Köpek Havlaması Suç Mu?

0
478

Apartmanda evcil hayvan beslemek kanunen yasak değildir buna ek olarak, havlamak köpeklerin doğaları gereği sergiledikleri bir davranış olduğu için nasıl ki insanların birbirleriyle iletişim kurması yasak değilse köpeklerin de havlaması yasak değildir. Ancak; eğer apartmanınızın, apartman sakinlerince oy çokluğuyla kabul edilmiş bir anlaşması veya bir apartman yönetim planı varsa ve köpeğinizin havlama sesleri bu söz konusu anlaşmanın kurallarını ihlal ediyorsa bu durumda istenmeyen bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Size önerimiz; köpeğinizin gereken eğitimi almasını sağlamanız (bu eğitim siz tarafından veya özel köpek eğitmenleri tarafından verilebilir).

Köpekler neden havlar?

Köpekler için havlama eylemi; bir tür sesli iletişim aracıdır, uyarana karşı sergiledikleri doğal içgüdüsel bir davranıştır. Durumdan duruma farklı anlamlara gelebilir. Köpekler geceleri daha çok havlayabilir veya bazı köpekler gündüz hiç havlamazken gece birden saatlerce havlamaya başlayabilir. Bir köpeğin aşırı havlama sorununu çözmek istiyorsanız, öncelikle köpeğin neden havladığını anlamalısınız.

Köpeklerin havlamasının bazı nedenleri:

Alarm/ Korku: Beklenmeyen bir gürültü, köpeğin korku, endişe veya şaşkınlık yaşamasına sebep olacak bir olay veya nesneyle karşılaşması olabilir. Beklenmedik bir sesin köpeklerde yarattığı olumsuz duygular ani havlamaya veya uzun süreli havlamaya neden olabilir. Bu dürtüyü anlamak için insanların bir şeye şaşırdıklarında çığlık atmasını aklınıza getirebilirsiniz. Tehlike algılandığında haykırmak ve uyarmak neredeyse tüm canlılarda olan içgüdüsel bir tepkidir.

Bölgesel/ Koruyucu: Bir kişi veya hayvan köpeğinizin kendi bölgesi olduğunu düşündüğü bir alana geldiğinde bu genellikle aşırı havlamaya sebebiyet verir.

Can sıkıntısı/ Yalnızlık: Evde veya bahçede uzun süre yalnız bırakılan köpekler sıkılabilir veya üzgün olabilir ve genellikle mutsuz oldukları için havlarlar.

Selamlama/ Oyun: Köpekler, insanları veya diğer hayvanları selamlarken genellikle havlarlar. Genellikle bu mutlu havlamaya kuyruk sallamalar ve zıplama eşlik eder.

İlgi ihtiyacı: Köpekler genellikle dışarı çıkmak, oyun oynamak veya bir şey almak istediklerinde havlarlar.

Ayrılık kaygısı/ Kompulsif havlama: Ayrılık kaygısı olan köpekler, yalnız bırakıldıklarında sıklıkla aşırı derecede havlarlar buna ek olarak genellikle yıkıcı davranışlar sergilerler ve depresyona eğilimlidirler. Kompulsif olarak havlayan köpekler genellikle sadece kendi seslerini duymak için havlarlar. Bunun dışında kompulsif havlayan köpekler daireler çizerek veya bir çit boyunca koşmak gibi tekrarlayan hareketleri sıklıkla yaparlar.

“Ama köpekler sürekli ses duymuyor, ses geçince neden susmuyorlar ?” dediğinizi duyar gibiyiz; köpekler ses geçtikten sonra da havlamaya devam edebilirler çünkü söz konusu sesin hala bir tehdit oluşturduğuna inanabilirler ve sizi, ailenizi, evini bu tehditlerden koruduklarına inanırlar.

Köpeğinizle aranızdaki bağ ne denli kuvvetli olursa köpeğinizin neden havladığını o denli iyi anlayabilirsiniz.

Köpeğin Havlaması Suç Mu?

Köpekler hakkında en yaygın karşılaşılan şikayet havlamadır. Havlamanın yasalar karşısında bir yaptırımı yoktur. Ancak çoğu zaman için aşırı derecede havlama sesine maruz kalmak sinir bozucu veya endişe verici olabilir. Bu sebeple bu sorunun herhangi bir şikayete neden olmadan önlenmesi önemlidir. Belirli eğitimler bu sorunun önlemesine kolayca yardımcı olacaktır çünkü uzun süre havlama, sık sık ve aşırı havlama, sabah erken veya gece geç saatler gibi makul olmayan saatlerde havlamalar yetkililerin bir sorun olmasından endişe ederek müdahale etmelerine neden olabilir.

Herhangi bir köpeğin havlaması sorun değildir ancak komşuların veya başka insanların yaşam kalitesini düşürecek derecede havlaması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Eğer bu yazıyı okumakta olan bir köpek sahibi değil de sesten rahatsız olan bir komşuysanız önce komşunuzla konuşmanızı tavsiye ederiz; sakin bir şekilde köpeğin eğitim alabileceğini söyleyebilirsiniz ancak bütün sakinliğinize rağmen ılımlı bir tavırla karşılaşmıyor, değişen bir şey olduğunu görmüyorsanız veya köpeğin havlamasının ardında bir ihmal olduğunu düşünüyorsanız yetkili yerlerle iletişime geçmenizi öneririz. Köpek havlaması elbette bir suç değildir ancak başkalarının haklarını ihlal etmek bir suçtur. Apartman yönetim planının ihlali de hoş sonuçlar doğurmayabilir.

Köpeğimin Havlamasını Nasıl Sustururum?

 • Köpeğinize sessiz olması için bağırmayın; bu, onlar tarafından sanki onlarla birlikte havlıyormuşsunuz gibi algılanır.
 • Eğitim süresince olumlu ve iyimser bir tavır takının.
 • Tutarlı olun, böylece köpeğinizin kafası karışmaz. Köpeğiniz her uygunsuz şekilde havladığında, ailede herkes kararlaştırılan eğitim yöntemlerini uygulamalıdır. Tutarlılık bu işin anahtarıdır.
 • Eğer köpeğiniz pencereden geçen insanlara veya hayvanlara havlıyorsa perdelerinizi kapatarak, veya köpeğinizin başka bir odaya geçmesini sağlayarak; bu davranışını yönetin.
 • Eğer köpeğiniz bahçedeyken, yoldan geçenlere havlarsa köpeğinizi içeri alın.
 • Köpeğinizi kendi kulübesine veya kapılı bir odaya koyduğunuzda arkanızı dönün ve onu görmezden gelin, hemen yumuşamayın.
 • Sessiz olmanın aslında onlar için iyi olduğunu anladıklarında, onları ödüllendirmeden önce sessiz kalmaları gereken süreyi uzatın. Ancak ilk başta sadece birkaç saniye için onları ödüllendirerek küçükten başlamayı unutmayın, ardından daha uzun süren sessizlikleri ödüllendirin; kademeli olarak ilerleyin.
 • Köpeğinizin diğer köpeklere havlamasını önlemek için: köpeği olan bir arkadaşınızı ve köpeğini, köpeğinizin görüş alanın dışında (köpeğinizin diğer köpeğe havlamayacağı mesafede) tutun. Arkadaşınız ve köpeği, köpeğinizin görüş alanına girdiğinde, köpeğinizi ödüllerle beslemeye başlayın. Arkadaşınız ve köpeği gözden kaybolduğu ilk an köpeğinizi ödüllerle beslemeyi direkt olarak durdurun, bu işlemi birden çok kez tekrarlayın. Zaman içinde köpeğiniz diğer köpeklere havlamamayı öğrenecektir; ancak bu süreç günler veya haftalar alabilir bu sebeple sabırsızlanmayın ve tutarlı bir şekilde eğitime devam edin.
 • Köpeğiniz havlamaya başladığında, havlamayla bağdaşmayan bir şey yapmasını isteyin; buradaki amaç köpeğiniz onda havlama içgüdüsü yaratan bir uyaranla karşılaştığında bu uyarana tepkisini havlamak dışında bir eylemle eşleştirmektir.
 • Köpeğinizi yorgun tutun: Köpeğinizin her gün yeterli olacak fiziksel ve zihinsel egzersizi yaptığından emin olun. Yorgun bir köpek iyi bir köpektir ve can sıkıntısından veya hayal kırıklığından havlama olasılığı düşüktür.
 • Sertifikalı bir profesyonel köpek eğitmeni ile iletişime geçin: Köpeğinizin yabancılara, aile üyelerine veya diğer köpeklere tepkisel olarak havladığını düşünüyorsanız veya yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, yardım için sertifikalı profesyonel bir köpek eğitmenine başvurmayı düşünebilirsiniz.

KAYNAK= https://kopekyavrusu.com/

Sende Puan Ver
[Toplam: 2 Ortalama: 5]