Labradoodle Cinsi Köpek Eğitimi

0
610

Güzel yüzleri, zeki ve hareketli yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Labradoodle’lar, küçük ırk bir aile köpeği sahiplenmek isteyenlerin öncelikli tercihi olmaktadır.

Labradoodle’lar, poodle ve labrador cinslerinden ortaya çıkmıştır. Kökeni Avustralya olan bu hayvanlar, arkadaş canlısı, zeki ve hareketli yapılarından dolayı pek çok kişinin dikkatini çekmektedir.

İnsanlarla, çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar ve sevgi doludurlar. Özellikle sahiplerine çok düşkün ve sürekli ilgiyi üzerinde hissetmek isteyen köpeklerdir. Sahibinin ilgisini hissetmediği anlarda huzursuz olabilir. Uzun süre ilgisiz kalan Labradoodle’lar hırçınlaşabilir.

Yavru Labradoodle Eğitimi

Yavruluk dönemlerinde de aynı şekilde hareketli ve neşeli olan Labradoodle’ların eğitilmesi gereken tek konu zaman zaman yaptıkları hırçınlıklar ve dikkat dağınıklıkları konusunda olabilir.

Bunlar dışında aile hayatına da sahibine karşı da bir problem çıkarmayacaklardır. Genellikle uyumlu özellikleri ile bilinirler. Yavruluk dönemlerinde çok oyuncu olurlar. İlgi bekleme boyutları yavruluk döneminde çok daha fazladır.

Yaşadığı aileyi ve yaşadığı insanları fazlaca sahiplenirler. Yavruluk dönemlerinden itibaren beraber büyüdüğü herhangi bir hayvanla çok başarılı bağlar kurabilirler.

Basit komut eğitimlerine yavruluk dönemlerinde başlanması, ilerleyen dönemlerde iki taraf için de kolaylık olacaktır. Eğitim için en uygun dönem olan 3 ay sonrası dönemde verilmeye başlayan eğitimler kalıcı olacaktır.

Labradoodle Tuvalet Eğitimi

Genellikle ev içerisinde ya da bina yaşantısında bulunan Labradoodle’ların tuvalet eğitimi de genellikle ev yaşantısına göre verilmektedir. Eğer kendiniz tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız şu adımlardan yararlanabilirsiniz.

  1. Küçük dostunuz için kısıtlı bir eğitim alanı oluşturun. Bunun için, petshop’larda bulabileceğiniz metal çitlerden yararlanabilirsiniz.
  2. Bu eğitim alanının içine, köpek tuvalet pedlerini yerleştirin. Uyuyacağı alan ile mama ve suyunun olduğu alan boş kalabilir.
  3. Tuvaletini yaptığı pedleri, birkaç günde bir eksilterek tuvaletini sadece pedin üzerine yapmasını sağlayın.
  4. Pedler eksildikçe, tuvaletini yanlış bir alana yaptığı takdirde, eksilttiğiniz pedi tuvaletini yanlış yaptığı yere tekrar yerleştirin.
  5. Yaklaşık 3-4 hafta gibi bir eğitimle tuvalet eğitimini vermiş olursunuz.

Tuvalet eğitimlerini pedler ile verdiğiniz takdirde, dışarıya tuvalet yapmak için adapte olmakta zorlanabilir. Bunun için de başlangıç olarak, tuvalet yürüyüşleri için dışarı çıktığınızda yanınızda ped bulundurmanız ve dışarıya alışana kadar uygun alanlara bu pedi yerleştirerek tuvaletini yapmasını sağlamanız yeterli olacaktır.

Labradoodle Temel İtaat Eğitimi

Ailesine ve sahibine bağlılığından dolayı eğitim almayı ve yeni şeyler öğrenmeyi severler. Temel basit komutları algılamakta zorlanmazlar. Temel itaat eğitiminin amacı, temel ve basit sözlü komutları algılayıp uygulayabilir hale gelmeleridir.

Gel, otur, hayır evet, yat… gibi basit sözlü komutlar öğretilir. Bunların yanında tasma eğitimi de verilir Oldukça hareketli olan Labradoddle’ları dışarıda tasma ile kontrol altında tutmak zaman zaman zor olabilir. Bu yüzden tasma ile kontrol altında utmanızı kolaylaştıracak şekilde tasma eğitimi verilir. Tasmayı kasmaması gerektiği, sizi takip etmesi gerektiği ve hızı konusunda eğitimler alır.

Labradoodle İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimini başarıla tamamladıktan sonra ileri itaat eğitimine geçmeye hak kazanırlar. İleri itaat eğitiminde ise amaç, ileri sözlü komutları, jest ve mimiklerle verilen komutlar algılayıp uygulayabilir hale getirmektir. Sizin isteğiniz üzerine alınan özel sözlü komutlar da eğitime dahil edilebilir.

İleri itaat eğitiminde de tasma eğitimi bulunur fakat temel itaat eğitiminden farklı olarak tasmasız şekilde sizi takip etmesi gerektiği ve olası dışarı yürüyüşlerinizde tasmasız şekilde sizin komutlarınızı alıp uygulaması sağlanır.

Labradoodle Özellikleri

Sevecen, iyi huylu, enerjik ve oyuncu hayvanlardır. İnsanlara çokça sevgi gösterirler ve karşılığını beklerler.

Özellikle sahiplerine karşı çok sadık ve fazlaca sevgi doludurlar. Öyle ki, sahibi uzun süre ilgi göstermediği takdirde hırçınlaşabilirler.

Tam bir aile köpeğidir. Özellikle kalabalık ailelerde kendilerini çok mutlu hissederler. İnsanlarla iç içe olmayı ve iletişim halinde kalmayı severler.

Havlama huyları fazla olmadığı için apartman yaşantısına da uygun hayvanlardır.

Zeki hayvanlar oldukları için eğitimleri konusunda da zorluk çıkarmazlar Aksine, insanları memnun edebilmek için yeni şeyler öğrenmek konusunda açıktırlar.

Boyları ortalama 30- 33 santimetreye kadar uzar.  Vücut ağırlıkları ise 10 ile 30 kilogram arasında değişebilir. Ortalama yaşam süresi ise 10- 14 yıl aralığındadır.

Labradoodle Bakımı

Yoğun ve kabarık tüylere sahip oldukları için tüylerinin her gün köpek tarağı ya da köpek fırçası yardımıyla taranması gerekir.

Enerji seviyeleri yüksek olduğu için günlük olarak egzersize ihtiyaçları vardır. Bunu karşılamak için de yürüyüşlere çıkabilir ve oyunlar oynayabilirsiniz.

Oyuncaklarla oynamaya bayılırlar. At, getir tarzı oyunlardan çok sizinle sürekli temasta kalacağı oyunları daha fazla severler.

Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaştıkları için, olgun yaşta sahiplenilen Labradoddle’larda uyum konusunda bir aksilik yaşamazsınız.

Sende Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]