Golden Retriever Eğitimi ve Özellikleri

0
1601

Dünya’da en çok bilinen ve meşhur bir köpek ırkı olan Golden Retriever cinsi av ortamında yardımcı olmak için üretilmiştir. Tarihi olarak ilk defa İngiltere’de görünen Golden cinsi orta boy köpekler kategorisinde yer almaktadır. İnsanlara karşı sıcaklığı ve sevecen yaklaşımları ile bilinen bu cins köpekler oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Golden Retriever cinsi birçok ülke tarafından iş köpekleri olarak farklı pozisyonlarda kullanılmaktadır. İyi koku alma özelliği ile Arama Kurtarma ve Polis Köpeği olarak halen daha yetiştirilmektedir.

Golden Retriever Bakımı

Enerjik ve sevgi dolu bir köpek ırkı olan Golden Retriever cinsi bakımı diğer köpek türlerine göre daha kolaydır. Yavruluktan itibaren sahiplenen insanlar ile anlaşması ve uyum sağlaması daha kolay olur. İlk defa evcil hayvan besleyecek insanlar için ise en başarılı tercih denilebilir. Golden’lar ev ortamın da veya bahçe gibi birçok yerde beslenebilen bir köpek ırkıdır. Genel olarak ev ortamında beslenilmesinin sebebi ise uysal ve insan canlısı olmasıdır.

 • Enerjik bir yapıya sahip olduğu için sürekli olarak taranması gerekir.
 • Diş yapıları ve ağız kokusunu önlemek için haftada bir kez dişleri fırçalanması yeterlidir.
 • Mama veya beslenmesine için profesyonel destek alınması tercih edilir.
 • Gereksiz yere sürekli olarak yıkanmaması gerekir.
 • Suyu seven bir hayvan olsa da kolay hasta olabilen köpek ırkıdır.

Golden Retriever Özellikleri

Su ve çocukları çok severek bilinen Golden cinsi oldukça anlaşılabilir bir köpek türüdür. Golden cinsi zaman zaman ağır yatalak hastaları moral ve motivasyon vermesi için sürekli olarak kullanılmaktadır. Pozitif bir enerjisi ve muhteşem görünüşü ile çoğu insanın dikkatini çekmeye devam etmektedir.

Sahibi ile arasında ki bağları tamamıyla yaşayabilen nadir köpek ırklarından birisidir.  Duygusal bir karakteri bulunduğu için ilgi eksikliğinde aynı insanlar gibi küsme ve psikolojik sorunlar yaşayabilir.

 • Orta boy köpekler kategorisinde yer alır.
 • Genel olarak krem, kahverengi ve beyaz renklerinde görülürler.
 • Ortalama yaşama süreleri 10 ve 15 yıl arasındadır.
 • Ev ortamına uygun köpeklerdir.
 • Uzun ve düz tüyleri bulunmaktadır.
 • Ağırlıkları 25 ile 35 kilo arasında değişiklik gösterir.

Yavru Golden Retriever Eğitimi

Köpeklerin eğitim programların başladığı dönem yavruluk dönemleridir. Bu dönemler içerisinde öğreneceklerini ömürleri boyunca unutmayarak uygulayabilirler. Golden Retriever cinsi Yavru Eğitimi yaklaşık olarak 1 ay kadar sürmektedir. Bu eğitim köpeğinizin yaşamış olduğu gereksiz havlama, kemirme, saldırma ve yerine getirmesi gereken sorumluluklar öğretilir. Yavru köpek eğitimi golden cinsi için 2 aylık olduğundan itibaren verilebilir.

Eğitim için ne kadar erken başvurulursa o kadar verimli ve uzun süreli olur. Golden cinsi eğitime yatkın ve kolay anlayabilen bir köpek ırkıdır. Eğitim programlarına başarılı sonuçlar vererek düzgün bir karakter ortaya serebilir.

Golden Retriever Tuvalet Eğitimi

Ev ortamında ve bahçede beslenilen köpek türlerinin en büyük sorunlarından birisi de tuvalet ihtiyacını zamansız ve yerinde yapmamasıdır. Bir köpeğin bu alışkanlığı kazanabilmesi için kas yapıları ve karakteri izin vermesi gerekir.

Golden Retriever cinsi köpekler bu alışkanlığı ve eğitimi alabilmeleri için 3 aylık olmaları gerekmektedir. Bu eğitim köpeğinize ev ortamında ona ayrılan bölümde Pet diye tabir ettiğimiz köpek tuvalet kağıdına ihtiyacını giderme alışkanlığı kazandırır. Bu sayede hem köpeğiniz daha sağlıklı hem de eviniz hijyenini koruyabilir. Eğer köpeğinizi tuvalet ihtiyacını için sürekli olarak dışarı çıkartıyorsanız ve çıkardığınız halde kaldığı yer yapıyorsa Dışarı Tuvalet Eğitimi verilir. Bu eğitim ise köpeğinize tuvaletini tutmasını ve yerine yapmaması gerektiği öğretilir. Eğitim programlarından ardından köpeğinizi günlük 3-4 defa dışarı çıkartarak bulunduğu ortama tuvaletini yapmayacaktır.

Golden Retriever Temel İtaat Eğitimi

Günümüzde bu cins köpekler için en çok tercih edilen eğitim türü Temel İtaat Eğitimidir. Golden cinsi köpeklerin bu eğitimi alabilmeleri için 3 aylık olmaları gerekmektedir. Temel İtaat Eğitimi köpeğinizin günlük hayatınızda sol tarafınızda sevk kayışı ile sizi çekiştirmeden yürümenize yardımcı olur. Bu da köpeğinize başarılı bir karakter ve sağlıklı bir ilişki ortamı yaratır.

Temel İtaat Eğitimi içerisinde Otur, Yat, Bekle, Gel, Hayır, Takip gibi birçok komutu içermektedir. Köpeğiniz bu komutları öğrenerek günlük hayatınızda uygulayabilmektedir. Golden Retriever cinsi için bu eğitim yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Bu sürecin sonunda güzel ve başarı dolu bir hayata devam edebileceksiniz.

Golden Retriever İleri İtaat Eğitimi

İş köpekleri ve Spor köpekleri için genel olarak tercih edilen İleri İtaat Eğitimi Golden cinsi köpekler için 30 gün sürmektedir. Bu eğitim köpeğinizin sol tarafınızda sevk kayışı (tasma) olmadan göz teması kurarak yürümenize yardımcı olur. Eğitime yatkın olan Golden cinsi İleri İtaat Eğitimi alabilmesi için ilk olarak Temel İtaat Eğitimi almış olması gerekmektedir. Çünkü bu eğitim temel itaatin bir sonraki sürecidir.

İleri İtaat Eğitimi içerisinde Otur-Bekle, Yat-Bekle, Takip, Hayır, gibi birçok komutu sevk kayışı olmadan uygulayabilecektir. Bu eğitim almak isteyen Golden Retriever cinsi köpeğin 4 aylık olması yeterlidir. Arama Kurtarma, Polis Köpeği, İş Köpeklerinin almış olduğu eğitim köpeğinizin becerilerini ve size karşı olan itaatini arttırmaktadır.

Golden Retriever Alan Koruma Eğitimi

Bekçi ve alan koruma köpeği konumunda kullanılmak isteyen Golden cinsi bu eğitimi alabilmesi için 16 aylık olması gerekmektedir. Bu eğitim köpeğinizin bulunduğu ortamda size karşı gelebilecek negatif durumlara karşı savunma yapması için verilir.

Yaklaşık olarak 45 gün süren Alana Koruma Eğitimi programlarında sizin ile beraber verilmektedir. Golden cinsi uysal ve insan canlısı olarak bilinse de bekçi köpeği ve alan koruma yapabilecek bir köpek ırkıdır. Eğitim ile daha başarılı sonuçlar elde edilip tecrübe kazandırabilirsiniz.

Golden Retriever Sosyalleşme Eğitimi

Enerjik yapısı ile her ortamda dikkatleri üzerine çeken Golden Retriever cinsi dönem dönem bazı sorunlar yaşayabilmektedir. Köpekler için sosyalleşmek sadece kendisini sevdirmek ve insanlara karşı olumlu davranması değildir. Korku kontrolü, stres problemi, gereksiz havlama, psikolojik sorunlar, dış çevre ve dış sese karşı negatif tepkiler’den oluşmaktadır.

Bu gibi sorunları hepsini köpeğinize Sosyalleşme Eğitimi aldırarak önleyebilirsiniz. Golden cinsi köpekler için bu eğitim yaklaşık olarak 3 aylık olduğundan itibaren verilmektedir. Yaklaşık olarak 30 gün süren eğitim programların sonrasında düzenli bir karakter yapısı oluşturularak rahat bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.

Sende Puan Ver
[Toplam: 4 Ortalama: 4]