Chow Chow Eğitimi

0
1392

Çin Aslanı olarak bilinen ‘Chow Chow’lar, en uysal köpek kategorisinde yer almaktadır. Chow chow eğitimi sırasında, hızlı öğrenme yetenekleri ile bilinmektedir. Öğrenme yönünden ne kadar yetenekli olsalar da köpek eğitimleri bu ırk için çok önemlidir. Erken dönemde sosyalleşmesinin sağlanması durumunda ailenin her üyesi ile çok iyi anlaşır. Bu ırkın eğitimleri için 8 hafta beklenmesi yeterlidir. Ancak 10-12 haftalık dönem içerisinde mutlaka farklı hayvanlar ile evcilleştirilmesi gerekmektedir.

Chow Chow Köpek Görünümü

Avcılık, bekçilik gibi özellikleri ile bilinen bu ırkın görünümü kalın ve sık bir kürke sahip olması sebebi ile bir aslanı andıran cinstedir. Ayrıca mavi-siyah dilleri, bu ırkı diğer köpek ırklarından farklı kılan bir özelliktir. Bu köpek ırkının doğduğu andaki hali ve sonrası farklı şekillerde kendini göstermektedir.

Örneğin; doğumdan sonra yani 10. Haftaya kadar pembe renkte olan dili, sonrasında mavi-siyah rengini almaktadır. Bunun haricinde Çin aslanı göründüğü gibi büyük bir hayvan değildir.

Örneğin; yetişkinlerin boy ortalaması 43-53 cm arasında değişmekte olup 18-40 kg. aralığında bir kiloya sahiptir. Bu ırkın dişilerinde ise kilo oranı 16-39 kg. arasında değişmekte olup düzenli olarak veterinere götürülmelidir. Köpek ırkının göz yapıları çukur vaziyettedir. Bu nedenle kısıtlı bir alanı görebilmektedirler.

Chow chow eğitimi sırasında görüş açısının az olması eğitimi etkileyen bir durum haline gelmektedir.

Chow Chow Köpek Kişiliği

Diğer hayvanlara üstünlük kurmak isteyen bu ırk, tamamen içgüdüleri ile hareket ederler. Chow Chow eğitimi gelişimi açısından önemli bir husustur ve profesyonel ekibimiz bu köpeklerin gelişimlerini eksiksiz şekilde tamamlayıcı eğitimler vermektedir.

Çocuklar ile iyi geçinmesine rağmen küçük dönemlerde sosyalleştirilmesi ve köpek eğitimi alması gerekmektedir. Yabancılara karşı ise farklı bakış açıları vardır. Yabancılara karşı tutumları sıcak değildir fakat onlara da saldırmazlar.

Genel olarak agresif olmalarına karşın ailesini korumaya meyillidir. Kendilerine yapılan sert davranışları kabul etmezler ve sabırsızdırlar. Küçük çocuklar ile oynamaktan ziyade daha büyük ve akıllı çocuklar ile oynamaktan zevk alırlar. Bu ırk, kendisi ile ilgilenme eğilimindedir.

Chow Chow Bakımı

Chow Chow ırkı köpeklerinde, dirsek Displezyazı riski bulunmaktadır. Bu yüzden kalça, diz gibi bölgeleri sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Kürkleri ise düzenli bakım istemektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise tüy bakımlarıdır.  Bu nedenle tüylerin özenli bir şekilde bakılması gerekmektedir. Chow chow ırkının  ömürleri ise  13 ile 16 yıl aralığında değişmektedir.

Chow Chow Önemli Özellikleri

Chow chow ırkının en önemli özellikleri arasında mavi-siyah dilleri yer almaktadır. Bu yüzden köpek sahiplerinin bu ırkın dillerinin rengini gördükleri zaman endişeye kapılmamaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra tüyleri orta uzunlukta olup kürkleri kaba yapılıdır. Yünleri ise yumuşaktır.

Kulakları yuvarlak ve küçüktür. Çok nadir olmakla birlikte beyaz renkte Chow chow köpek ırkları da bulunmaktadır.

Chow chow köpek renkleri her zaman tek renklidir. Yani iki renkli Chow Chow ırkı bulunmamaktadır.

Çin aslanı  olarak anılmasındaki tek neden, başının çevresinde olan yelesidir. Fiziksel özellikleri neticesinde kas yapıları ön plandadır. Güçlü kas yapısı gereği kuvvetli adalesi vardır. Güçlü kas yapıları gereği koruma köpeği veya işçi köpeği olarak adlandırılmaktadır.

Chow chow ırkı, uzaktan süs köpeği olarak gözükse de  yakından incelendiklerinde oldukça güçlü bir fiziki yapıya sahiptirler.

Chow chow eğitimi verilmesi için çok gecikmemek gereklidir. Zamanında gerekli eğitimler verilmezse bazı sorunlar oluşabilir. Bu eğitimlerin de profesyonel kişiler tarafından yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Chow chow köpek ırkının sosyalleştirilmesi yavru iken yapılmazsa agresifleşebilmektedir. Bu ırkın, çok inatçı bir yapıya sahip olması nedeni ile eğitilmesi zor olan köpek kategorisinde yer alır. Ayrıca zeka seviyesi orta seviyede olması nedeni ile zeki bir köpek değildir. Bunun yanı sıra çok hareketli bir yapıya sahip olmaması nedeni ile apartman hayatına çok kolay uyum sağlamaktadır. Yabancılar ve diğer köpeklerle arası iyi değildir. İlgi düşkünü bir köpek olmasa da sahibine karşı ilgili konumdadır. Ayrıca iyi niyetle yaklaşmayan kişilere hoşgörülü davranmaz.

Chow chow eğitimi sonrasında da bu ırkın kendi alanını korumaya meyilli bir yapısı olduğu unutulmamalıdır, eğitim alması bu özelliğini değiştirmemektedir.

Çin efsaneleri gereği, chow chow ırkının gökyüzünden düşen renk damlacıklarını yalaması nedeni ile dilinin mavi –siyah renginde olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca dümdüz görünüme sahip olan arka bacakları, çarpık bir yürüyüşe neden olmaktadır. Başına buyruk ve mağrur bir görünüme sahip olması neticesinde asla fiziksel şiddete karşı müsamaha göstermeyecektir.

Chow Chow Ve Tüyleri

Chow chow ırkının 2 farklı kürk türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki düz, uzun ve tırtıklı yapıda olanlar; diğeri ise tırtıksız yapıda ve kısa olanlardır. Boyun bölümleri daha sıkı yapıda olup kalındır. Yele görüntüsü mevcuttur. Çok katmanlı yapıya sahip tüyleri bulunan bu ırkın bakımları özel şekilde yapılmalıdır. Chow chow eğitimi esnasında tüylerin aynı zamanda kuru bir şekilde tutulması gerekmektedir. Bu nedenle köpeğinizin havuz alanlarında kendini ıslatmamasına özen göstermelisiniz. Chow chow köpeklerinin tüyleri, tombul yapısından dolayı kabarık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ıslandığı zaman tüylerini kurutmak kolay olmayacağı gibi tüy yapısını da bozmaktadır.

Chow Chow Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

Chow chow ırkı gereksinim olarak egzersize ihtiyaç duymamaktadır. Fakat sahibi ile dışarıda vakit geçirmekten zevk alırlar. Günlük olarak yapılan yürüyüşler bu ırk için yeterli olacaktır. Yaz aylarında serin yerlerde olmayı tercih eden bu köpekler, sıcağı sevmeyen bir yapıya sahiptir. Chow chow eğitimi ile daha da sakinleşen bu ırk için ev- apartman uygun yaşam alanları olmaktadır. Dışarıda, bahçede vakit geçirebilir ve yaşayabilir. Evde yaşaması için mutlaka köpek eğitimi alması gerekmektedir.

Chow Chow Apartmanda Yaşayabilir Mi ?

Ev içerisinde yaşamadan önce mutlaka eğitim alması gerekmektedir. Bahçeli bir evde yaşayacak ise uyum süreci daha kolay olacaktır. Eğer apartmanda yaşayacak ise gerekli eğitimler alındıktan sonra apartmanda yaşamaması için hiçbir neden yoktur. Saldırgan veya çok havlayan bir yapıya sahip olmaması her zaman için avantajlı bir durumdur.

Chow Chow Karakter Özellikleri

Enerji düzeyi yüksek köpeklerdir. Yabancılara olan davranışları mesafelidir. Eğitilebilirlik dereceleri orta seviyededir. Chow chow eğitimi verilse de ırkın korumacı bir yapıya sahip oluşu en önemli özellikler arasındadır. Diğer köpekler ile geçinmesi orta seviyededir. Çocuklar ile anlaşması iyidir. Chow chow köpek ırkları, yalnız 1 kişiye bağlı olamamakla birlikte ailenin tüm ferdine bağlıdır.

İnatçı bir yapıya sahip olup eğitilmesi zor bir köpektir. Yavruluktan itibaren evcilleştirilmesi için eğitim alınması şart köpek kategorisindedir, firmamız profesyonel uzmanlarıyla gerekli eğitimleri sağlamaktadır. Zeka seviyeleri ortalama bir seviyededir.

Çok hareketli bir yapısı yoktur. Apartman hayatına uyum gösteririr. Bağımsız ruh yapıları vardır. Hemcinslerine karşı baskın yapıları mevcuttur. Yalnız sahibine karşı değil kendine de zaman ayırmasını bilen köpeklerdir. Chow chow eğitimi sırasında evcilleştirilemeye çalışılan bu ırk, doğası gereği  soğukkanlı ve gururlu bir yapıya sahiptir. Sahibinin sözünden asla çıkmaz. Asil tavırlara sahiptirler. Birçok ailenin en sadık dostlarındandır.

Sosyal ortama karşı mesafelidir. Eğitildikleri takdirde uyum sağlamaları daha kolay olur. Özgür ruhlu ve baskın bir karaktere sahiptirler. İnsan hayatına uyumlu bir yapısı vardır. Diğer evcil insanlara karşı baskın bir karaktere sahiptir.

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]