aralarında özel bir bağ kurarlar ve özellikle bebekleri çok severler.

Mastiff’ler, diğer hayvanlara karşı da fazlaca toleranslı ve saygılıdırlar. Diğer hayvanlarla arkadaşlık kurmak isterler fakat çoğu zaman utangaç karakterlerinden dolayı diğer hayvanlarca yanlış anlaşılabilirler.

Çok tahrik edilmediği sürece saldırgan hayvanlar değillerdir. Şiddetten hoşlanmazlar. Evler için mükemmel bir koruma köpeği olabilirler. Tehlike anında dahi insanlara asla ölümcül yaralar vermezler. Tehlike anında tehlikeyi yaratan kişiyi yere yatırarak kalkmasını engeller ve sahibini beklerler ya da bir köşeye sıkıştırarak sahibini beklerler.

İtaatkar ve zeki hayvanlardır. İri bir vücuda ve çok güçlü bir bedene sahip olmalarına rağmen bu güçlerini şiddet için kullanmazlar.

Vücut ağırlıkları 63-100 kilogram arasında değişmektedir. Boyları ortalama 70-91 santimetreye kadar uzayabilir. Ortalama yaşam süreleri ise 11 yıldır.

İngiliz Mastiff Bakımı

Tüyleri kısa ve sık olduğu için haftada 1 defa yumuşak bir köpek tarağı ile taranması yeterli olacaktır. Ölü tüylerden arınması ve rahatlaması açısından yeterlidir.

Çok sık yıkanmaya ihtiyaç duyan hayvanlar değillerdir fakat yıkanmasının mecburi olduğu durumlarda da uygun bir köpek şampuanı ile yıkanmalıdır. Normal şampuanlar cildini tahriş eder.

Doğal yollarla aşınma imkanı yoksa tırnakları 2 haftada bir kontrol edilmeli ve düzenli olarak kesilmelidir. Tırnakları düzenli olarak kesilmediği takdirde yürüme ve koşma konusunda zorluk çıkarır. Dişlerinde çürüme olmaması adına düzenli aralıklarla fırçalanmalıdır.

Özellikle yavruluk döneminden 2 yaşına kadar beslenmesine özen gösterilmelidir. Protein, kalsiyum ve fosfor yönünden zengin mamalar kullanılmalıdır.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]