Maltese Terrier Köpek Eğitimi ve Özellikleri

0
1729

Süs köpekleri arasında çok tercih edilen ve ilgi duyulan Maltese Terrier tarihte ilk olarak Güney Afrika’da Malta Adasında görülmüştür. Şov köpeği olarak üretilen bu cins oldukça sevecen ve insanlara karşı ılımlı yaklaşan bir köpek ırkıdır. Bu sebep ile dünya çapında düzenlenen yarışmalar içerisinde üstün başarılara ulaşmıştır.

Maltese Terrier cinsi genel olarak ev ortamında beslenilen köpek türü oldukları için eğitim verilmesi gereken bir köpek türüdür. Terrier cinsinin bir türü olan Maltese Terrier aralarında en kabiliyetli ve anlaşılması kolay köpeklerdir. Karakter olarak biraz stres ve sinir sorunu yaşamaları yetiştirme şekillerine göre değişiklik gösterebilir. Bu sorunların hepsini eğitim programları ile profesyonel destek alarak çözebilirsiniz.

Maltese Terrier Bakımı

Süs köpeği olarak bilinen Maltese Terrier cinsi bakımı diğer köpek cinslerine göre çoğu konuda daha kolaydır. İlk defa köpek sahiplenen veya besleyen insanlar için sorun çekmeden iyi bir şekilde anlaşılabilecek bir köpek ırkıdır.

Belirli dönemler içerisinde yaşadığı stres ve korku kontrolsüzlüğü olduğu zaman bilinçli ve güvenilir insanlar tarafına danışılması gerekir. Ev ortamında beslemesi sakin ve düzeyli şekilde yetiştirilirse eğer bir sorun yaratması mümkün değildir.

İnsanlar tarafından aşırı ilgi istemesine karşın yanıtınızı her daim verecek olursanız köpeğin psikolojisi ve davranışlarını olumsuz etki yaratır. Maltese Terrier Bakımı fiziksel olarak kısa ama kıvırcık tüy yapılarında göründüğü için biraz zorluk çekilebilmektedir.

 • Haftalık olarak dişlerini düzenli şekilde fırçalamak yeterlidir.
 • Sürekli olarak tarayarak tüy dökümünü önlemeniz mümkündür.
 • 30 günde 1 defa şeklinde yıkanmalıdır.
 • Aşılarını zamanında ve veteriner tarafından yapılmalıdır.
 • Beslenme bakımından sürekli aynı mama tercih edilmelidir.

Maltese Terrier Özellikleri

Küçük ırk köpekleri arasında popüler bir yapıya sahip olan Maltese Terrier cinsi uzun tüylü ve sevimli bir görünüşe sahiptir. Bu cins köpekler sahiplerine sadık ve ilgiyi çok seven köpeklerdir. Enerjik ve hızlı hareket eden köpekler oldukları için sürekli olarak yürüyüş ve koşu gibi egzersizler yapılması gerekir.

 • Genel olarak beyaz ve krem renklerinde görülmektedir.
 • Uzun ve dalgalı tüy yapıları vardır.
 • Ortalama yaşama süreleri 12 ila 16 yıl kadar yaşayabilmektedir.
 • Ağırlıkları 2 ve 6 kilo arasında değişiklik göstermektedir.
 • Boyutları ortalama 20 ve 25 cm arasındadır.
 • Aktif ve oyuncu köpeklerdir.

Yavru Maltese Terrier Eğitimi

Yavruluk dönemi içerisinde birçok sorun ile karşılaşılması mümkündür. Köpeklerin en stresli ve kontrolsüz yaşadığı dönem yavruluk sürecidir. Bu dönem hassas ve dikkat edilmesi gerektiği için profesyonel destek alınması gerekmektedir.

Maltese Terrier cinsi köpekler için Yavru Köpek Eğitimi yaklaşık olarak 4 aylık olduğundan itibaren verilebilir. Bu eğitim köpeğinizin kemirme, gereksiz havlama, saldırma, korku kontrolsüzlüğü gibi birçok durumu düzenli hale getirebilmesi için verilmektedir.

Maltese cinsi yavruluk döneminde ev ortamında beslenildiği için dış ses algısı ve dış çevre algısına karşı korku ve yabancılık duyması normaldir. Ev ortamında beslenilen bu cins köpeklerin çoğu eşyayı kemirmesi, eşyaların kırması gibi olumsuz durumlar çokça görülmektedir. Yavruluk eğitimi bu cins köpekler için yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Bu süreç içerisinde köpeğinize yerine getirmesi gereken sorumlulukları ve düzenli hayat ortamına uyumlu şekilde yaşaması öğretilmektedir.

 • Yavruluk Eğitimi için Maltese Terrier cinsi 2 aylık olması gerekmektedir.
 • Eğitim süreci 30 gün sürmektedir.
 • Karakter düzeni ve psikolojik düzen oluşturulmaktadır.
 • Tasma ile çekiştirmeden yürüyüş öğretilmektedir.
 • Tuvalet Alışkanlığı kazandırılmaktadır.

Maltese Terrier Tuvalet Eğitimi

Ev içerisinde beslenilen köpeklerin en büyük sorunlarının başında zamansız tuvalet ihtiyacı giderilmesi gelmektedir. Bu durum köpeğinizin aslında hem beslenme hem de kas yapısı ile ilişkilendirilir. Köpekler genel olarak tuvalet ihtiyaçlarını yemekleri  yedikten ve sularını içtikten sonra gidermektedir. Düzensiz beslenme de köpeğinize tuvalet ihtiyacını gidermesini zamansız hale getirebilir. Bu gibi sorunlar hepsini köpeğinize Tuvalet Eğitimi verilerek çözümlemeniz mümkündür.

Köpekler için tuvalet durumu yavruluktan itibaren alıştırılması gerekir. İlerleyen süreçler içerisinde eğitimlere olumsuz sonuçlar vererek uzun sürebilmektedir.

Maltese Terrier cinsi alacağı tuvalet eğitimi ile ev içerisinde sizin belirlediğini bir bölüme Pet diye tabir edilen köpek tuvalet kağıdına yapması mümkün hale gelecektir. Bu da köpeğinizin sağlığı ve sizlerin huzuru için çok daha iyi olacaktır.

Maltese Terrier İtaat Eğitimi

Köpekler de en çok rastlanan sorunların başında besleyici arasında ki olumsuz ilişkilerdir.Bu sorunlar köpekten kaynaklı bir durum kesinlikle değildir. Çünkü köpeğiniz size ve yaşantınıza göre şekil almaktadır.Enerjik ve sürekli olarak egzersiz yapmayı isteyen bu cins köpekleri kontrol haline getirebilmek için İtaat Eğitimi verilmektedir. Bu eğitim Maltese Terrier cinsi köpekler için yaklaşık 30 gün sürmektedir.

İtaat Eğitimi köpeğinizin yolda, caddede, sokakta sol tarafınızda sevk kayışı ile sizi çekiştirmeden yürümesini sağlar. Bu eğitim köpeklerin yapıları gereği en çok talep gören ve tercih edilen bir eğitim türüdür. Maltese Terrier İtaat Eğitimi alabilmesi için 3 aylık olması gerekmektedir. Bu eğitim içerisinde bulunan Otur, Yat, Bekle, Hayır, Takip gibi birçok komutu öğrenmesine ve uygulamasına yardımcı olacaktır. Bu eğitim ile köpeğinizle anlaşabilir hale gelerek mutlu bir şekilde hayatınıza devam edebileceksiniz.

Maltese Terrier Sosyalleşme Eğitimi

Evcilleştirilen hayvan türlerinin başında gelen köpekler ilk olarak sosyalleşmeye insanlar ve diğer köpek cinsleri ile sağlar. Köpek besleyen insanlar genel olarak davranış şekilleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları için köpekleri strese sokma ve psikolojik sorunlar çekmesine sebep yaratabilir.

Maltese Terrier cinsi için sosyalleşme süreci tüm köpek cinslerin olduğu gibi yavruluk dönemi itibariyle başlar. Bu süreç oldukça dikkat edilmesi gereken ve hassas geçebilir. Gereksiz havlama, strese girme, mama yememek, kemirme, korku kontrolü gibi birçok sorun ile karşılaşılabilir. Bu gibi sorunları önlemek için Sosyalleşme Eğitimi verilmesi şarttır.

Maltese Terrier cinsi köpeklerin Sosyalleşme Eğitimi verilebilmesi için 3 aylık olması yeterlidir.

Sende Puan Ver
[Toplam: 5 Ortalama: 3.8]