Danua Köpek Eğitimi ve Özellikleri

0
1568

Köpek ırkları içerisinde Almanya’da popüler bir yapıya sahip olan Danua cinsi 400 yıllık bir tarihe sahiptir. Bu cins köpekler genel olarak Av köpekleri pozisyonu içerisinde yetiştirilmiştir. Domuz, Geyik ve birçok büyük avlık hayvan cinsleri için uygun bir Av Köpeği ırkıdır.

Ülkemiz içerisinde pek fazla bilinmese de beslenmektedir. Danua cinsi büyük boy köpekleri arasında yapılı ve kaslı bir vücuda sahiptir. Almanya’da birçok isim ile bilinen Danua cinsi en çok Alman Mastifi olarak adlandırılmaktadır. İngiltere ve Fransa’da iş köpeği olarak Arama Kurtarma, Polis köpeği olarak da bazı dönemler içerisinde kullanılmıştır.

Danua Özellikleri

Dik ve uzun bacakları ile dikkat çeken Danua cinsi genel olarak bahçe ve ev ortamı dışında beslenmektedir. Birçok köpek eğitmenin de tercih ettiği Danua cinsi eğitime yatkın ve zeki köpeklerdir. Belirli dönemler içerisinde yapılan bir araştırmaya göre En Büyük Köpek ırkı olarak Guinness Rekorunu kazanmayı başarmıştır.

  • İnsanlar ve diğer köpek ırkları ile çok uyumlu bir yapıya sahiptir.
  • Saldırgan veya ısırma gibi reaksiyonlar nadir görülmektedir.
  • Hareketli, enerjik ve sosyal bir köpek ırkıdır.
  • Ortalama yaşama süreleri 10-15 yıl arasındadır.
  • Siyah, gri, beyaz gibi birçok renkte görülmesi mümkündür.
  • Ağırlıkları 70 ve 80 kilo aralığındadır.

Danua Yavru Köpek Eğitimi

Mutlu ve sevecen bir yapısı olduğu kadar yavruluk dönemi içerisinde düzgün şekilde yetiştirilmez ise büyük sorunlar ile karşılaşılması mümkündür. Danua cinsi her köpek türünde olduğu gibi bu dönemi stresli ve psikoloji olarak kötü geçirebilir. İlk defa köpek sahiplenmek isteyen insanlar için çok başarılı bir tercihtir. Korku kontrolü, gereksiz havlama, kemirme gibi sorunlar hepsini önleyip düzgün bir karakter yapısı oluşturulması için Yavru Köpek Eğitimi şarttır.

Danua cinsi için bu eğitim yaklaşık olarak 3o gün sürmektedir. Bu sürenin sonrasında köpeğinizin olgun bir karakter ve yerine getirmesi gereken sorumlulukları kolayca öğretilebilir. Yavru köpek eğitimi köpek sütten kesildikten sonra yaklaşık olarak 2 aylık olduğundan itibaren verilebilir. Danua cinsi için zamanı geldiğinde verilirse eğer eğitime başarılı yanıt ve sonuç vermesi daha kolaydır.

Danua Tuvalet Eğitimi

Köpekler için tuvalet alışkanlığı en önemli sorumluluklarından birisidir. Danua cinsi de bu alışkanlığı Tuvalet Eğitimi ile 30 gün içerisinde öğrenebilen bir köpek ırkıdır. Kas yapıları ve karakterleri uygun olabilmesi için köpekler Tuvalet Eğitimi 3 aylık olduğundan itibaren verilmektedir. Öncelikle bu eğitim için köpeğinizi nerede beslemek istediğinize karar vermeniz gerekir.

Ev, apartman ve ofis ortamında besliyorsanız Ev İçerisinde Tuvalet Eğitimi verilir. Bu eğitim köpeğinizin ev içerisinde sizin belirlediğiniz bir yere köpek tuvalet kağıdı koyarak yapması öğretilir. Bahçe veya iş yeri ortamında kafes veya kulübe gibi yer besliyorsanız eğer köpeğinizi günlük aralıklar çıkarmanız gereken sürenin azaltılması ve yerine yapmaması gerektiği öğretilir.

Günlük olarak köpeğinizi 3-4 defa dışarı çıkartarak tuvaletini yaptırdığınız sürece yerine ihtiyacını gidermesi mümkün değildir. Bu durum hem köpeğinizin sağlığı hemde bulunduğu ortamın hijyeni açısından çok daha iyi olacaktır.

Danua Temel İtaat Eğitimi

Duan cinsi köpekler için çokça tercih edilen eğitim türlerinden birisi de Temel İtaat Eğitimidir. Bu eğitim köpeğinize size karşı olan bağlılığı ve sadakatini arttırır. Genel olarak köpekler sahiplerini mama bekçisi olarak görmemesi için bu eğitim çok önemlidir.

Danua Temel İtaat Eğitimi köpeğinizin davranışlarını, yürüyüş yapısını, itaatini gibi birçok durumu düzene girmesi için verilir. Bu eğitimi almış olan Danua cinsi köpeğiniz sizin ile sokakta, caddede yürürken sol tarafınızda sevk kayışını çekiştirmeden sakin bir yapıya sahip olur.

Eğitim içerisinde Otur, Yat, Bekle, Gel, Takip gibi birçok komutu öğrenerek sizler ile uygulayabilecektir. Yavruluk dönemi içerisinde 3 aylık olduğundan sonra verilen bu eğitim yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir.

Danua İleri İtaat Eğitimi

İş köpekleri ve Spor köpeği olarak beslenilen verilen bu eğitim Temel İtaat Eğitiminin devamını niteliğindedir. Danua İleri İtaat Eğitimi verilmesi için ilk olarak Temel İtaat Eğitimini almış olması gerekmektedir. Bu eğitim sevk kayışı (tasma) kullanmadan verilir.

Danua cinsi bu eğitimi alabilmesi için 4 aylık olması yeterlidir. Sol tarafınızda sizin ile göz teması kurarak yürümesini öğretilir. Yaklaşık olarak 45 gün süren eğitim köpeğiniz Otur,Yat, Bekle, Hayır, Takip, Gel gibi birçok komutu tasma olmadan uygulayabilecektir. Günlük hayatınızda olumsuz bir davranışından komutlar ile yapmaması gerektiği kolay bir şekilde öğretebileceksiniz.

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]