Labrador Retriever Eğitimi ve Özellikleri

0
1631

Labrador Retriever cinsi tarihte ilk olarak Kanada’da birçok farklı konumda kullanılmak üzere üretimi gerçekleşmiştir. Balıkçıların uzun süreli çıkılan avlarında ağlarını çekmekte yardımcı olmaları için yetiştirilmiş ve geliştirilmişti. Dünya tarafından da çokça sevilerek beslenilen Labrador Retriever cinsi köpekler cana yakın ve zeki köpek ırklarından biridir. Orta boy köpek kategorisinde yer alan bu cins köpekleri farklı boyutlarda veya renklerde görülmesi mümkündür. Fiziksel olarak çok enerjik olduğu için oyun oynamayı ve suyu çok seven bir köpek ırkıdır.


Ladrador Retriever Özellikleri


Köpek ırkları arasında en çok tercih edilen Labrador cinsi iyi koku alma özelliği bulunduğu için Polis köpeği ve Arama Kurtarma köpeği konumunda birçok ülke tarafından kullanılmıştır. İnsanlar ile anlaşmaları ve iletişimleri konusunda gayet pozitif tepkiler verebilen bir köpek ırkıdır. Ülkemiz tarafından uysal ve sevimli görünüşe sahip olduğu için çokça tercih edilmektedir.

  • Siyah, Beyaz, Kahverengi, Krem gibi birçok renkler ile görülmektedir.
  • Uzun bacakları ve kaslı bir vücuda sahiptir.
  • Ortalama yaşama süreleri 10 ila 15 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.
  • Dünya tarafından yapılan köpek yarışmaların çokça tercih edilmektedir.
  • Duygusal bir yapıya sahip olarak ilgi eksikliği yaşadığı zamanlarda küsebilmektedir.
  • Ortalama ağırlıkları 28 ila 35 kilo aralığında görülmektedir.
  • Yaşamının çoğunu egzersiz ve spor ile geçirmektedir.

Labrador Retriever Bakımı


Çok hareketli ve enerjik bir yapısı bulunan Labrador Retriever cinsi köpeklerin bakımı oldukça kolaydır. En iyi sosyal köpeklerden birisi olduğu için alışması ve anlaşması kısa sürelidir. İlk defa köpek sahiplenecek insanlar için başarılı bir tercih olur. Yavruluk dönemi itibariyle karakter sorunları pek görülmesi mümkün değildir. Tüy yapıları düz olduğu için sürekli olarak tarandığında tüy dökümü görülmemektedir.

Labrador bakımında en çok dikkat edilmesi gereken durum köpeğin bulunduğu ortamı tanımasıdır. Ev ortamında rahatlıkla beslenebilen bu cins köpeğin algılama durumu da oldukça kısa sürelidir. Sağlık sorunu olarak belirgin bir rahatsızlığı genetiğinde bulunmamaktadır. Veteriner kontrolünde olduğu sürece sorun görülmemektedir. Beslenme konusunda düşkünlük gibi bir durumu görülemez, enerjik olduğu için yese dahi eritebilmesi mümkündür.


Yavru Labrador Retriever EğitimiLabrador cinsi yavruluk dönemi içerisinde besleyen insanların sürekli olarak karşılaştıkları sorunlar bulunmaktadır. Bunlar gereksiz havlama, kemirme, saldırma gibi birçok eylemlerdir. Yavru Labrador Retriever Eğitimi ile birçok sorunu önleyebilir ve düzeltilmesi mümkündür. Bu cins köpekler için yavruluk döneminde alacağı eğitim 30 gün sürmektedir.

Yavru Eğitimi köpekler için ne kadar erken şekilde verilirse o kadar kısa süreleri başarıya ulaşılabilir. Bu eğitim köpeğin psikolojisi ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Labrador Retriever cinsi Yavru Köpek Eğitimi alabilmesi için 2 aylık olması yeterlidir. Bu belirlenen sürenin öncesinde eğitim verilmesi uygun değildir. Sütten kesilmesinin ardından artık karakter yapısı düzenli bir şekilde oluşabilmesi için Yavru Eğitimi almak zorundadır.


Labrador Retriever Tuvalet Eğitimi


Bir köpeğin tuvaletini tutması alışkanlığı kazandırmak için Tuvalet Eğitimi verilmesi şarttır. Köpeklerde en çok sorun görülen tuvalet ve çiş sorunu belirli dönemler ardından sonra öğretilebilir.

Yavruluk döneminden önce bu eğitimin verilmesi mümkün değildir. Çünkü köpeklerin kas yapıları aynı insanlar gibi belirli zamanlardan sonra gelişme sağlar. Tuvalet Eğitimi Labrador cinsi köpekler için yaklaşık olarak 3 aylık olduğundan itibaren verilebilir. Bu eğitim köpeğinizin ev ortamında veya dışarıda beslenildiği yer tuvaletini yapmaması ve tutmasına yardımcı olur.

Köpekler için tuvalet eğitimi iki farklı şekilde verilir. Bu tercih yapmak için öncelikle köpeğinizin nerede yaşamasına karar vermeniz gerekmektedir. Ev, apartman gibi ortamlarda beslenilen köpeklerin eğitimi pet diye tabir ettiğimiz eğitimdir.

Pet eğitimi köpeğin ev içerisinde onun için ayırmış olduğunuz bölüme pet yani köpek tuvalet kağıdına ihtiyacını gidermesi gerektiği öğretilir. Bu eğitim yaklaşık olarak 1 ay sürer. Bahçe veya kulübe şeklinde beslenilen Labrador cinsi için ise tuvalet eğitimi yerine yapmaması ve tutması gerektiği öğretilir. Bu eğitim sonucun da günde 3-4 defa köpeğinizi tuvaletini yapmasını istediğiniz bölüme çıkarmanız yeterli olacaktır. Bu alışkanlığı kazanması yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir.


Labrador Retriever Temel İtaat Eğitimi


Ev ve bahçe ortamında beslenilen Labrador Retriever cinsi köpeklerin Temel İtaat Eğitimi yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Bu eğitim köpeğinizin sol tarafınızda sevk kayışı (tasma) ile çekiştirmeden yürümesine yardımcı olur. Köpeğiniz günlük hayatınıza uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi için ise öğreneceği komutları kullanılması yeterlidir.

Temel İtaat Eğitimi ile Otur, Yat, Bekle, Takip, Gel, Hayır gibi birçok komut öğrenerek uygulayabilecektir. Bu eğitimi Labrador cinsi köpeklerin alabilmesi için 3 aylık olmaları gerekmektedir. Bu eğitim ile günlük hayatınızda can dostunuz ile uyumlu yaşama rahatlıkla devam edebileceksiniz.


Labrador Retriever İleri İtaat Eğitimi


Genel olarak İş ve Spor köpeği olarak kullanılan Labrador Retriever cinsi köpeklerin aldığı eğitim türüdür. İleri İtaat Eğitimi köpeğinizin Sevk kayışı (Tasma) kullanılmadan sol tarafınızda göz teması kurarak yürümesidir. Bu eğitim genellikle yarışmalara katılan ve çalışan iş köpekleri için tercih edilmektedir. Labrador Retriever cinsi eğitime yatkın bir köpek ırkı oldukları için eğitim programlarını başarı ile sonuçlandırır.

Eğitim içerisinde Otur-bekle, Yat-bekle, Hayır, Takip, gibi birçok komutu öğrenmektedir. İleri İtaat Eğitimi almak isteyen Labrador cinsi köpeğin ilk olarak Temel İtaat Eğitimi almış olması gerekmektedir. Bu eğitim köpeğin yaklaşık olarak 4 aylık olduğundan itibaren verilmektedir.


Labrador Retriever Koruma Eğitimi


Bekçilik ve Alan koruma gibi konumlarda yer alan köpekler için verilen bir eğitim türüdür. Labrador Retriever çok sosyal bir köpek türü olduğu için koruma eğitimi alması insanlar tarafından mümkün görülmemektedir. Bu durum köpeğin sosyalleşme yatkınlığını ortadan kaldırmak değildir. Çünkü köpek için koruma eğitimi negatif şekilde yaklaşılan durumlarda göstermektedir.

Labrador Retriever Korum Eğitimi 45 gün sürmektedir.  Alacağı eğitim ile sahibine karşı gelen saldırıyı önlemek ve bulunduğu alanı koruması için eğitim verilmektedir. Labrador Retriever Koruma Eğitimi alabilmesi için 5 aylık olması yeterlidir.


Labrador Retriever Sık Sorulan Sorular


Labrador Retriever Eğitiminde %25 İndirim Var Mı?

Labrador Retriever eğitimine özel indirim yapmaktayız.

Labrador Retriever Koruma Eğitimi Hizmeti Var Mı?

Pet okulu olarak Labrador Retriever alan koruma eğitimi hizmeti vermekteyiz.

Yavru Labrador Retriever Tuvalet Eğitimi Var Mı?

Köpeğiniz 3 aylık olduktan sonra tuvalet eğitimine hazır durumdadır. Bizlerle iletişime geçerek köpeğinize tuvalet eğitimi hizmeti vermekteyiz.

Sende Puan Ver
[Toplam: 2 Ortalama: 5]