Pomeranian Eğitimi ve Özellikleri

0
1537

Pomeranian Almanya kökenli popüler bir süs köpeği ırkıdır. Tarihte ilk olarak Spitz cinsi köpeklerin türü olarak Almanya’da üretilmiştir. Ülkemizde de büyük ilgi ile beslenilen Pomeranian cinsi köpekler genel olarak ev ortamında beslenmektedir. İhtişamlı bir görünüşü ile herkesin dikkatini çekmeyi kısa süre içerisinde kazanmıştır. Pomeranian ırkı geçmişte birçok ülkenin kraliyet aileleri tarafından tercih edilmiştir. Pozitif bir enerjisi ile insanları mutlu etmeyi ve sağlık sorunu yaşayan insanları eğlendirmek için birçok kez kullanılmıştır.


Pomeranian Özellikleri


Etkileyici bir görünüme sahip olan Pomeranian cinsi köpekler küçük ırk köpekler kategorisinde yer almaktadır. Enerjik ve duygusal bir yapısı olan Pomeranian ırkı sahibi ile arasındaki ilişkileri baskındır. İlgi ve vakit ayrılmadığında küsme ve strese girme eylemi gösterebilir. Çocuk dostu olan bu cins ilk defa köpek sahiplenecek insanlar için başarılı bir tercihtir.

  • Kahverengi, krem, beyaz gibi birçok renkte görülmektedir.
  • Ortalama yaşam süreleri 12 ila 17 yıl aralığındadır.
  • Ağırlıkları genel olarak 1 kilo ve 5 kilo arasında değişiklik göstermektedir.
  • En popüler köpek ırkları arasında ilk 5 ‘te yer almaktadır.
  • Zeki ve sosyal bir karaktere sahiptirler.

Yavru Pomeranian Eğitimi


Pomeranian ırkı eğitime yatkın ve anlayışı kuvvetli bir köpek ırkıdır. Pomeranian cinsi gibi küçük ırkların yavruluk dönemi biraz sorunlu geçmesi normaldir. Yavruluk dönemi içerisinde de karakter bozukluğu ve psikolojik strese girmesine önlemek için ise Yavru Pomeranian Eğitim verilmektedir. Bu eğitim köpeğin sütten kesilmesinin ardından yaşadığı hayat şartlarına uygun olabilmesi eğitim şarttır. Bu cins köpeklerde yavruluk dönemi içerisinde genel olarak gereksiz havlama, kemirme, stres kontrolü yaşayabilir. Bu sorunları önlemek ve düzenli bir yaşantıya sahip olabilmesi için eğitim gerek görülür. Pomeranian cinsi yavru eğitimi alabilmesi için 2 aylık olması yeterlidir. Eğitim süreci yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir.


Pomeranian Tuvalet Eğitimi


Spitz türünü en küçük boyutu olan Pomeranian cinsi köpekler ev ortamında beslenildiği için sıkça sorun yaratan durumların başında tuvalet ihtiyacını zamansız gidermesidir. Bu durum köpeklerin kas yapıları ve karakterleri ile alakalı olduğu için profesyonel bir eğitim merkezi tarafından Tuvalet Eğitimi verilmesi gerekir.

Pomeranian türü yaklaşık 2 aylık olduğundan itibaren bu eğitim programından yararlanabilir. Bu eğitim köpeğinizin tuvalet ihtiyacını tutmasını ve yapacağı yeri öğretilmektedir.

Ev veya apartman ortamında beslenildiği için Ev İçerisinde Tuvalet Eğitimi verilmektedir. Eğitimin ardından öncelik olarak köpeğiniz için ev içerisinde belirli bir alan oluşturmanız gerekir. Bu alana Pet diye tabir edilen köpek tuvalet kağıdını sererek köpeğiniz tuvaleti geldiğinde gidip o bölge yapması öğretilecektir. Bu eğitim yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Alacağı eğitim ile köpeğinizin sağlığı ve evinizin hijyeni bakımından çok daha iyi olacaktır.


Pomeranian İtaat Eğitimi


Pomeranian cinsi eğitime yatkın ve akıllı köpek ırklarından biri olduğu için İtaat Eğitimi çokça tercih edilir. Bu eğitim köpeğinizin sol tarafında sevk kayışı (tasma) ile sizi çekiştirmeden yürümesini sağlar. Pomeranian cinsi zaman zaman gereksiz havlama, ısırma, saldırma, kemirme ve itaatsizlik gösterebilmektedir. Küçük köpek ırkı oldukları için eğitim sürecinde öğrendiği komutlar günlük hayatınızda çok işinize yarayacaktır.

Pomeranian İtaat Eğitimi yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Bu eğitim köpeğinizin sizler ile arasında ki bağlarını düzenli hale getirmesine yardımcı olacaktır. Pomeranian İtaat Eğitimi içerisinde Otur, Yat, Bekle, Takip, Hayır gibi birçok komutu öğrenip uygulayabilecektir. Eğitim programları günlük olarak profesyonel bir eğitmen eşliğinde verilmesi gerekir. Bu eğitim almak isteyen Pomeranian cinsi köpeklerin 3 aylık olmaları yeterlidir. Eğitim süreci sonunda evinizde ve dışarıda köpeğiniz ile rahat bir şekilde hayatınıza devam edebileceksiniz.


Pomeranian Sosyalizasyon Eğitimi


Süs köpekleri kategorisinde yer alan bu cins köpeklerin karşılaştığı bir diğer sorun ise sosyalleşme problemidir. Köpeklerin sosyalleşme durumu sadece insanlara karşı kendilerini sevdirmek veya ılımlı yaklaşmak değildir. Karakter kontrolü, psikolojik sorunları, adaptasyon süreci, beslenme düzeni gibi birçok durumun düzenli hale gelmesi için Sosyalizasyon Eğitimi verilmesi gerekir. Pomeranian cinsi köpekler genel olarak ev ortamında beslenildiği için dışarı çıktığında alışkın olmadığı durumlar ile karşılaştığın da verdikleri tepkiler olumsuz olabilmektedir. Pomeranian Sosyalizasyon Eğitim bu gibi birçok sorunu çözümlemek için verilmektedir. Bu eğitim yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir. Sosyalizasyon Eğitimi almak isteyen bu cins köpeklerin 3 aylık olmaları yeterlidir.

 

 

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]