Chihuahua Eğitimi ve Özellikleri

0
1644

Dünya’da en küçük köpek ırklarından birisi olan Chihuahua cinsi Meksika kökenli köpeklerdir. Bu cins köpekler ülkemizde de çokça beslenilmesi için tercih edilmektedir. Popüler yapısını küçük olmasına rağmen cesareti ile kazanmıştır.

İlk defa köpek sahiplenen insanlar için gayet başarılı bir tercih olan Chihuahua cinsi köpekler duygusal ve sahibi ile bağı kuvvetli hayvanlardır. Günümüzde adı Çivava ve Şivava olarak da bilinmektedir.

Chihuahua cinsi genel olarak ev ortamında beslenilen köpekler arasında yer aldıkları için insan hayatına uyumlu şekilde yaşayabilirler. İnsanlar tarafından saldırgan ve sinirli bir yapıda bilinseler de olumlu bir şekilde yetiştirilen ve eğitilen Chihuahua cinsi oldukça sosyal ve sevimli köpeklerdir.

Chihuahua Özellikleri

Büyümeyen köpekler arasında yer alan Chihuahua cinsi en çok kulakları ile dikkat çekmektedir. Küçük köpek ırkları genel olarak sahiplerini eğlendirmek için beslenirken Chihuahua cinsi daha çok refakatçi konumunda yer alır.

  • Vücuduna ebatla kafa yapısı daha büyük görünümü vardır.
  • Ortalama ömür süreleri 12-20 yıl arasında değişmektedir.
  • Kahverengi, Beyaz, Krem ve Siyah gibi renkleri ile görülür.
  • Ağırlıkları 1,5 ve 3 kiloya kadar büyüyebilmektedir.

Yavru Chihuahua Eğitimi

Köpekler için yetiştirilmek üzere eğitim verilebilecek en verimli süre aralığı Yavruluk Dönemidir. Bu dönemi içerisinde öğrendiklerini ömür boyunca unutmadan uygulayabilmesi mümkündür. Algı ve düşünce yapılarının oluşturulabilmesi için belirli programlardan geçmesi gerekir. Chihuahua yavru eğitimi yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir.

Bu eğitim köpeğin yaşamış olduğu bütün sorunları önlemek iyi bir karakter yapısı ortaya koyması için verilmektedir. Korku kontrolü, Saldırganlık, Sosyalizasyon sorunları gibi birçok sorunu yavruluk dönemi içerisinde yaşaması mümkündür. Bu eğitimi alabilmesi için Chihuahua cinsi  2 aylık olması yeterlidir.

Chihuahua Tuvalet Eğitimi

Ev ortamında beslenilen küçük ırk köpeklerin en çok tercih ettiği eğitim türlerinden birisi de Tuvalet Eğitimidir. Chihuahua cinsi köpekler genel olarak yavruluk döneminin ardından tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için Tuvalet Eğitimi verilmesi şarttır. Bu eğitim köpeğin kasları ve karakter yapısı geliştikten sonra verilebilir.

Chihuahua Tuvalet Eğitimi kendi içerisinde iki farklı şekilde verilmektedir. Bu eğitim türlerinden birisi Ev İçerisinde Tuvalet Eğitimidir. Bu eğitim köpeğinizin evininiz de belirli yer yapmasını öğretilir. Bir diğer adı ise Pet Eğitimidir. Chihuahua bu eğitimi alabilmesi için 3 aylık olması yeterlidir. Pet Eğitimi köpeğinizin köpek tuvalet kağıdını belirli bir yere sererek köpeğinizin tuvaleti geldiğinde oraya giderek tuvaletini yapabilecektir.

Bir diğer tuvalet eğitimi türü ise Dışarı Tuvalet Eğitimidir. Köpeğinizi günlük olarak tuvalet ihtiyacını gidermesi için dışarıya çıkarmada düzenli hale getirilmesi için verilir. Bu eğitim köpeğinizin bulunduğu ortama tuvaletini yapmaması içindir. Günde yaklaşık olarak 3-4 defa dışarı çıkartmanız yeterli gelecektir. Bu eğitim hem köpeğinizin sağlığı hem de bulunduğu ortamın temizliği açısından çok daha iyi olacaktır.

Chihuahua Temel İtaat Eğitimi

Chihuahua cinsi köpeklerin yaramaz ve inatçı bir yapısı olduğu için ev ortamına uygun şekilde beslenilmesi zor olabilir. Bunun için Temel İtaati Eğitimi verilerek birçok sorunu önlenebilmektedir.

Karakter yapıları sahiplerine karşı bağlılıkları kuvvetlidir fakat diğer köpek ırkları ile pek anlaşamadıkları için dış çevre etkeni negatif şekilde etkilemektedir.

Chihuahua Temel İtaat Eğitimi köpeğiniz ile yürürken sevk kayışı çekiştirmeden sakin bir şekilde yürümesine yardımcı olur. Köpeğinizi sol tarafınızda sizin ile göz teması kurarak ilgilenmesi başarılı ve uyumlu bir köpek olduğunun göstergesidir. Bu eğitimi almak için Chihuahua cinsinin en az 3 aylık olması gerekmektedir.

Eğitim içerisinde Otur, Yat, Bekle, Takip ve Hayır gibi birçok komutu öğrenerek günlük hayatınızda kullanabilecek hale geleceksiniz.

Chihuahua Sosyalleşme Eğitimi 

Köpekler evcilleştirilebilen en iyi hayvan türleridir. Yetiştirilmesi ve Bakımı diğer köpek ırklarına göre biraz zor olan Chihuahua cinsi genel olarak ev ortamında beslenilmektedir.

Kapalı alandan dışarı çıktığında sürekli olarak gereksiz havlama, ısırma, korku kontrolü sorunu yaşanması normaldir. Bu gibi sorunlar Chihuahua Sosyalleşme Eğitimi ile giderilmesi mümkündür. Bu eğitim herkes tarafından bilinen köpeğin herkese karşı kendini sevdirmesi değildir. Bir nevi köpeğin psikoloji yönetimi ve karakter yapısına bağlıdır. Bu eğitim yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir.

Yavruluk döneminin içerisinde köpekler ister istemez strese girmesi normaldir. Isırma ve kemirme huyu başlangıcını olacaktır. Bu gibi olumsuz davranışların devam etmemesi için sosyalizasyon eğitimi verilmesi gerekir.

Bu eğitimi almak isteyen Chihuahua cinsi köpeğin en az 3 aylık olması gerekir. İyi bir gelecek ve düzenli bir karakter yapısı oluşturularak hayatınıza mutlu bir şekilde devam edebileceksiniz.

Fiyat , Bilgi ve Sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Sende Puan Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]