Köpeklerde Temel İtaat Eğitimi

0
1659

Köpekler ilk olarak eğitimi insan yaşımına uygun şekilde davranabilmesi için verilmektedir. Doğası gereği insanlar tarafından istenilen birçok sorumluluğu yerine getiremeyebilir. Lakin bu karakter yapısını profillemek ve yönlendirmekte insanların elindedir.

Genel olarak köpekler saldırgan veya huysuz olarak ön yargı ile yaklaşılsa da günümüzde birçok köpek ırkı eğitimleri ile hayrette bırakmış ve ön yargıları ortadan kaldırmıştır. Evcilleştirilmeye en çok uygun görülen hayvan türlerinin başında gelen köpekler zeki ve becerikli hayvanlardır. Tüm köpek ırkları için verilebilen eğitim programlarını başında Temel İtaat Eğitimi gelmektedir. Bu eğitim köpeğinizin sizler ile yaşadığı sürece boyunca aile ilişkisi kurabilmesine ve uygun karakter yapısı oluşması için verilir.

Genel olarak büyük ırk köpekleri için yavruluk dönemi içerisinde Temel İtaat Eğitimi başlar. Bu süreç bütün köpek ırklarında bireysel karakter yapılarına göre değişiklik gösterebilir. Temel İtaat Eğitimi köpeğinizin sizlerin sol tarafınızda sevk kayışı (tasma) eşliğinde çekiştirmeden sol tarafınızda yürümenizi sağlar. Sokakta, sahilde, caddede köpekler ile yürümek günümüzde oldukça zor görünmektedir. Çok insan, çok araba köpeğinizin alışkın olsa dahi verdiği tepkiler sizi zorluyorsa Temel İtaat Eğitimi verilmesi şarttır.

Temel İtaat Eğitimi Ne Zaman Başlar ? 

Temel İtaat Eğitimi köpek ırklarına ve karakter yapılarına göre başlangıç süresi değişkenlik gösterebilir. Yavruluk dönemi içerisinde verilen bu eğitim başarılı sonuç alınabilmesi için 3 aylık olması gerekir. Bu sürecin öncesinde verilmesi dahilinde karakteri ve kasları gelişmediği için tekrar gerektirir. Eğer yaşına girdikten sonra verilecek olursa eğer eğitim süresi biraz uzun sürebilir.

Temel İtaat Eğitimi Komutları Nelerdir ?

Sevk kayışı ile verilen bu eğitim içerisinde öğrendiği komutları ile yönetmeniz ve yönlendirmeniz kolaylaşacaktır. Temel İtaat Eğitimi içerisinde Otur, Yat, Bekle, Takip, Hayır gibi komutları öğrenirler. Bu komutlar ile köpeğinizin olumsuz davranışlarının önüne geçebileceksiniz.

Temel İtaat Eğitimi Ne kadar Sürer ?

Köpekler için belirlenen bu eğitim programında belirli dönemleri geçmesinin ardından başlanır. Bu eğitim günlük olarak çalışmalar yapılarak verilmektedir. Ortalama olarak 30 gün süren bu eğitim köpeklerin karakterlerine göre de uzayıp kısalabilmektedir. Genel olarak büyük ırk köpekleri için biraz daha kısa sürerken küçük ırk köpeklerin uzun sürebilmektedir.

 

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]