Pug Eğitimi

0
1557

Ufak ve sevimli görüntüsüyle insan canlısı olan Pug, sahibini çokça mutluluk veren bir köpektir. Pug eğitimi eğlenceli bir serüven olsa da bazı yönlerden zorlu da olabilmektedir.

Pug köpeğin dikkati çabucak dağılabildiği için eğitimi de bazı noktalarda zorlaşır. Bu sorunu çözmenin en bilindik yöntemlerinden biri ona ödül vermektir.

Söylenilen komutu yaptığında hemen ufak bir ödül vermek veya övgü içeren sözler söylemek odaklanmasına yardımcı olur. Söylenileni yapmadan önce ödül verilmesi kafasını karıştıracağı için yapılmaması gereken noktalardan biridir.

Bir canlıya küçüklüğünden eğitim vermeye başlamak her zaman işleri kolaylaştırır. Pug için de bu durum geçerlidir. Hangi davranışının yanlış veya doğru olduğunu anlaması için daha yaşı küçükken eğitilmesinde fayda vardır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de eğitimin çok sıcak ve nemli havalarda yapılmamasıdır.

Küçük bir ağız yapısı olduğu için Pug eğitimi sırasında nefes problemleri gibi ciddi problemler yaşayabilir. Bahar aylarındaki serin ve hafif hava en uygunudur.

Pug Köpek Görünümü

  • Küçük ve derin bir gövdesi olan Pug köpek ufak bir bedene sahip olmasına rağmen gelişmiş kasları vardır.
  • Tüy rengi çoğunlukla açık kahverengi veya siyah renklidir.
  • Boyu insanların diz yüksekliğinden çok daha aşağıda olan Pug’ın kilosu ve boyu cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir.
  • 30-36 cm boy yüksekliğine sahip olan erkek Pug köpeğin kilosu 6 ve 9 kg arasında değişir.
  • Dişilerde ise boy oranı 24-30 cm arasındayken kilo 6-8 kg arasında değişiklik gösterir.
  • Baş kısmı gövdesine göre büyüktür ve koyu renklidir. Yüz kısmında birçok kırışıklık bulunur ve gözleri yuvarlak şeklindedir.

Pug Köpek Kişiliği

Oldukça sevecen bir mizaca sahip olan Pug etrafından çok fazla ilgi bekleyen bir köpektir. Pug eğitimi de bu özelliklerinden yola çıkarak planlanmalıdır. Avlanma veya koruma gibi görevleri yapması beklenemez.

Sahibinin kucağı ve yumuşak yerlerde yatmak en sevdiği aktivitedir. Oyun oynamaktan ve sahibiyle etkileşime girmekten çok hoşlanır. Bilgisayarınızın başında bir iş yaparken aniden gelip kucağınıza oturması ve ilgi istemesi oldukça olağan bir durumdur.

Pug gibi iyi huylara sahip köpekler yeni şeyleri öğrenmeye daha meraklıdır. İnsanlarla yakın iletişim kurmaya da eğilimlidir. Bütün köpekler de olduğu gibi Pug köpeğin de küçük yaştan itibaren sosyalleşmeye başlaması çok önemlidir.

Pug Bakımı

Yaz ve kış mevsimlerinde hava sıcaklığından oldukça etkilenebilen Pug köpeğin vücut sıcaklığına bu dönemlerde dikkat edilmesi gerekir. Diğer cinslere göre su ihtiyacı çok fazladır.

Pug eğitimi öncesinde bilinmesi gereken sağlık durumları ve hijyen konuları vardır. Pug köpeğin yüz kısmında çok fazla kırışıklık bulunduğu için bu bölgenin hijyenine çok önem verilmesi gerekir. Özellikle göz sağlığı için kırışıklıkların arasında toz veya ıslaklık gibi durumların olmaması lazımdır.

Sıcak ve soğuk hassasiyeti olan Pug’ın yaz sıcağına karşı soğuk su gibi şeyler tüketimine izin verilir. Nefes darlığı problemi olduğu için yazın çok sıcak havada dışarı çıkarılıp egzersiz yaptırılmaması gerekir. Kalın tüylü olmasına rağmen kış mevsiminde de soğuğa çok fazla maruz kalır. Vücudunu sıcak tutmaya özen gösterilmesi gerekir.

Pug Önemli Özellikleri

Doğasına uygun olarak Pug köpek sürekli yanında bir insanın varlığını arar. Bu sebeple sahibini sürekli evin içinde takip etmesi ve kucağına oturması normal bir durumdur. Sevecendir fakat çok inatçı olduğu zamanlar da vardır.

Çok çabuk sıkılabilen yapısından ötürü Pug eğitimi için profesyonel bir yardım almak en uygun çözümlerden biridir.

Pug inatçılığından dolayı evcilleştirmesi zor olabileceği için kafes (kutu) eğitimi önerilir. Profesyonel ekip arkadaşlarımızca verilecek olan eğitimlerde öğretme temelli adımlar uygulanır.

Eğitimde ceza prensibiyle değil, ödül ve kazanım prensibiyle çalışılır. Eğitim sırasında köpeği direk bir yere kilitlemek değil kapısını açık bırakarak onun güvenli ortamının orası olduğunu öğretmek gerekir. Burası onun yaşam alanı değil dinlenme ve uyuma alanıdır. Bu eğitim yoluyla Pug köpek tuvalet eğitimine daha çabuk alışır.

Sürekli bir yerde kapalı kalmaması gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Bu eğitimin doğru yapılabilmesi için de firmamız gerekli uygulamaları yapmaktadır.

Pug ve Tüyleri

Pug kısa, yumuşak ve parlak tüylere sahiptir. Çok fazla tüyü yokmuş gibi görünse de dökülme görülür. Siyah renkli Pug astarsız, tek katman tüyleri olduğu için diğer renkli Pug köpeklere nazaran daha fazla tüy dökme eğilimi gösterir.

Haftalık olarak orta yumuşaklıkta fırçayla veya tüy toplayıcı eldivenle fırçalama işlemi yapmak hem tüy dökümüyle baş edebilmeye yarar hem de Pug kendini daha rahat hisseder. Çok fazla yıkanması önerilmese de Pug eğitimi sırasında çamura girme veya başka ekstrem bir durum olduğunda banyo yaptırmakta bir sakınca yoktur.

Tüylerine bakım yaparken gözlerinde, cildinde veya başka bir yerinde enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Sahibinin haftalık düzenli muayenesi sayesinde sağlık sorunları önceden fark edilmiş olur.

Pug Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

Egzersiz açısından Pug için çok fazla ekstrem aktivite yaptırmak gerekmez. Ortalama düzenli bir egzersiz takvimi sağlığı için en iyisidir. Genellikle evde koltuk gibi yumuşak yerlerde yatmayı çok sevdiği için hareketsiz kalması obezite gibi sağlık sorunları yaşamasına yol açar.

Oyun oynamayı çok seven canlı bir tarafları da olduğundan dolayı sahipleriyle dışarıda aktivite yapmaktan hoşlanırlar. Günlük yürüyüş rutinleri veya bahçede oyun oynama aktiviteleri Pug köpek için en uygun yöntemlerdir.

Pug eğitimi içinde de çeşitli spor ve oyun aktiviteleriyle eğitim uygulanabilir. Günlük ortalama 30-40 dakikalık egzersizler sayesinde Pug’ın kasları güçlenerek bacaklarının ve dizlerinin daha sağlam olması sağlanır. Kalp sağlığı için de önemli olan yürüyüş gibi egzersizlerle metabolizma hızı da dengede tutulmuş olur.

Pug Apartmanda Yaşayabilir mi?

Apartman yaşamının yaygın olduğu günümüzde hangi köpek cinslerinin apartman yaşamına uygun olduğu merak konusudur. Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve Pug köpek sahiplenmek istiyorsanız bu doğru bir seçimdir.

Pug apartman yaşamına uygun bir köpektir. Hem küçük olması hem de zorlayıcı bir mizacının olmaması sebebiyle çok büyük bir yaşam alanına ihtiyaç duymaz. Evde olduğu sürelerde ya uyumayı tercih edecektir ya da sahibinden ilgi bekleyecektir. Hava değişimlerine karşı oldukça hassas olduğundan, mevsimsel alerji yaşamaya da eğilimlidir. Bu sebeple en rahat hissedeceği ortam evdir.

Pug eğitimi çok zorlu bir süreç olmayacağı için evinden çok uzak kalması gerekmemektedir.

Pug Karakter Özellikleri

Pug sosyalleşmeyi çok seven bir köpektir. Çocuklarla, yabancılarla veya diğer köpeklerle anlaşma konusunda bir sorun yaşamaz.

Sevecen tavırlarıyla etraftan ihtiyacı olan tüm ilgiyi kolaylıkla toplar. Genellikle aile ortamında olmayı ve aile evi sıcaklığını hissetmeyi sever. Karakteri gereği bir iş yapma köpeği olarak görev yapamaz. Görevden çok bir refakatçi arkadaş olmaya daha uygundur. Sahibini sürekli takip ettiği için “gölge” olarak da adlandırılır.

Evin içinde düşük enerjide olup uyumayı sevse de yemek onun için büyük motivasyon kaynağıdır. Sık sık yemek için yalvarma alışkanlığı gösterebilir. Bu sorun da Pug eğitimi ile çeşitli yöntemler kullanılarak çözülür.

Karakteri küçük bir çocuk gibi olsa da Pug köpeğe en erken zamanda neyin doğru neyin yanlış olduğunun öğretilmesi gerekir.

Pug Tuvalet Eğitimi Ücretlimi?

Telefonla arayarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.?

Sende Puan Ver
[Toplam: 2 Ortalama: 5]