Bull Terrier Eğitimi

0
483

Bull Terrier cinsi köpekler için küçük yaşta, disiplinli bir eğitim şarttır. Fiziksel güç ve sert sözlere başvurmadan liderlik sağlamanız gerekir çünkü eğitilmesi kolay bir ırk değil.

Pozitif yöntemler uygulamak ve oyuna olan sevgisini kullanarak eğitmeye çalışmak daha iyi sonuç almanızda faydalı olacaktır. Ev eğitimi zorlu geçecektir, bu yüzden kafes eğitimi şarttır.

Bull Terrier ırkı köpekler yabancılara karşı şüpheci yaklaşırlar ve diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilirler. Sosyalleşmesi çok önemidir ve küçük yaşlardan itibaren diğer köpeklerle sosyalleştirilerek etkileşimlerinin denetlenmesi gerekir. Bull Terrier cinsi köpeğinizin sosyalleşmesi için köpek parklarını tercih edebilirsiniz.

Yavru Bull Terrier Köpek Eğitimi

Eğer yavru bir Bull Terrier sahiplendiyseniz, çok büyük bir sorumlulukta sahiplendiniz demektir. Bull Terrier cinsi köpeklerde yavru iken doğru bir şekilde eğitmek çok önemlidir.

İnatçı ve asilik barındıran bu cinse büyüdükçe bir şeyler öğretmek ya da komut almasını sağlamak biraz güç olabilir. Bu nedenle küçük yaşta verdiğiniz eğitimler oldukça kıymetlidir.

Küçük yaşta edindiğiniz yavru Bull Terrier köpeğinizi komutlara alıştırmalı ve ona sevecen bir tutum sergilemelisiniz. Aksi halde sizle inatlaşacak ve komutlarınızı reddedecektir. Yavru köpeğinize oyun eşliğinizde eğitim verebilirsiniz.

Bull Terrier Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi köpeklerde oldukça önemli bir konudur. Eğe küçük yaşta bir köpek sahiplendiyseniz, tuvalet eğitimine de zaman geçirmeden küçük yaşta başlamanız gerekmektedir. Genellikle köpeklerde tuvalet eğitimi 4-6 ay arasında gerçekleşmektedir.

Bull Terrier cinsi köpeklerde ise bu süre hemen hemen aynıdır. Bu süre tamamen köpeğinizin karakteri ve özellikleri ile doğru orantılıdır. Eğer köpeğiniz uyumlu ve komutları almada başarılı ise bu süreyi daha kısa hale de getirebilirsiniz.

Fakat sürenin kısa olması size bir şey kazandırmaz, önemli olan doğru ve kalıcı bir tuvalet eğitimi vermektir. Eğer yaşlı bir köpek sahiplendiyseniz ve tuvalet alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, bu süreç sizin için biraz daha zorlu geçebilir.

Yaşlı köpeklerin bilgileri daima tazelenmek ister bu nedenle de köpeğiniz ile tuvalet eğitimi süreciniz uzayabilir. Fakat tuvalet eğitimi verirken köpeğinize karşı son derece sabırlı, kararlı ama sevecen bir şekilde gitmenizi tavsiye ederiz.

Bull Terrier Temel İtaat Eğitimi

Bull Terrier köpek ırkına, küçük yaşta itaat eğitimi verilmelidir. Köpeğinize karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. Bull Terrier cinsi köpekler çabuk öğrenirler ancak inatçı yapıları vardır.

Eğer ona sevecen ve iyi bir öğretme şekliyle giderseniz, inatçılık göstermeyecektir. Büyümeleri tamamlandığında çok güçlü olurlar ancak yetişkin olduklarında eğitilmeleri zorlaşır.

Tasma ile yapacağınız ilk eğitimler, temel eğitim kapsamına girmektedir. Otur, yat, kalk, gel gibi eğitimler kısa sürede öğretilir. Bunun yanı sıra bekle, yanıma yat, otur bekle, aferin ve hayır gibi komutlar 4 aydan sonra öğretilmesi uygundur.

Bu öğrenme süreleri ortalama sürelerdir. Köpeğinizin yaşına ve psikolojisine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bull Terrier İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitimi tasma olmadan yapılan, artık köpeğinizin direk olarak sizi anladığı ve sizi dinlediği eğitimdir. Köpeğiniz 1 yaşını doldurduktan sonra ileri itaat eğitimi alabilir.

Evde pozitif yaklaşım ile temel itaat eğitimini ve temel komutları öğretebilirsiniz. Fakat ileri itaat eğitiminde bu süreç sizi biraz zorlayabilir ve hata yapmaya itebilir. Bu nedenle ileri itaat eğitiminde bir uzmandan destek almak ve bilinçli bir şekilde ilerlemek önemlidir.

Bull Terrier Özellikleri

Bull Terrier köpeklerin vücudu kaslıdır ve oldukça güçlü yapıda köpeklerdir. Genel olarak renkleri beyazdır, fakat siyah, kızıl veya birden çok renge sahip Bull Terrier köpekler de mevcuttur.

Bull Terrier köpeklerin tüyleri kısa ve düzdür. Bu nedenle tüy bakımı da oldukça kolaydır. Oval biçimli kafa yapıları, göz yapıları ve kulaklarıyla diğer köpek türlerinden farklı bir yapıya sahip olan cinslerin Dişi ve erkek Bull Terrier’ler arasında çok büyük farklılıklar bulunmamaktadır.

Sadece erkek köpekler, dişilerden daha kaslı bir görünüme sahiptir.

Bull Terrier Bakımı

Bull Terrier cinsi köpekler kısa tüylere sahip oldukları için pek fazla bakım ihtiyacı duymamaktadırlar. Bu durum Bull Terrier’i bakımı kolay köpekler kategorisine koymaktadır.

Yine de cildinin sağlığı için ara sıra taranması ve derisinin hava almasını sağlamak gerekmektedir. Bull Terrier cinsi köpeklerin iştahı çok açıktır. Bu nedenle mama seçimini ve mama miktarını muhakkak veteriner kontrolünde yapmalısınız.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]