Doberman Eğitimi ve Özellikleri

0
1613

Doberman cinsi tarihi tam olarak bilinmese de yaklaşımlar ile bazı sonuçlara ulaşabilmektedir. Bu sonuçların bazı ise ismini üretimi sağlayan kişinin adı olduğu söylenmektedir.

İddialara göre Louis Doberman adlı ünlü Alman iş adamının ganimetini koruması için geliştirilmiştir. Zaman ile Almanya gibi Avrupa Ülkeleri tarafından popülerlik kazanarak insanlar tarafından çokça tercih edilmiştir.

Doberman cinsinin üretiminde Rottweiler, Alman Kurdu, Manchester Terrier, Greyhound ve Alman Pinscher gibi ırkların birleşimi ile ortaya çıkmıştır.

Büyük boy köpekler kategorisinde yer alan Doberman cinsi köpekler farklı bir görünüme sahiptir. Bir nevi insanlar tarafından hızlı koştuğu için Almanya Tazısı benzetilmesi yapılmıştır. Doberman ırkı bilgi sahibi olmayan insanlar tarafından beslenildiği için bir dönem farklı tepkiler alsa da halen daha Koruma Köpeği olarak ilk tercih edilen köpek ırkları arasında yer alır.

Doberman Pinscher, DobeWarlock olarak da belli dönemler içerisinde bilinmekteydi. Irk olarak büyük başarılar elde etmiş ve üretimi sağlayan platformları çoğu zaman büyük ilgi görülmektedir.

 

Doberman Özellikleri 

Doberman cinsi köpekler cesaretli ve sahibine bağlılığı ile dikkat çeken bir ırktır. İlk defa köpek sahiplenen insanlar için başarılı bir tercih olan Doberman cinsi oldukça duygusal bir köpek ırkıdır. Yavruluk döneminden itibaren olumlu şekilde yetiştirilirse eğer dış çevre ve diğer köpek ırkları ile sosyalleşebilen bir köpek ırkıdır. Birçok ülke tarafından görünümü güzel olabilmesi için estetik ve kulak operasyonu yapılsa da ülkemizde yasalar tarafından yasaklanmış ve etik bir davranış kabul edilmemektedir.

  • Erkekleri dişilerine göre daha iri ve yapılıdırlar.
  • Burunları önde uzun ve siyah rengindedir.
  • Ceketinde siyah, kahverengi ve kızıl renkli tüyler görülmektedir.
  • Ortalama ömür süreleri 10-15 yıl arasında değişmektedir.
  • Ağırlıkları 30 ve 40 kilo kadar büyüyebilmektedir.
  • Atletik bir yapıya sahip olduğu için bacakları düz ve uzundur.

Yavru Doberman Eğitimi

Köpekler genel olarak doğduklarından sonra anne sütünün kesilmesi ile yavruluk dönemi içerisine girer. Eğitim ve yetiştirilmenin en dikkat edilmesi gereken dönemlerinden birisi de Yavruluk Dönemidir. Bu dönem de Doberman cinsi eğitim alabilmesi için 3 aylık olması yeterlidir. Bu süre de almış olduğu eğitim ömür boyunca unutmayarak uygulamaya geçirmesi mümkün olacaktır.

Yavru Doberman Eğitimi köpeğin davranış sorunlarını, adaptasyon sorunlarını, sosyalizasyon sorunları gibi birçok durumu önlemek için verilmektedir.

Bu eğitim içerisinde köpeğin sahibine olan bağlılığını ve bulunduğu ortama alışmasına yardımcı olur. Yaklaşık olarak 1 ay süren bu eğitim sonrasında köpeğinizin daha sakin ve oturaklı bir karakter yapısına sahip olması mümkündür.

Genel olarak Yavru Doberman cinsi köpeklerin saldırgan olarak bilinse de tamamı ile yetiştirilme tarzı ile alakalı bir durumdur. Aslında köpekler saldırgan değil korumacı bir yapıya sahiptir. Bilinçsiz köpek sahipleri yanlış şekilde yetiştirdikleri için böyle olumsuz davranışlar ile karşılanabilmektedir.

Doberman Tuvalet Eğitimi

Köpekler için en çok sorun yaşanan durumların başında tuvalet alışkanlığı olmamasıdır. Doberman cinsi köpekler için bu alışkanlık Tuvalet Eğitimi ile kazandırılabilir. Köpeğini ev ortamında veya apartman da besleyen insanların en çok tercih ettiği eğitim türü Tuvalet Eğitimidir. Bu eğitim kendi içerisinde iki farklı şekilde verilmektedir. Öncelik olarak köpeğinizin nerede tuvaletini yapmasına karar vermeniz gerekmektedir.

Günlük olarak sürekli dışarı çıkarmak için vakit ayıramıyorsanız Ev içerisinde Tuvalet Eğitimi verilmektedir. Bu eğitim köpeğinizin ev içerisinde sizin belirlemiş olduğu bir bölüme tuvalet ihtiyacını gidermesi öğretilir.

Pet Eğitimi olarak da bilinen bu eğitim siz evde olmasınız da köpeğiniz tuvaleti geldiğinde belirli yere giderek yapması mümkündür. Pet Eğitimi köpeğinizin Pet diye tabir ettiğimiz köpek tuvalet kağıdına ihtiyacını gidermesi demektedir. Bu eğitimi alabilmesi için köpeğinizin en az 2 aylık olması gerekir.

Köpeğinize eğer günlük olarak dışarı çıkardığınız halde tuvaletini yerine yapıyorsa Dışarı Tuvalet Eğitimi verilmesi gerekir. Bu eğitim yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Köpeğinizin tuvaletini nasıl tutması gerektiği öğretilir. Bu süreçten sonrasında günlük olarak 3-4 defa dışarı çıkarmanız durumunda yerine yapmayarak daha sağlıklı bir ortam oluşacaktır. Doberman cinsi köpekler Dışarı Tuvalet Eğitimi alabilmesi için en az 3 aylık olması gerekmektedir. Bu eğitim köpeğin kas yapıları ve karakterine bağlı bir eğitim olduğu için daha erken sürede veya çok geç zamanlarda verilmesi etkili olmayacaktır.

Doberman Temel İtaat Eğitimi

Doberman cinsi köpekler için en çok tercih edilen eğitim türüdür. Bu eğitim köpeğinizin eğitim hayatına başlangıcı denilebilir. Temel İtaat Eğitimi eğer düzgün ve profesyonel bir şekilde verilmez ise eğer diğer eğitimlerden başarılı sonuçlar alınamayacaktır. Genel olarak Bekçi ve Korum köpeği olarak kullanılan bu cins köpeklerin bu eğitimi çok önemlidir.

Temel İtaat eğitimi Doberman cinsi köpekler için 3 aylık olduğundan itibaren verilebilmektedir. Köpeklerin beslenme şekillerine ve kullanım şekillerine göre eğitim süreleri değişim göstermektedir. Ortalama olarak Temel İtaat Eğitimi Doberman cinsi için 30 gün sürmektedir. Bu süre içerisinde köpeğiniz olgun bir karaktere ve çalışkan bir hale gelecektir.

Temel İtaat Eğitimi köpeğinizin reflekslerini ve tepkileri ölçen bir eğitim türüdür. Sizler ile normal hayatınızda nasıl davranması gerektiği, neler yapması gerektiği öğretilir.

Temel İtaat Eğitimi köpeğinizin sevk kayışı ile sol tarafınızda sizi çekiştirmeden yürümesine yardımcı olur. Eğitim programları içerisinde öğrendiği komutlar ile sizleri anlayıp ne yapması gerektiğini uygulayabilecektir. Otur, Yat, Bekle, Takip, Hayır gibi komutları öğrenerek günlük hayatınızda kullanarak yönlendirmeniz daha kolay hale gelebileceksiniz.

Doberman İleri İtaat Eğitimi

Spor ve İş köpeği olarak kullanılan Doberman cinsi köpeklerin genel olarak tercih ettiği eğitim türüdür. İleri İtaat Eğitimi Eğitim programlarından Temel İtaat Eğitiminin devamı niteliği taşımaktadır. Bu eğitim köpeğinizin artık sizin ile bütünleşmesi ve size karşı şekillenmesidir.

Doberman İleri İtaat Eğitimi sevk kayışı olmadan sol tarafınızda göz teması kurarak yürümesine yardımcı olur. Otur bekle, Yat bekle, Takip, Hayır gibi komutları tasma olmadan uygulamasına denir. İleri İtaat Eğitimi almak isteyen Doberman cinsi en az 4 aylık olması gerekir. Bu eğitim köpeğinizin artık sizin hayatınızda tam anlamı ile uygun şekilde yaşamasına yardımcı olur. İleri İtaat Eğitimi yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir.

Doberman Koruma Eğitimi

Doberman cinsi tam anlamıyla koruma ve bekçi köpeği sınıfına uygun ve en çok tercih edilen köpek ırkıdır. Bu cins köpeklerin doğası gereği korumacı tavrı günümüzde de birçok Devlet Kurumları tarafından kullanılmaktadır. Arama Kurtarma, Polis Köpeği gibi birçok farklı görevlerde görülmesi mümkündür. Eğitime yatkın ve mükemmel sonuçlar alınabilen Doberman cinsi bu eğitimi alabilmesi için 10 aylık olması gerekmektedir.

Koruma Eğitiminde köpeğiniz bulunduğu alanı ve sizlere karşı negatif durumlar için savunma yapması öğretilir. Başarılı sonuçlar alınabilen bir ırk olan Doberman cinsi oldukça eğitime yatkın ve sadık köpeklerdir. Sizlerin komutları ile kolay bir şekilde yönlendirebilir ve yönetebilir hale geleceksiniz.

Doberman Sosyalleşme Eğitimi

Doberman cinsi köpekler için en çok yaşanan sorunlardan birisi de gereksiz havlaması, ısırma ve kemirme olarak bilinir. Bu olumsuz davranışları ortadan kaldırmak için Sosyalleşme Eğitimi verilmektedir. Sosyalleşme Eğitimi köpeğin sadece insanlara kendileri sevdirmesi değildir.

Dış çevre ve seslere karşı olan tepkileri, diğer köpeklere karşı tavırları gibi durumları da içermektedir. Bu gibi birçok sorunu engellemek için erkenden eğitim aldırılması gerekmektedir. Doberman cinsi köpekler için bu eğitim yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Bu cins Köpeklerin bu eğitim alabilmeleri için en az 3 aylık olmaları gerekmektedir.

Sende Puan Ver
[Toplam: 2 Ortalama: 5]