Alan Koruma Eğitimi [Bodyguard Eğitimi]

3
1710

Köpekler için belirlenmiş eğitim programları içerisinde yer alan Body Guard (Alan Koruma) Eğitimi bütün köpek ırklarına uygun değildir. Bu eğitim köpeğin sahibini koruma ve bulunduğu alanı koruması için verilmektedir.

Eğitimin ilk olarak aşaması köpeğin eğitime yatkın ve belirli dönemlerinin içerisinde olması gerekir. Alan Koruma eğitimi verilmesi için ilk olarak köpeğin 1 yaşına girmesi gerekmektedir. Sürecin başarılı bir şekilde ilerlemesi için köpeğin ilk olarak Temel İtaat Eğitimi alması şart görülür.

Çünkü köpek tam olarak komutları kavraması ve uygulaması gerekir. Bu aşama içerisinde bulunan uygun köpek ırklarına rahatlıkla eğitim verilebilmektedir.

Hangi Köpek Irkları Alan Koruma Eğitimi Alabilir?

Belirlenmiş köpek ırkların beceri ve kabiliyetlerine göre tercih edilmektedir. Örneğin bir süs köpeğine koruma eğitimi verilemez çünkü kavraması ve uygulaması mümkün değildir. Daha çok iş ve spor köpeği niteliği taşıyan ırklar bu işi başarı ile tamamlamaktadır.

  • Alman Kurdu: Koruma Eğitimi verilebilen ırkların başından Kurt köpeği gelmektedir. Çünkü üretimi ve doğası gereği yatkın ve başarılı bir ırktır. Günümüzde ise birçoğu devlet kurumları tarafından farklı kademelerde ise de kullanılmaktadır. Uzun çene ve dişleri ile istenilen eğitimi başarı ile yanıt vermesi mümkündür.
  • Kangal: Ülkemiz tarafından üretimi sağlanan Sivas Kangal ırkı Alan koruma için uygun bir köpek ırkıdır. Büyük kafa yapısı  ve çene ile sizlere karşı olabilecek herhangi bir saldırıyı önlemek ve savunma yapması mümkündür. Şahıs ve Alan Koruma Eğitimi yaklaşık olarak 60 gün sürer.
  • Doberman: Almanya’da kökenli bir ırk olan bu cins köpeklerin iş köpeği potansiyelleri ve eğitime yatkınlığı yüksektir. Doberman cinsi köpekler uzun bacaklı ve kulakları ile dikkat çeken bir köpek ırkıdır. Bu ırkın koruma içgüdüsü fazla olduğu için yaklaşık 50 gün içerisinde eğitimi başarı ile sonuçlanmaktadır.

Alan Koruma Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Body Guard Eğitimi İş köpeği niteliğinde beslenilen köpeklerin genel olarak bekçilik yapması için verilen eğitim türüdür. Bu eğitimi alması için köpeğin belirli ırklardan biri olmasının yanında kaç yaşındı olduğu da çok önemlidir. Çünkü eğitimi anlaması ve kavraması için karakter yapısının oturmuş olması gerekir.

Alan koruma eğitimi köpeğin kafa yapısını ve sahibine olan bakışını belirlemektedir. İçerisinde birçok komutu öğrenerek uygulayabilecektir. Bu eğitimi almak isteyen bir köpeğin ilk olarak temel itaat eğitimi alması şarttır. Yaklaşık olarak 1 yaşına girmesinin ardından ise Alan Koruma Eğitimi alabilmektedir.

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

3 YORUMLAR

  1. köpeğim artık bahçeye birisi girince direk tepki göstermeye başladı alanını artık koruyor pet eğitimi buğra bey bizimle çok ilgilendi her gün köpeğimizin videosunu ve fotoğrafını attı bizi merakta bırakmadı işini bu şekilde hakkıyla yapanlar kazansın umarım destek amaçlı yorum yaptım onlar talepte bile bulunmadı helal olsun köpeğimizin eğitiminden çok memnun kaldık alman kurdu veya rottweiler köpeğiniz varsa kesinlikle petegitimi firmasını sizlere öneririm.

Comments are closed.