Dachshund Eğitimi ,Bakımı ve Özellikleri

0
1528

Dachshund cinsi tarihte Av köpeği olarak kullanılmak üzere Almanya’da üretilmiştir. Porsuk avında kullanılmak üzere  çoğunlukla bu ırk tercih edilmektedir.. Evcilleştirilmiş köpek ırkları arasında yer alan bu cins köpeklerin bakıcıları ile arasındaki bağları kuvvetlidir.

Sevimli görünüme sahip olsalar da biraz insanlara ve diğer köpek ırklarına karşı asabi ve sinirlidir. İlk defa köpek  besleyecek insanlar için biraz zorluk yaşatabilir ama alıştığında çoğu köpek cinsinden daha sadık olurlar.

Dachshund Özellikleri

Av köpeği olarak bir geçmişi bulunsa da günümüzde ev köpeği olarak beslenilir. Küçük ırk köpeklerin arasında standart bir tavır gösteren bu cins köpekler gereksiz havlamaları çok sever. Havlama sesi de büyük boy köpeğin sesi gibi yükselebilmektedir.

Uzun tüyleri ile dikkat çeken bu cins köpek için genel olarak tek başına beslenilir. Farkı bir köpek ırkı ile sosyalleşme sorunu çokça görülmektedir.

  • Uzun ve dalgalı bir tüy yapısı vardır.
  • Ortalama yaşama süreleri 10 ve 13 yıl arasındadır.
  • Kahverengi, siyah, krem , beyaz gibi birçok renkte görülebilir.
  • Köpeklerden Canis Lupus ailesinin bir bireydir.
  • Ağırlıkları 6 ve 13 kilo arasında görülmektedir.
  • Cesur ve akıllı bir yapısı vardır.

Dachshund Yavru Eğitimi

Köpekler için eğitim genel olarak yavruluk dönemi içerisinde başlar. Bu eğitim köpeğinizin karakter davranışları ve psikoloji ile ilişkilendirilir.

Dachshund cinsi sahibine karşı çok olumlu davranışlar gösterse de farklı insanlara ve çevreye karşı olumsuz yaklaşabilmektedir. Bunun yanı sıra gereksiz havlama, kemirme, saldırma gibi birçok olumsuz alışkanlığı alacağı Yavru Eğitimi ile ortadan kaldıracaktır.

Dachshund cinsi yavru eğitimi alabilmesi için 2 aylık olması gerekir. Eğitime yatkın ve başarılı sonuçlar alınabilecek köpek ırkıdır. Genel olarak ev ortamında beslenildiği için yaşadığınız küçük bir sorun dahi olsa büyük etkiler yaratması mümkündür.

Dachshund Yavru Eğitimi yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Bu sürecin sonunda köpeğiniz ile daha kontrollü ve anlaşabilir hale gelerek hayatınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Dachshund Tuvalet Eğitimi

Av köpeği olarak yetiştirilen bu cins köpekler günümüzde genel olarak ev ortamında refakatçi şeklinde beslenmektedir. İnatçı bir kişiliği sahip olan Dachshund bu cins köpeklerde karşılaşılan bir büyük sorun ise zamansız tuvaletini gidermesidir. Bu kötü alışkanlığından Tuvalet Eğitimi verilerek kurtulmanız mümkündür.

Dachshund bu eğitimi alabilmesi için 3 aylık olması gerekir. Tuvalet Eğitimi köpeğinize ev ortamında tuvaletini yapmaması gerektiği ve tuvaletini tutması öğretilir. Bu eğitim yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir.

Eğitim sonrasında köpeğinizi düzenli bir şekilde  tuvalet alışkanlığı kazanarak günlük 3-4 defa dışarı çıkarmanız yeterli olacaktır. Eğer köpeğinizi dışarı çıkarmaya vaktiniz yoksa veya çalışıyorsanız bunun için ise Pet Eğitimi verilebilir. Bu eğitim aynı süreçler içerisinde ve aynı zaman aralığında öğretilir.

Pet Eğitimi köpeğinize ev içerisinde belirli bir bölüme serilen Pet diye tabir ettiğimiz köpek tuvalet kağıdına yapması öğretilir. Bu sayede köpeğiniz tuvaleti geldiğinde o bölgeye giderek tuvaletini ihtiyacını gidermeyi öğrenecektir. Hem köpeğinizin sağlığı hem de evinizin hijyeni açısından çok daha iyi olacaktır.

Dachshund İtaat Eğitimi

Dachshund cinsi için en çok tercih edilen eğitim programı İtaat Eğitimidir. Bu eğitim yaklaşık olarak Dachshund bu cins köpekler için 30 gün sürmektedir. Küçük köpekler için en büyük görülen söz dinlememe ve başı buyrukluk gibi durumların önüne geçilebilmesi İtaat Eğitimi ile sağlanmaktadır.

İçerisinde bulunan Otur, Yat, Gel, Takip, Hayır, Bekle gibi birçok komutu öğreterek istemediğiniz bir hareketi dahilinde yönlendirebilirsiniz. İtaat Eğitimi sol tarafınız sevk kayışı (tasma) ile sizi çekiştirmeden yürümesini sağlar.

Dachshund İtaat Eğitimi alabilmesi için 3 aylık olması gerekir. Büyümesi beklenirse eğer eğitime olumsuz sonuçlar verebilir çünkü köpekler aynı insanlar gibi alışkanlıklarından zor vazgeçerler. Eğitim programları günlük olarak planlanarak köpeğinize öğretilerek ömür boyu daha anlaşabilir bir hayata devam edeceksiniz.

Dachshund Sosyalleşme Eğitimi

Köpeğiniz ile beraber caddede, sokakta, sahilde yürürken insanlara ve diğer köpek ırklarına karşı tepki vermesi sosyalleşme sorununun olduğunu ortaya çıkartır. Köpeklerde sosyalleşme sadece köpeğinizin insanlara karşı kendini sevdirmesi değildir.

Sosyalleşme Dış çevre, korku kontrolü, stres yapmak, saldırma, gereksiz havlamak gibi birçok sorunu içinde bulundurur. Çözüme ve engellenebilmesi için Sosyalleşme Eğitimi verilmesi gereklidir. 2 aylık olduğundan ardından verilen bu eğitim yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Eğitimin ardından daha iyi şekilde anlaşabilen ve kontrolünüz de olacaktır.

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]